(Eismsüsp KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 atlas. De module heeft, zoals voorge- schreven in her leerplan, tot doel de leer- ling te trainen in het zelfstandig zoeken, selecteren, combineren, analyseren en be- werken van statistische informatie en het zelfstandig presenteren van deze informa tie in de vorm van kaarten en grafieken. Als basisgrondstof bevat de module: Statistische gegevens van het CBS over Nederland onderverdeeld in provin- cies, coROP-gebieden, egg's en 538 Nederlandse gemeenten onderverdeeld in 2.354 wijken en 10.471 buurten. Statistische gegevens uit diverse inter nationale bronnen over landen van Europa en landen van de wereld. De informatie wordt ontsloten via de eer- der besproken zoekmachine en, na selec- tie, aangeboden in tabelvorm (figuur 3). Naast de tabelvorm beschikt de leerling nog over vijf andere afbeeldingmogelijk- heden: Kaart: Bij de presentatie in kaartvorm is er sprake van een choropleet. De gege vens uit de tabel zijn in klassen inge- deeld. Elke klasse heeft haar eigen kleur. Cirkel op kaart: Informatie kan 00k worden weergeven als 'Cirkels op een kaart' (kartogram). De oppervlakte van de cirkels is evenredig met de waarde van de woningen. Hoe hoger de waar de, hoe groter de cirkel. Stauf op kaart: In plaats van cirkels kunnen 00k staven op de kaart worden weergeven. Ook nu is de lengte van de staven evenredig met de waarde uit de tabel. Het voordeel van de weergave- vorm met staven is dat er, anders dan bij cirkels, meerdere thema's in dezelf- de kaart kunnen worden afgebeeld. Cirkeldiagram/Staafdiagram: Wanneer de informatie uit de tabel niet in een kaart moet worden weergeven, maar toch gevisualiseerd, dan kan dit gedaan worden door te kiezen voor Cirkeldia- gram of Staafdiagram. Boven de tabellen staan achter de ver- schillende afbeeldingvormen cirkeltjes die al dan niet rood gevuld zijn. Wanneer een cirkeltje rood is betekent dit dat voor de betreffende tabel die bepaalde afbeel- dingvorm beschikbaar is. Door cirkeltjes aan (rood) of uit (wit) te zetten, kan de gebruiker zelf bepalen welke informatie (welke tabel) op welke manier afgebeeld moet worden. Hoewel volgens de kartografische gram- matica niet elke kaartvorm geeigend is voor de presentatie van verschillende datatypen (relatief en absoluut), wordt hiermee door het programma geen reke- ning gehouden. De reden hiervoor is tweeledig. In de eerste plaats is het erg lastig van tevoren te be palen welke gegevens de gebruiker in welke vorm en in welke combinatie wil presenteren. Het voornaamste argument is ech ter dat we, wanneer we bepaalde afbeeldingsvormen program matisch zouden blokkeren, we de gebruiker elke keer opnieuw moeten gaan uitleggen waarom de gekozen afbeeldingvorm niet de meest geeigende is en daarom niet is toegestaan. Dit onge- vraagd ingrijpen van programma's wordt door het merendeel van de gebruikers als uiterst irritant en volstrekt ongewenst be- schouwd. Legenda Voor elke kaartvorm is op afroep een legenda beschikbaar. De legenda is, omdat zij delen van de kaart kan afdekken, ver- plaatsbaar. Gezien de beperkte ruimte is het niet mogelijk alle namen van de gebieden op de kaart te plaatsen. De naam van een gebied en de daarbij hörende waarde kunnen worden ach- terhaald door in de kaart op het betreffende gebied te klikken. De naam van het gebied en de exacte waarde uit de tabel wor den dan in de legenda afgebeeld. Informatie combineren In de eerdere versie van het Statistiekprogramma was het slechts mogelijk een thema tegelijkertijd af te beeiden. In de huidige versie is het ook mogelijk om gegevens uit verschillen de tabellen met elkaar te combineren. In onderstaand voor- beeld zijn de tabellen die we eerder gebruikten bij het bespre- ken van de verschillende afbeeldingvormen naast elkaar gezet. Informatie bewerken Naast de mogelijkheden om de gegevens op verschillende manieren weer te geven of met elkaar te combineren, bestaat er ook nog de mogelijkheid om de informatie te bewerken. Uiteraard beschikt de gebruiker over de mogelijkheid om de legenda aan te passen aan eigen inzicht of behoefte. Zo kan het aantal klassen gewijzigd worden, kunnen de klassengren- zen worden aangepast en kan er gekozen worden tussen drie Figuur 4. Resultaat verschillende klassenindelingen (vrije klassengrenzen, gelijke van het combineren klassenbreedte en gelijke frequentie). van gegevens: hogere Naast de mogelijkheden om de klassenindeling te manipule- inkomens en WOZ- ren, kan ook het kleurverloop worden gewijzigd. waarde. Het aanpassen van de kleurtrap kan handig zijn wanneer de Cirkel op kaart V^terkenmel gegevens over - Nederiand (CBS) afie 558 gemeenten 2374 wjken 10.737 buurten - Et*opa per land - Wereld per land Opties Eigen thema Analyse DeGrote Bosatlas Extra Bestami gkis Hogere inkomens H Minder den 11,2 11,2 - 22,4 II! 22.« - 33,6 m 33.6 - 44.6 Meer dan 44,8 j j Geen gegevens M Wrc-watrtie wortngeti 159.7 31

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 33