KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 derwijs. Voor achtereenvolgende atlasredacteuren was bij een stormachtig aanzwellend aanbod van mogelijkheden steeds de 'eerste vereischte' 'beperking cot het noodige'. Wat door de gebruikersmarkt als 'noodig' werd geperci- pieerd, veranderde tussen 1878 en 2001 echter ingrijpend. Via behoedzame accentverschuivingen, waarbij uitgever en atlasredacteur er voor waakten zieh niet te conformeren aan de waan van de dag, werd de atlas aangepast aan de veranderingen in de wereld om ons heen, maar nog meer aan de veranderingen in het Nederlandse onderwijs. Zo ontwikkelde het wellicht meest befaamde leermiddel in Nederland zieh van Schoolatlas der geheele aarde tot een na- genoeg compleet geografisch informatiesysteem met als merknaam 'Bosatlas'. Een systeem waarin steeds minder 'geheele aarde' en steeds meer 'eigen omgeving' centraal kwam te staan. Met kaarten die niet gemaakt worden om 'im Gedächtnis eingeprägt' te worden, maar die je vooral moet kunnen selecteren, lezen, analyseren en interpreteren (of die je zelf moet kunnen maken en veranderen). De op- vatting van het onderwijsveld dat deze vaardigheden nog belangrijker zijn dan kennis, is leidend geweest voor de ontwikkeling van de 52e editie. Noten 1 Er zijn op dit moment aanpassingen van het vigerende aardrijks- kundige leerplan in voorbereiding die er mogelijkerwijs toe zullen leiden dat in de toekomst de dominante positie van Nederland wat wordt teruggebracht. 2 In dit licht doet het wat vreemd aan dat telkenmaie weer beweerd wordt dat 'vroeger' in het Nederlandse aardrijkskundeonderwijs zo bizar veel aandacht aan Indonesie besteed werd. Toen was Indone sie in de realiteit zeer sterk met Nederland verbonden (want Nederlands grondgebied)Dus was ruime aandacht voor Indonesie destijds zeer begrijpelijk. Marokko is nu, zij het op een wel heel an dere wijze, met Nederland verbonden. Het is echter bepaald geen Nederlands grondgebied. Toch besteedde het vwo-examen 2002 procentueel twee maal zo veel aandacht aan Marokko, dan Bos in 1877 1° z'jn Leerboek aan Indonesie besteedde! 3 Anderzijds zijn vele klassiek geografische thema's uit de program- ma's verdwenen. In het nieuwe vmbo-programma zal men bijvoor- beeld te vergeefs zoeken naar het begrip klimaat. 4 Hij betreurt dat als onderwijsgeograaf en bepleit een hernieuwde orientatie op regionale beeldvorming. Literatuur Ankone, H. e.a. (1999), Tekst examenprogramma's is pri- mair een beleidstekst. Geografie Educatief, eerste kwartaal i999> PP- 39-40. Burg, C. van der (1996), ICT in het vak aardrijkskünde in de vernieuwde tweedefa.se. Aardrijkskunde en informatietechno- logie in de tweede fase. Enschede: slo. Dinten, W. van (2002), Metgevoel voor realiteit. Over herken nen van betekenis bij organiseren. Delft: Eburon. Donkers, H. (2001), Antwoord op 600.000 vragen. NRG Handelsblad, 14-04-2001. Geerlings, H., J. van der Schee D. Wientjes-Meyman (1981), Bosatlas gaat al ruim een eeuw met z'n tijd mee. Geografenkrant, dec., pp. 8-9. Klafki, W. (1994), Neue Studien zur Bildungstheorie und Di- daktiek. Zeitgemässe Allgemeinbildung und kritisch-konstruktive Didactik. Weinheim. Parie, K. G.F. Willems (1981), Verantwoordingde Grote Bos atlas, negenenveertigste druk. Groningen: Wolters-Noordhoff. Schee, J. van der (2001), Nieuwe Bosatlas is geavaneeerd leermiddel. Geografie. Ministerie van O, C en W (1998), De examenbeschrijving, bijlage 3 Aardrijkskunde, VWO. Den Haag. Ministerie van O, C en W (1993), Basisvorming. Kemdoelen Aardrijkskunde. Den Haag. Smit, F. (1986), Boekjaar. Wolters Noordhoff 1836-1986. Honderdviiftig jaar uitgeven voor het onderwijs. Groningen: Wolters-Noordhoff. Vaart, R. van der (2001), Kiezen en delen. Beschouwingen over de inhoud van het schoolvak aardrijkskunde. Oratie. Utrecht: Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen Universiteit Utrecht. Summary A. T. Donker From 'Schoolatlas der geheele aarde' to geographic Information system Keywords: history of cartography, atlas cartography, school cartography, survey The $2nd edition of the 'Grote Bosatlas' (2001) was influenced by recent developments in teachinggeography fior secondary education in the Netherlands. Although the atlas is well known for its clear and struetured reference maps, the latest editions were appreciated largely because of the emphasis on social issues. In school geography, regional descriptions have been replaced with a thematic approach. Even more important is the trend to fiocus on social issues in the pupil's local environment. Skills are now considered to be more important than geographical knowledge. Therefore, the recent atlas contains a lot of new components: different types of indices, statistics, and a cd-rom containing lots of Statistical data and tools for processing satellite imagery, mapping, and online access. Resume A. T. Donker Depuis 1'Atlas scolaire du monde vers SIG Mots-cles: histoire de cartographie, cartographie d'atlas, carto- graphie scolaire, etude Le 'Grand Bosatlas' est un atlas scolaire neerlandais fort connu dont Le 92c edition (2001) est analyse par l'article, en soulignant l'influence que les recents developpements en matiere d'enseignement de la geographie ont exercee sur la formation au niveau secondaire aux Pays-Bas. Si cet atlas est bien connu par la clarte de ses cartes generales sophistiquees, les dernieres editions ont ete apprecies surtout pour l'abondance etonnante des informations geographiques thematiques, notamment sociales et ceci en raison des nouveaux programmes de l'enseignement secondaire. En ejfet, en classe les descriptions de geographie regionale ont ete remplacees par des sujets thematiques, concentres suite du developpement de l'orientation des dites 'sciences sociales' sur desproblemes sociaux du milieu local des eleves. Le savoir-faire en matiere d'information est actuellement plus apprecie que les connaissances en matieres regionales: c'est pour cette raison que les atlas recents contiennent de nombreux nouveaux elements: differents types de registres, statistiques et un cd-rom presentant de nombreuses donnees statistiques, teledetection et facilites sur Internet. 26

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 28