Grote Bosatlas: Een multi-mediaconcept KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL J. Russchen J. Beute atlaskartografie, praktijk atlas cartography, applications cartographie d'atlas, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In april 2001 werd het eerste exemplaar van de 52e editie van De Grote Bosatlas aangeboden aan minister Hermans van Onderwijs. Deze nieuwe editie wordt door velen als een mijl- paal in de ontwikkeling van De Grote Bosatlas gezien omdat er voor het eerst sprake is van een volwaardig multi-media concept waarin de diverse componenten van de atlas, folio, cd-rom en Website, ieder op hun wijze een zinvolle bijdrage leveren aan het totale concept. In dit artikel zullen achtereenvolgens het uitgeefmotief, het technisch ontwerp, de functionaliteit en de ervaringen met de digitale componenten van de atlas aan de orde komen. Drs. J. Russchen is Hoofd Cartografie Wolters-Noordhoff Atlasprodukties, [e] j.russchen@wolters.nl Ing. J. Beute is werkzaam als Projectmanager bij Wolters-Noordhoff, [e] j.beute@wolters.nl Adres: Postbus 58, 9700 MB Groningen. Het uitgeefmotief Er is in een commercieie omgeving, dus 00k bij de uitgevers van De Grote Bos atlas, altijd een concreet motief, een drijfveer, nodig om een product op de markt te introduceren dan wel ingrij- pend te vernieuwen. Wanneer we ons af- vragen wat de drijfveer was voor de in- grijpende vernieuwing van De Grote Bos atlas, dan hebben we de keuze uit twee verschillende benaderingswijzen. Een technologische drijfveer? AI bij de presentatie van de 5ie druk in 1995 werd, door een overigens zeer seri euze journalist, gevraagd of dat de laatste papieren editie van De Grote Bosatlas zou zijn. Toen we aangaven dat dit volgens ons absoluut niet het geval was en dat papier nog decennia lang een belangrijke informatiedrager zou blijven, werd er door veel kenners enigszins meesmuilend ge- gniffeld Over zoveel hardnekkig conservatisme. De toen, en 00k nu nog, veel voorkomende opvatting was dat het beschik- baar komen van nieuwe technologie per definitie leidt tot een ingrijpende evolude van het atlasconcept en het atlasgebruik. Niets is minder waar. Het beschikbaar komen van de nieuwe technologie heeft slechts dan een evolutionair efFect wanneer dit leidt tot nieuwe denkwijzen en nieuwe geografische con- cepten. Dat zo'n conceptuele ontwikkeling lang niet in alle ge- vallen vanzelfsprekend is, bewijzen de vele mislukte voorbeel- den van, technologisch hoogstaande, elektronische atlassen, die qua concept vaak niet veel meer waren dan siecht door- dachte vormen van 'paper on screen'. Een didacdsche drijfveer? Heeft de nieuwe technologie dan geen enkel efFect op het at lasconcept van De Grote BosatlasWel degelijk, maar alleen daar waar de nieuwe technologie de redactie in Staat heeft ge- steld nieuwe vormen van geografische informatie toegankelijk te maken en de gebruiker een actievere rol toe te kennen in het analyseren, interpreteren en presenteren van geografische in formatie. De nieuwe technologie is weliswaar voorwaarden- scheppend voor het kunnen doorvoeren van vernieuwingen, maar zeker niet de doorslaggevende factor. De enige factor die een volstrekt dominante en doorslaggevende rol in het door voeren van vernieuwingen in De Grote Bosatlas heeft gespeeld is, als altijd, het Leerplan Aardrijkskunde. Het Leerplan Aardrijkskunde Bij veel mensen bestaat, door de dominante positie van de atlas, de opvatting dat De Grote Bosatlas de generator is, of zou moe- ten zijn, van de vernieuwing van het aardrijkskundeonderwijs. Vernieuwingen in het concept van de atlas zouden in die op vatting de noodzakelijke Stimulans zijn voor vernieuwingen in het onderwijs. Vanuit deze visie dicht men aan de atlas dan 00k bijna magische krachten toe waar het gaat om het realise- ren van veranderingen in het onderwijs. Hoewel deze opvatting voor de redactie van de atlas zeer vlei- end is, is zij toch volstrekt onjuist. Er is slechts een effectieve manier om vernieuwingen in het aardrijkskundeonderwijs door te voeren en dat is een aanpassing van het Leerplan Aard rijkskunde. In dit leerplan wordt namelijk tot in detail vastge- 27

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 29