8 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 gen. In totaal gaat het daarbij om meer dan 600.000 verschillende thema/regio- relaties. De zoekmachine geeft antwoord op vragen als: Waar in De Grote Bosatlas kan ik infor- matie vinden over een bepaald onder- werp (Thema)? of Waar in De Grote Bosatlas kan ik infor- matie vinden over een bepaald gebied (Regio)? Om de leerling vertrouwd te maken met verschillende methoden van informatie- verwerving, wordt een breed scala aan zoeksystemen (zoekmethoden) aangebo- den. Zoeken op Trefwoord Bij zoeken op trefwoord hoeft de gebrui- ker zieh nier af te vragen of iets een the- ma of een regio is. Net als bij een zoek machine op het internet kan volstaan worden met het invoeren van een wille- keurige tekst'string'. Nemen we als zoek- opdracht de lettercombinatie Veen', dan verschijnt alles waar het woord veen in voorkomt (figuur 1). De K voor een resultaat betekent dat er wordt verwezen naar een kaart uit De Grote Bosatlas. De S voor een resul taat betekent dat het gaat om statistische informatie. Het voordeel van het zoeken op tref woord is dat er gezocht kan worden op een willekeurig deel van een woord. De zoekmethode heeft echter 00k duidelijke nadelen. In de eerste plaats duurt de zoekopdracht relatief lang omdat er door de hele databank gezocht moet worden. Daarnaast zijn de resultaten van de zoek opdracht erg globaal. Overal waar de opgegeven lettercombinatie bedoeld of onbedoeld gevonden is, ontstaat een re sultaat. In de rechterkolom van het re- sultaatvenster zijn, volstrekt onbedoeld, alle regio's opgenomen waarin de letter combinatie Veen' deel uit maakt van de naam of van een van de wijken of buur- ten binnen de gemeente. Een zoekop dracht op trefwoord is dus wel heel breed, maar daardoor 00k heel weinig speeifiek. Zoeken op Thema (Wat?) Het zoeken op thema (wat?) is een vorm van systematisch zoeken op trefwoord. Anders dan bij het zoeken op trefwoord, waar je alle regionale en thematische re sultaten door elkaar krijgt, beperkt de zoekmachine zieh nu uitsluitend tot het zoeken binnen het thematische domein van de databank. Een tweede verschil is dat de mogelijkheid tot zoeken zieh be perkt tot thema's die 00k daadwerkelijk in de atlas aanwezig zijn. In het invul- veld kan dus geen 'vrije tekst' worden ingevoerd zoals bij Trefwoord, maar er Figuur 1. Resultaat van het zoeken op trefwoord met zoek opdracht 'veen Belgie en Luxemburg: Grondsoorten Eigen omgeving: Landschappen Lan Eigen omgeving: Rivierklei- en veenla. Eigen omgeving: Rivierklei- en veenla Eigen omgeving. Rivierklei- en veenla Eigen omgeving: Rivierklei- en veenla. Eigen omgeving: Rivierklei- en veenla Eigen omgeving: Rivierklei- en veenla Eigen omgeving: Zeekleilandschappe Eigen omgeving: Zeekleilandschappe Nedertand: Geologie: Geologie s-Graveland: s-Graveland: s-Graveland: s-Graveland: s-Graveland s-Graveland: s-Graveland: s-Graveland Aantal bedrijfsves Aantal gezinnen p Aartal gezinnen p... Aantal mannen pe. Aantal mannen pe Aantal vrouwen p... Aantal vrouwen p.. Aantal Worringen Adressendichthei. Adressendichthei Altochtonen per b moet worden gekozen uit een van de trefwoorden die worden aangeboden in de browser. Op deze manier wordt een zinloze zoekactie naar een thema dat niet aanwezig is voorkomen. Zoeken op Regio (Waar?) Ook het zoeken op regio (waar?) is niet anders dan een bepaal- de vorm van systematisch zoeken op trefwoord. In deze situ- atie beperkt de zoekmachine zieh uitsluitend tot het zoeken binnen het regionale domein van de databank. Zoeken op Thema Regio (Wat Waar?) Bij het zoeken op thema of regio wordt uitsluitend gezocht binnen een deelbestand van de totale verzameling trefwoor den. De resultaten zijn weliswaar beter gesorteerd dan bij tref woord, maar het kan nog nauwkeuriger. Betere resultaten wor den namelijk verkregen wanneer gezocht wordt op de combi- natie van Thema Regio. De vraag is dan niet langer: Wat Staat er in De Grote Bosatlas over 'Gezinsgrootte'? Of: Welke informatie Staat er in De Grote Bosatlas over de gemeente 'Amersfoort'?, maar de concrete vraag luidt: Staan er gegevens in De Grote Bosatlas over 'Gezinsgrootte' voor de gemeente 'Amersfoort'? Zoeken via de boomstruetuur Omdat de mogelijkheid bestaat dat de gezochte combinatie van thema en regio niet voorkomt in de atlas, is de gebruiker niet bij voorbaat zeker van een resultaat. Het kan bijvoorbeeld heel goed zo zijn dat het gezochte thema 'Gezinsgrootte' hele- maal niet in de atlas voorkomt. Om deze onzekerheid te ver- mijden kan, in plaats van te zoeken door het intoetsen van trefwoorden, rechtstreeks gezocht worden met behulp van de thematische en regionale boomstrueturen. Wanneer we zeker willen weten dat 'Gezinsgrootte' inderdaad een thema is in de atlas, dan benaderen we de selectie van het thema via de hie rarchische boomstruetuur. Wanneer thematisch en/of regionaal gezocht wordt, worden de resultaten van de zoekopdracht weergegeven in een assen- kruis waarbij elke as en elk veld haar eigen betekenis heeft. Figuur 2 geeft het resultaat van een zoekopdracht met de tref woorden Thema Godsdiensten en Regio Europa. De betekenis van de verschillende velden in het assenkruis is als volgt: Resultaten: In het centrale deel van het assenkruis staan de re sultaten die precies voldoen aan de zoekopdracht. Zowel het thema als de regio komen volledig overeen met de gekozen trefwoorden. Verwante regio 's van hogere orde: Ook op een hoger regionaal niveau, De Aarde, is er echter informatie over godsdiensten beschikbaar. Verwante regio's van lagere orde: Niet alleen op een hoger re gionaal niveau is er aanvullende informatie beschikbaar; ook voor de subregio's Nederland en Zuidoost-Europa is er in formatie beschikbaar. 29

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 31