KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2Q02-XXVIII-4 legd welke kennis en vaardigheden de leerling geacht wordt te beheersen. De leerplannen en de daarbijbehorende examenpro- gramma's voor de verschillende schooltypes vwo, havo en vmbo, worden opgesteld door de Vakontwikkelgroep Geschiedenis en staatsinrichting, Aardrijkskunde en Maatschappijleer en formeel bekrachtigd door het ministerie. Het is het leerplan dat de basis vormt voor de ontwikkeling van het aardrijkskundeonderwijs en daarmee, omdat De Grote Bosatlas in de eerste plaats een leer- middel is, voor de conceptvernieuwing van de adas. Het huidige leerplan bevat een aantal elementen die van groot belang zijn voor de positie van De Grote Bosatlas als leermiddel binnen het aardrijkskundeonderwijs: Kaartvaardigheden. In het huidige leerplan is, veel meer dan in voorgaande edities, aandacht voor het structureel ontwik- kelen van 'kaartvaardigheden' bij de leerling. De kaart, en daarmee de atlas, verwerft hierdoor een zeer centrale rol in het programma. Een ontwikkeling die we als kartografen al- leen maar toe kunnen juichen. Toelating atlas. De rol en de positie van de atlas worden ver- der versterkt door het feit dat de atlas sinds kort formeel als bron is 'toegelaten' op het examen. Deze enigszins cryptische omschrijving houdt in dat examenvragen rechtstreeks be- trekking hebben op (kaart) informatie die in De Grote Bos atlas gevonden moet worden. Naast deze in algemene zin zeer gunstige ontwikkelingen voor de positie van de atlas, staan er in het leerplan twee eindter- men die van specifiek belang zijn geweest voor de ontwikke ling van de digitale componenten van De Grote Bosatlas. De leerling wordt namelijk geacht: informatie te kunnen verwerven uit geautomatiseerde gege- vensbestanden, met inbegrip van computersimulaties en remote-sensingbeelden; geografische informatie te kunnen abstraheren en presente- ren met behulp van o.a. natuurgetrouwe beeiden ((lucht)- foto's en tekeningen), structuurgetrouwe beeiden (kaarten) en analoge beeiden (kartogrammen, doorsneden, grafieken, diagrammen en remote-sensingbeelden). Het zijn vooral deze twee eindtermen geweest die de directe aanleiding, de drijfveer, vormden voor het ontwikkelen van di gitale componenten naast de papieren atlas. Het technisch ontwerp Aan de ontwikkeling van de digitale atlascomponenten ligt uiteraard een goed doordacht technisch ontwerp ten grond- slag. Wie een demonstratie ziet van de door Wisdom uit Assen ontwikkelde applicaties, zal niet direct in de gaten hebben dat vrijwel alle bewerkingen op basis van in Java geschreven pro- grammatuur tot stand komen. De keuze voor Java is gezien de reputatie van deze omgeving - traag - dan 00k opmerkelijk te noemen. Toch waren er goede redenen om uiteindelijk voor Java te kie- zen. Zo was er het strategisch argument dat de atlas (in de toe- komst) geschikt moest zijn voor ontsluiting via het internet en Kennisnet. Doelstelling daarbij was dat de interactieve variant geheel in een browser zou moeten kunnen functioneren. Ge zien dez>e bijkomende randvoorwaarden ligt de keuze voor Java voor de hand. Omdat de applicatie vooral binnen het onderwijs wordt inge- zet en omdat lang niet alle Scholen beschikken over high- techapparatuur, zijn de systeemeisen zo laag mogelijk gesteld. De applicatie werkt op een pc met Windows 95, een Pentium 100 processor en 32 mb aan werkgeheugen. Bovendien dient de applicatie zowel stand alone als in een netwerk te kunnen functioneren. In de stand-alone situatie heeft: de gebruiker de keuze uit twee installatiemogelijkheden. De eerste mogelijk- heid is een volledig installatie, waarbij zowel applicatie als data op de harde schijf van de pc worden geplaatst. Bij de tweede optie wordt alleen de applicatie op de harde schijf geplaatst en worden de data gelezen vanaf de cd. De tweede optie, die veel minder opslagruimte vergt, heeft overigens wel negatieve con- sequenties voor het prestatieniveau van de applicatie. Omdat verschillende Scholen beschikken over een grote verschei- denheid aan netwerken, moet de applicatie in al deze omgevin- gen probleemloos ge'fnstalleerd kunnen worden. Om aan deze eis te kunnen voldoen, is er bewust voor gekozen om in de applica tie een duidelijke scheiding aan te brengen tussen presentatielaag, de functionele laag en de eigenlijke data. Deze drielagenstructuur maakt het mogelijk onderhoud op een van de lagen te plegen zonder dat alles opnieuw moet worden geprogrammeerd. Zo kunnen bijvoorbeeld de statistische data worden ververst zonder dat er een nieuwe installatie van de cd noodzakelijk is. Zoals gezegd is de applicatie grotendeels geschreven in Java. Alleen bij het Topospel en de module 'remote sensing' speelt |ava geen rol. Deze modules waren reeds eerder door andere partijen ontwikkeld. De remote-sensingmodule is vervaardigd door Tensing/sKS uit Zaltbommel en het Topospel is gepro- duceerd door and. De statistische data zijn afkomstig uit verschillende brennen. Voor Nederland heeft het CBS gefungeerd als leverancier. Alle data worden ingebracht in een Oracle relationele database. Door ruimtegebrek was het niet mogelijk een runtime versie van Oracle op de cd mee te leveren. Uiteindelijk is er gekozen voor dBase. Dit is een eenvoudig formaat, waarbij iedere data- basetabel in een apart bestand is opgeslagen. Het voordeel hiervan is dat individuele tabellen gemakkelijk kunnen worden vervangen of toegevoegd. Om puur praktische reden moest alle informatie (applicatie, geografische en statistisch data) op slechts een schijf passen (640 mb). Dit leverde, zoals hierboven al aangegeven, beper- kingen op ten aanzien van de hoeveelheid data die kon worden aangeboden. De modules De cd-rom Grote Bosatlas Extra (die als bijlage bij dit Kartogra- fisch Tijdschrift is gevoegd) bestaat uit zes verschillende mo dules die ieder op hun eigen wijze een bijdrage leveren aan de invulling van het leerplan. Hieronder zal een overzicht worden gegeven van het doel en de functionaliteit van de verschillende modules. Omdat in zo wel didactische als kartografische zin vooral de Zoekmachine-, de Statistiek- en de Remote-sensingmodule van belang zijn, wordt hieraan de meeste aandacht besteed. Zoekmachine De zoekmachine is ontwikkeld voor het ontsluiten van de in formatie die in de diverse onderdelen van de atlas is opgesla- 28

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 30