Nieuwland Zielhorst Schothorst r X Rüsten Liendert\ tsurg Hooglanrd Ho°9|ar AMERSFOORT 2002 waardering eigen woonwijk Wtjk 21 Kattenbroek Eigen woonwijk: waardering 7,5 Begrenzing gebied op satellietbeeld Mediale communicatie 24 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXYIII-4 Figuur 4. Kaartje over de waardering van de eigen woon wijk door inwoners van Amersfoort, ge- maakt in de statistiek- module van de Bosat- las cd-rom en vervol- gens enigszins bewerkt in Paint Shop Pro. De data werden in hetprogramma inge- voerd en ontleend aan een gemeentelijk on- derzoek. Het diende ter toelichting bij een verhaal over nieuwe wijken in Amersfoort. Het kaartje illustreert {in van de mogelijk- heden om binnen de schoolaardrijkskunde het domein Eigen Omgeving banden en voeten te geven. legenda toegevoegd moet worden. Zo snijdt het mes wel aan drie of vier kanten. Men is bezig informatie over de Eigen Om geving in te winnen, er wordt op een zinvolle manier ict ge- bruikt, leerlingen leren automatisch waarin kaarten essentieel van beeiden verschillen en er worden op een betrekkeiijk hoog niveau kaartvaardigheden beoefend, inclusief de 'kaartproduc- tie\ die in het examenprogramma genoemd wordt. Het leidt geen twijfel dat van de vijf modules die door de nieu we disk worden aangeboden de statistiek- en de remote-sensing- module door het huidige onderwijs als het meest relevant wor den gezien. Een aanwijzing daarvoor is, dat precies die twee on- derdelen gebruikt zullen worden in het experimentele 'compex-examen' dat al in 2003 op een zeer beperkt aantal Scho len zal worden afgenomen. In het havo zal het domein Natuur en milieu daar dan niet meer schriftelijk doch uitsluitend met de Computer worden geexamineerd. Daarbij zal zowel de remote- sensingmodule als de statistiekmodule gebruikt worden. Aspec- ten van kaartproductie en kaartgebruik zullen daarbij ruime aandacht krijgen. Het zou niet mogelijk geweest zijn als de atlas niet een compleet didactisch arrangement had gevormd. De Bosatlas begon ooit als een overzichtelijke verzameling geo- grafische overzichtskaarten. Hij groeide uit tot een multi- mediaal informatiesysteem, waarin naast die overzichtskaarten honderden thematische kaarten kwamen, waarvan de gebrui- ker via zijn toetsenbord zelf de eigen- schappen kan definieren. Er kwamen via de remote-sensingmodule zelfs facilitei- ten voor het maken van een film, waarin bijvoorbeeld de temperaturen van de oceanen in vlammende kleuren over het scherm trekken. In dat geweld lijkt de geografische overzichtskaart wat op de achtergrond geraakt. Van der Vaart en Van der Schee vragen in dit tijdschrift- nummer op goede gronden meer aan dacht voor die overzichtskaart. Als de aardrijkskunde er voor kiest weer te gaan bouwen aan een wereldbeeld, dan hel- pen die overzichtskaarten erbij structu- ren en geledingen bloot te leggen. Zij spreken terecht over geografische beei den, waarin geografische ligging, afstan- den, isolerende gebergteketens en ver bindende rivierdalen wezenlijke bestand- delen vormen van die geografische realiteit. Aardrijkskunde wordt daarbij een functie toegedacht van 'venster op die realiteit'. De vraag dringt zieh op waarom er een atlas gemaakt moest wor den met zoveel aanvullende componen- ten. Een antwoord ligt opgesloten in de talloze marktonderzoeken, docentenpa- nels en gebruikersraadplegingen. De ge- bruikers vroegen er om, d.w.z. zij for- muleerden behoeften, waarin uitgever en atlasredacteur probeerden te voorzien. Wat uiteraard niet wegneemt dat atlasre dacteur en uitgever 00k hun eigen afwe- gingen maakten. De atlas bleef regionaal geordend en vele geografische over zichtskaarten werden ingrijpend ver- nieuwd. En nieuwe overzichtskaarten werden toegevoegd, 00k als de markt daar niet expliciet om vroeg. Daarnaast is 00k de samenleving veran- derd, waardoor de realiteit telkens op- nieuw en vooral anders beleefd wordt. In zijn imponerende Studie Met gevoel voor realiteit maakt Van Dinten [2002] duidelijk dat wij na de orale en geletter- de samenleving verzeild geraakt zijn in een fase waarin velen reeds overwegend mediaal via beeiden communiceren. En dat die mediale verbeelding zijn eigen postmoderne realiteit schept. Televisie probeert nog maar zelden 'venster op de wereld' te zijn. Televisie creeert zijn ei gen realiteit. Televisie veranderde de wij- ze waarop mensen naar de wereld kijken en in de wereld staan, zo luidt zijn uit- gangspunt. Wie met die insteek de hui dige examenprogramma's leest, begint veel te begrijpen. Dat het gefragmenteer- de wereldbeeld van de huidige burger via vele kanalen en meerdere benaderingen tot stand komt: daärvan is de huidige Bosatlas de afspiegeling.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 26