Relation between paper atlas and AIS KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 Figuur 3. Verschillende mogelijke relaties tussen de papieren atlas en de digitale uitvoering (AIS of atlas informatiesysteem): het AIS als blikvan- ger, basis, meelifter van de papieren atlas of als gelijkwaardige partner. edities van de adas vaststellen dat dat tussen 1971 en 1976 moet zijn gebeurd. Door vergelijking van de Algarve op de hoofd- kaart van het Iberisch schiereiland met de thematische kaartjes die erbij hören ('door linken van het adres Algarve uit de hoofdkaart met de andere bestanden') kan men voor het ge- bied 00k de gemiddelde bevolkingsdichtheid, grondgebruik, neerslag en industrie vaststellen. Wil men meer informatie overdragen dan kan men meer gege- vens in de kaart onderbrengen. Dat doet de Alexander Atlas bij- voorbeeld (zie figuur 4B). Door de grondgebruiksweergave wordt er opeens veel meer informatie geboden dan door de reliefcones van de Bosadas. Er kunnen lokale verbanden worden afgelezen bij deze synthesebenadering. Men leert echter geen verbanden leggen tussen de verschillende bestanden zoals tussen de hoofd- en bijkaarten bij de analytische benadering van de Bosatlas. De nieuwe situatie, waarbij de atlas door een cd-rom en moge- lijk 00k een Website ondersteund wordt, brengt weer nieuwe mogelijkheden, zoals aangegeven in tabel 3. Atlas informatiesystemen Atlasgebruik Atlas informatiesysteem is de nieuwe be- naming van digitale atlassen, maar in ze- kere zin was er 00k bij de bestaande pa pieren atlassen al sprake van atlas infor matiesystemen. Een papieren atlas is een virtueel informatiesysteem. Het is de neerslag van alle kennis van de redactie van het atlasbureau, die beslissingen om objecten op te nemen of te veranderen of te laten vervallen beargumenteert op basis van de verzamelde informatie. Op basis van de in het Statesman's Yearbook of Calendario De Agostini gevonden in- wonertal van 32.000 inwoners in 1991 krijgt de plaats Faro in de Portugese Algarve in De Grote Bosatlas (zie figuur 4A) een plaatsstip van 'minder dan 50.000 inwoners'. Dat informatiesysteem heeft 00k een temporele component. Zou je de redactie vragen wanneer het stuw- meer in de rivier de Guadiana ten noordwesten van de Portugese plaats Faro ontstaan is, dan kunnen ze door vergelijking tussen twee opeenvolgende Tabel 3. Informatie- systeem-aspecten van schoolatlassen. Wat waren vroeger de mogelijkheden voor het aanleren van kaartgebruiksvaardigheden? Het leren van atlasgebruik was in feite het leren van de toegang tot de atlas en van het vergelij- ken van kaarten. We kregen toegang tot een atlas door het le ren omgaan met indexen, het leren kennen van de atlasstruc- tuur, de legenda, de woordenlijsten en met de links die er tus sen de verschillende kaarten bestaan. Het leren vergelijken van kaarten was gebaseerd op het besef dat we iets leerden over een onbekend gebied wanneer we de kaart ervan vergeleken met die van een bekend gebied. Dan moest die kaart wel op dezelf- de manier tot stand zijn gekomen en gegeneraliseerd als de vergelijkingskaart. We wisten dat de atlasstructuur opgebouwd was met de begrippen aandacht en volgorde. De verschillende onderdelen van de aarde werden in de atlas in een bepaalde volgorde aangeboden, en bij die volgorde waren er verschillen in aandacht, uitgedrukt door het aantal pagina's dat aan een bepaald deel werd gewijd, de plaats in de volgorde en de schaal waarop het werd afgebeeld. En nu? Door de digitale omgeving zijn we nu in Staat plaatsen terug te vinden met de zoekmachine die aan de index gekop- peld is; we hebben daar de kennis van de atlasstructuur niet meer zo voor nodig. Die kennis is 00k niet meer relevant om- dat de volgorde vrij is. Daarvoor in de plaats zijn we nu in de Bosatlas Alexander-atlas Bosatlas cd Algarve Kustviakte Kustviakte Kustviakte met citrus/fruit, Geirrigeerd kustviakte, productiecijfers citru Achterland Heuvelland Heuvelland met macchia, Schapen en geiten Heuvelland, grootte en samenstelling veestapel Andalusie Delta Guadalquivir Laagland, industrie bij Cadiz Laagland, moeras, wijnbouw, scheepsbouw en machine-industrie Laagland, samenstelling en productie industriesectoren, inwonertallen Dal Guadalquivir Weinig relief zuidhelling, Extensief akkerland, olijven, Relief, agrarische productie, noordhelling steiler mediterraan bos; irrigatie längs rivier inwonertallen, industriele productie, toeristenaantallen Sierra Nevada Gebergte tot 3700 m Mediterraan bos, citrus en fruit op hellingen.gei'rrigeerde dalen Gebergte; klimaat, vermögen waterkrachtcentrales, fruitproductie; skimogelijkheden 13

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 15