KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 moeilijk. Nederlandse geo/kartografen waren in de 19c eeuw in belangrijke mate georienteerd op en bei'nvloed door Duitse wetenschappers en onder deze was Von Humboldt voor hen een inspirerend voorbeeld. Het is aannemelijk dat P.R. Bos van zijn geschriften kennis heeft genomen. Overigens mag nog opgemerkt worden dat P.R. Bos niet de eni- ge Nederlandse atlasredacteur was die de kunst van het weglaten in de praktijk bracht. Herinnerd wordt aan de Lochemse onderwijzer Meester Gerrit Prop, die als reactie op het bestaande overvolle lesmateriaal, in zijn voor het lager on- derwijs bestemde atlassen, de topografie drastisch beperkte. Zijn Atlas van Nederlandhhe\& het met de 7ie editie uit tot 1969. Literatuur Espenhorst, J. E. Kümpel (1999), Diercke - ein Atlas ftir Generationen. Schwerte: Pangaea Verlag. Liechtenstern, Th. von (1842), Über kartographische Darstellungen für Schulzwecke. Zeitschriftfiir vergleichende Erdkunde, pp. 445-460. Meyer-Abich, A. (1967), Alexander von Humboldt in Selbst erzeugnissen und Bilddokumenten. Berlin: Rowohlt Verlag. Ormeling sr., F.J. (1999), Meester Gerrit Prop: een veelzijdig didacticus. Geografie Educatief, derde kwartaal pp. 21-25. Zögner, L. (1982), Schulatlanten in Deutschland und benach barten Ländern. München: Saur Verlag. DE KAART OP STRAAT VUGS-jubileumkaart De kaart op straat is hier een kaart in de gang. De Vereniging van Utrechtse Geografie Studenten, de vugs, bestaat dit jaar 80 jaar. Om dat te vieren hebben 80 mensen van verschillende leeftijd, een deel van de wereldkaart ingekleurd. De kaart heeft een afmeting van 10 x 2 meter en bestaat als gezegd uit 80 pa- nelen van 50 x 50 cm. De kaart heeft echter maar een körte le- vensduur. Ieder afzonderlijk paneel wordt middels een veiling verkocht. De opbrengst gaat naar de stichting Vriendschaps- band Utrecht Leon (Nicaragua). E. Heere 8

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 10