KARTOGRAPISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 gebruiker last heeft van kleurenblindheid, of wanneer meer kleurcontrast tussen twee thema's of klassen gewenst is. Er kan standaard gekozen worden uit negen verschillende kleurtrap- pen. Naast her wijzigen van een complete kleurtrap, is het 00k mogelijk een individuele kleur (klasse) te wijzigen. Ook de weergave van de diagrammen kan bei'nvloed worden. Door het wijzigen van de rekeneenheid waarmee de cirkel- grootte wordt bepaald, kan de grootte van de cirkels of staaf- diagrammen worden aangepast aan de behoefte. Niet alleen de rekeneenheid kan worden veranderd, maar ook de manier waarop er met de rekeneenheid gerekend wordt. Er zijn twee mogelijkheden: een lineaire schaal en een logaritmische. Net als bij de klassen is het mogelijk de kleur van de diagram men aan te passen aan de eigen behoefte. Opties Naast alle mogelijkheden om de statistische informatie te pre- senteren en te bewerken, is er nog een aantal extra opties be- schikbaar (figuur 5). Nieuw thema: Deze optie maakt het mogelijk om, tijdens het werken met de Statistiekmodule, nieuwe thema's (tabellen) op te roepen. Eigen thema: Naast alle informatie die standaard aanwezig is in het programma, kan de gebruiker ook 'eigen' thema's ma- ken. Zo kunnen er over bijvoorbeeld de eigen wijk of buurt gegevens verzameld worden en ingevoerd in het programma. Berekenen: Naast het invoeren van eigen gegevens, is het ook mo gelijk berekeningen uit te voeren op een of meerdere tabellen. Op deze manier kan nieuwe informatie gegenereerd worden. Analyse: Deze optie toont een aantal rekenkundige kenmer ken van de geselecteerde tabellen. Opties Figuur 5. Extra opties statistiek. Documentatie De module Documentatie bevat compacte landenbeschrijvin- gen van alle onafhankelijke landen op aarde (figuur 6). Elke landbeschrijving bevat standaard een aantal statistische basis- gegevens en een beschrijving van de historie en de recente ont- wikkeling van het land. De statistische gegevens in de Landen- documentatie dateren uit de periode 1997 tot 2000. Japan Nippon Telkoku Bevolking A Aantal in woners: 126.550.000 Bevolkingsdichtheid: 335 inw per km" Stadsbevolking: 79% Hoofdstact. Tokyo, 8.163.573 inwoners BevotkingssamensteHing Japanners 99% Officiöe taal Japans Godsdienst: Sjntoisme 92%, Boeddhisme 76%, Christendom 1 Levensverwachting: 83 (vrouwen), 77 (mannen) Analfabetisme 1 Politiek Staatsvorm: Constitutionele monarchie Partgen: Liberale Democratische Partij, Shinshinto-partjj, Sociaal-Democraten en andere Stemrecht: Algemeen vanaf 20 Lid van: OESO, VN Administratieve indeling: 44 prefecturen (ken), 2 stadsprefeduren (tu), 1 hoofdstad (to) Figuur 6. Land beschrijving Japan uit de module Documentatie. Remote sensing De module Remote sensing heeft tot doel de gebruiker vertrouwd te maken met het zelfstandig leren lezen, interpre- teren en bewerken van satellietbeelden. Gezien de summiere kennis van deze technologie bij de gemiddelde aardrijks- kundedocent is dit voorwaar geen gerin ge ambitie van de leerplancommissie. De module is 'zelflerend'. Dit houdt in dat de leerling al werkende steeds verder vertrouwd wordt gemaakt met de werking en functionaliteit van het programma. Oefeningen Wat remote sensing precies is en hoe er zelfstandig met het programma gewerkt kan worden, wordt duidelijk in een den tal oefeningen die bij het programma hören. In dit oefenprogramma maakt de leerling kennis met de verschillende typen satellieten, verschillende opname- technieken, verschillen in beeldresolutie, het vervaardigen van temporele beeiden, het düsteren en classificeren van remote- sensingdata en het maken van kaarten uit remote-sensingdata. Opdrachten Nadat geleerd is wat remote sensing is en hoe het programma werkt, kan de leer ling zelfstandig aan de slag. Zo kunnen bijvoorbeeld remote-sensingbeelden van de Nederlandse landschappen of de Ei gen Omgeving geanalyseerd en bewerkt worden. Het aanvullende beeldmateriaal wat hiervoor nodig is kan worden opge- vraagd via Grote Bosadas Online. Omdat er bij het aanleren van deze vaar- digheden een Sterke overlap bestaat met de verschillende aardrijkskundemetho- den (Terra, Wereldwijs, Geo Geordend), is het programma zo opgezet dat het de collega-uitgevers de mogelijkheid biedt datasets aan te bieden die aansluiten bij de eigen leerstof. Deze datasets kunnen gei'ntegreerd worden in de remote-sen- singmodule. Topo-spel De bedoeling van deze module is het op een speelse wijze trainen en testen van de parate kennis van de leerling van de juis- te ligging van landen, plaatsen en rivie- ren. Hoewel het aanleren van topografi- sche kennis een aantal jaren sterk uit de gratie is geweest binnen het onderwijs, neemt langzamerhand weer het besef toe dat, wil men wereldwijde processen juist kunnen interpreteren, een bepaalde ba- siskennis van de topografie essentieel is. 32

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 34