Van schoolatlas tot geografisch informatiesysteem KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL A.T. Donker geschiedenis van de kartografie, adaskartografie, schoolkartografie, overzicht TREFWOORDEN history of cartography, adas cartography, school cartography, survey KEYWORDS histoire de cartographie, cartographie d'atlas, cartographie scolaire, etude MOTS-CLES De Bosadas is primair een schooladas. Nu en in 1877. Toch heeft de huidige 5ze editie op de keper beschouwd nog maar weinig gemeen met zijn voorganger van 125 jaar geleden. Dit komt vooral doordat de inrichting van het aardrijkskunde- onderwijs en de algemene onderwijsdoelen zo sterk veran- derd zijn. In dit artikel willen we nagaan op welke wijze de 52e editie daarvan de sporen draagt. Er worden acht criteria geformuleerd waaraan schoolatlassen in Nederland dienen te voldoen en er wordt aangegeven hoe het atlasgebruik zieh in het Nederlandse onderwijs ontwikkeld heeft. Daarbij ontkomen we er niet aan, deze editie te vergelijken met buitenlandse schoolatlassen en met een aantal voorgaan- de edities van de Bosadas. Dit omdat het Nederlandse (aard- rijkskunde-)onderwijs, en daardoor dus 00k de Bosadas, nogal afwijkt van wat eiders gebruikelijk is. Vergelijking van de verschillende edities brengt aan het licht, dat wijzigingen in het cöncept van de adas behoedzaam, zo niet sluipender- wijs, maar daardoor niet minder ingrijpend, hebben plaats- gevonden. Naast het veranderende on derwijs waren uiteraard 00k andere fac- toren verantwoordelijk voor nieuwe atlasconcepten. De laatste editie wordt in verband gebracht met een maat- schappelijke ontwikkeling: de overgang naar een postmoderne wereld gedomi- neerd door 'mediale verbeelding van de realiteit.' Primair schöölatlas Naast 'de grote Van Dale' heeft 'de Bos adas' in de samenleving de allure en het gezag van een standaardwerk. Toch is het primair een schoolatlas. Dat blijkt al uit de geschiedenis van de naamgeving. In 1876 sluit aardrijkskundeleraar Pieter Roelof Bos de redactie van twee boek- werken af. Eerst in maart zijn Beknopt Leerboek der aardrijkskünde en daarna in november zijn Schoolatlas. Het kaarten- boek werd door hem bedacht en uitge- werkt 'op verzoek van den uitgever', die Adri Donker was van 1984 tot Oktober 2001 werkzaam bij Wolters Noordholf Atlasprodukties als atlasredacteur. Hij ontwikkelde samen met Ad van Holten en Johan Russchen het concept voor de 50e tot en met de 52e editie. Hij is thans zelfstandig gevestigd adviseur. [e] a3donker@tref.nl 'hem aan het werk zette' om een adas te ontwikkelen 'ten ge- bruike' bij twee door hem geschreven leerboeken. Het is dui- delijk waar zijn prioriteiten liggen: bij het onderwijs, de schoolaardrijkskunde en de leerlingen. Zijn Voorwoord laat daarover geen twijfel bestaan. Hij noemt zijn kaartenboek dan 00k SCHOOLATLAS der geheele aarde. Bijna na een eeuw, in 1967, verdwijnt die naam van de titelpagina. Vanaf 1967 Staat daar alleen nog De Grote Bosatlas. Het wordt in die tijd overi- gens wel steeds lastiger die verschillende markten (school, kan- toor, gezin) te bedienen met een zelfde adas, want de eisen van het onderwijs worden steeds speeifieker. In de jaren negentig wordt daarom voor de algemene markt als referentieatlas de Wolters-Noordhoff Wereldatlas ontwikkeld en vanaf 1995 kan dan op de titelpagina van de Bosatlas weer een aanduiding van de educatieve doelgroep staan. In de 5ie: voor mavo, havo, vwo; in de 52er voor vmbolhavolvwo. Sluipende verandering Het is altijd een schöölatlas geweest, maar desalniettemin ver- anderde het atlasconcept ingrijpend. Natuurlijk zijn die veran- deringen mede veroorzaakt door ontwikkelingen in de wereld van kartografen, drukkers en uitgevers. Maar de voornaamste oorzaak was toch wel dat het (aardrijkskunde)onderwijs een ingrijpende gedaanteverwisseling onderging. Dat verande- ringsproces verliep echter zo geleidelijk dat de veranderingen pas in het 00g springen wanneer meerdere drukken naast el- kaar gelegd worden. Dan blijkt zelfs het schijnbaar onveranderlijke register een hele evolutie achter de rüg te hebben. Hoe zag het er vroeger uit? In de tijd van meester Bos heeft de atlas niet eens een register. De docent stuurde in zijn tijd het atlasgebruik in de les cen- traal aan en had daarom nauwelijks een register nodig. Bijna een halve eeuw later voegt redacteur Kwast bij de 29c druk pas een register aan de atlas toe. Als aardrijkskundeleraar die leer lingen regelmatig zelf dingen uit liet zoeken zag hij daar de noodzaak van in. Lang wordt het als een bijzondere innovatie gezien. De veranderingen in ons onderwijsbestel gaan tot i960 heel langzaam. Zelfs in 1955 Staat op de titelpagina van de 39e editie nog steeds kapitaal aangegeven 'met alfabetisch Regis ter van namen'. Op dezelfde manier zoals nu de extra cd- rom wordt aangekondigd. Zo'n simpel namenregister wordt 17

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 19