Jerez "h. fr.Zafra de li>s Gabelte? os TO W V\ evilla c™„„ „3 4 Jerez 15 Barreiro Setubal. Bucht an Setiibal Pueblc 'om ingos Minas de Rio Oamm Tha'rsis Puente -MUUVd^pa|os K,a «ejarromera Portimä Morön de I« Front« de la Kn qü Cx C.hdi7 tL. Figuur 4b. Het zuidwesten van het Iberisch Schiereiland volgens de Alexander Atlas (1986). matuur tegen die tijd dermate vereen- voudigd zal zijn en de mogelijkheden om bestanden te koppelen zozeer zijn gestandaardiseerd dat men in een en- kel lesuur de basisprincipes van gis met eenvoudige hands-on oefeningen kan duidelijk maken. Wat meer is, de cd-kaarten vormen 00k de interface met de gedetailleerde topografische be standen die in de analoge periode al- leen in het documentatiesysteem van de atlasredacteur bestonden: die be standen staan de gebruikers toe af te lezen hoeveel inwoners een plaats heeft, welke naam hij heeft en hoe die wordt uitgesproken; naar analogie van de vroegere ge'illustreerde atlas is er misschien 00k een illustratie in terug te vinden. En door opname van url's op de cd-rom kan 00k naar recente in- formatie worden verwezen, misschien wel naar een webcam die on-line beei den van de aangeklikte plaats verzorgt (hoe ziet het er nü uit in Helsinki, of in Queenscliff of Petropavlovsk). een website-atlasversie die de nadruk legt op de actualiteit en de mogelijk- heid om het geleverde kader te integre ren met andere bestanden. Via de Web site kunnen we de tijd in: steeds meer historische kaartcollecties worden gescand en op het web ge- zet; de tijd is niet ver meer dat we van elk blad van de topo grafische kaart van Nederland alle edities achter elkaar kun nen oproepen en vergelijken. Bovendien zullen we binnen kort wel toegang krijgen via het web tot alle volkstellingen van Nederland en 00k de mogelijkheid krijgen om ze te visualiseren en de resulterende kaarten te vergelijken. Huidi- ge opties zoals de buurtbestanden van het CBS die op buurt- niveau statistische informatie visualiseren hören automatisch tot het bestand van verwijzingen van de web-schoolatlas- versie. De mogelijkheid tot het on-line opvragen van actuele informatie, zoals bij Rijkswaterstaat dat nu al on-line infor- meert over waterstanden, golfhoogtes, en files, en zoals bij de vele Europese meteorologische diensten waarvan we nu al overal in Europa informatie over de plaatselijke weersituatie kunnen krijgen. Om wildgroei te voorkomen zouden de links moeten worden beperkt tot sites die specifieke kaarten in de analoge atlas of specifieke bestanden op de cd-rom aan- vullen met hun gegevens. Nog meer op de papieren/cd-atlas- versie toegespitst is het deel van de schoolatlaswebsite dat de nieuwste gegevens verstrekt over in de andere atlasformats opgenomen bestanden. Deze toekomstvisie is gebaseerd op het ideaal dat aardrijks- kundeleerlingen opgeleid worden tot het kunnen omgaan met spatio-temporele bestanden, en het werken met een ruimtelijk referentiekader waarin ze zieh thuis voelen, en waarvan ze 00k weten dat het op een bepaalde manier is gemanipuleerd door de bevoorrechte uitgangssituatie van een welvarend land in Europa. Men hoeft ter vergelijking maar een schoolatlas uit Indonesie te bekijken: daar lijkt de Strategie erop gericht om

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 17