8 2002-XXVIII-4 een aantal nationale atlasprojecten zoals de nationale atlas van de Verenigde Staten http://www-atlas.usgs.gov/van Canada, Zweden of Duitsland. De pa pieren atlassen bij die producten bieden interessante kaarten (interessante the- ma's, opvallende tegenstellingen op de kaart die om interpretatie vragen, over- zichtskaarten waarvoor het beeldscherm onvoldoende resolutie heeft). In het slechtste geval kan men zeggen 'koffie- tafelproducten', positief gei'nterpreteerd kan men zeggen dat deze papieren pro ducten nodig zijn om de bevolking er überhaupt toe te krijgen verder in het materiaal te duiken en ook de cd-rom met zijn volledige set van alle bestanden die 'achter' de kaarten zitten te raadple- gen. Zowel papieren atlas als cd-rom zullen verouderen, ook al zal dat bij de papieren atlas sneller gaan en is de cd- rom makkelijker te updaten. Voor de ac- tualisering biedt men de gegevens dan via de Website aan, ook al kan dat nooit zo fraai als met de papieren atlas en nooit zo volledig als op de cd-rom. De atlaswebsite heeft nog andere moge- lijkheden en dat zijn de verwijzing naar Websites waar aanvullende informatie kan worden verkregen (de Wolters- Noordboff Wereld@tlas biedt deze moge- lijkheid ook, met vooral verwijzingen naar toeristische sites) en de links met on-line gegevensregistraties, zoals met in exotische oorden opgestelde webcams of peilschalen. In tabel 2 worden de verschillen tussen de drie atlasplatforms nog eens tegenover elkaar gezet, waarbij als het sterkste punt van de papieren atlas het overzicht geldt. Van de cd-rom-atlas, of straks dvd-atlas, is de volledigheid en de interactiviteit de voornaamste troef, terwijl interactiviteit en actualiteit de Sterke punten van de webversie van de atlas zijn. Papieren atlassen cd-rom- of dvd-atlassen Internetatlassen Statisch Dynamisch Dynamisch Passief Interactief Interactief Slechts kaarten Kaarten en multimedia Kaarten en multimedia Selectie van de gegevens Volledig Selectie Vaste kaartkaders Mogelijkheden voor panning en zooming Mogelijkheden voor panning en zooming Uitvoering is compromis van Uitvoering kan naar wens worden vastgesteld Uitvoering kan naar wens worden vastgesteli verschillende toepassingen Kaart als eindresultaat Kaart als interface Kaart als interface Kaart als hoogwaardig grafisch product Kaart als hoogwaardig schermbeeld Beperking van de grafische uitvoering i.v.m. bestandsomvang Kaart als superieur overzicht Beperkt beeld Beperkt beeld Beperkte houdbaarheid Beperkte houdbaarheid Steeds actueel KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT absolute werkloosheid per B-ab. rayon*. dec. 1980 relatieve werkloosheid per g-*ix rayon dec 1980 zou deze toch verschillende visies op de informatie moeten geven - al was het alleen maar om ook de zeggingskracht van de verschillende kaarttypen onder de aandacht van de leerlin- gen te brengen. De cd-rom zal veel meer van die verschillende visies kunnen tonen. Dan hebben we het nog Over correct volgens de grafische gram- matica geconstrueerde atlaskaarten. Misschien moet men de at las (als het leerboek dat niet doet, zoals thans het geval is) ook zien als een gereedschap in de bewustwording van de valkuilen die bij visualisatie van gegevens kunnen optreden. Het eerder genoemde leerdoel om met de grafische grammatica te kunnen werken lijkt op het ogenblik volledig de mist in te gaan omdat de leraren er niet mee uit de voeten kunnen, en de betreffende leerstof onvoldoende wordt aangeboden. Het ligt daarbij niet aan Wolters-Noordhoff: Johan Russchen heeft in dat kader in het tijdschrift Geografie-Educatief een tweetal artikelen over kaartconstrucde geschreven waarmee een poging is gedaan de terminologie en problematiek verder toegankelijk en inzichte- lijk te maken [Russchen, 1999a en b]. Maar om het effect van de (karto)grafische grammatica op de informatieoverdracht te laten zien zou de atlas daarom ook een aantal voorbeelden van wel en niet correct geconstrueerde kaarten moeten laten zien. Figuur 2. Manipula- tiemogelijkheden: de- zelfde gegevens abso- luut of relatief weer- gegeven. Functieverdeling Tussen papieren schoolatlas, cd-rom en schoolatlaswebsite is een functieverdeling aan het groeien. Dat is het beste te zien bij Tabel 2. Eigenschap- pen van de verschil lende adasformats. 12

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 14