De Grote Bosatlas Extra Bosatlas Online \Jy - ZOOM OUT 34 Remote Sensing Downloadinstructies Geef een (4 positie) postcode: |3221 Klik op Voorbeeld' om het te downloaden gebied te tonen Voorbeeld Rocfcani* voor al BfteHg Avirtewaal vietpotdars H«* Nrauwtnhoom Hslleyoolslu.h OW nhoorn KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 liHWMl Sommeisdijk MiddeMumls i kader in de kaart geeft het te downloade 1 Met de knoppen onder de kaart kunt u seid insteilen gen als düsteren, classificeren en karteren de beschikking heeft over een beeld van een gebied wat hij of zij goed kent. De ken- nis van het landschap maakt het veel eenvoudiger om na te gaan of de uitgevoerde bewerkingsprocessen uiteindelijk heb- ben geleid tot een kaartbeeld wat (enigszins) overeenkomt met de gekende werkelijkheid. De web-site wordt tevens gebruik voor informatieverschafßng aan en communicatie met docenten en gebruikers. De ervaringen De 52e editie van De Grote Bosatlas is sinds September vorig jaar daadwerkelijk in gebruik op de Scholen. Hoewel de ervaringen nog maar beperkt zijn, vallen een aantal zaken duidelijk op. Aansluiting bij het leerplan Uit reacties van recensenten, leerplanontwikkelaars vertegen- woordigers van het cito (verantwoordelijk voor toetsontwik- keling) en het CEVO (de examencommissie) en docenten komt naar voren dat de redactie van De Grote Bosatlas er zeer goed in geslaagd is inhoud te geven aan de geformuleerde eindtermen. Er is in de ogen van de gebruikers eerder sprake van een over- daad aan mogelijkheden dan aan het ontbreken daarvan. Dit deskundigenoordeel is zeer belangrijk omdat, zoals eerder be- toogd, de conceptuele vernieuwing van de atlas in de eerste Figuur 9. Voorbeeld van het download- scherm voor remote- sensingbeelden. Docenten aardrijkskunde Doordat er in de eindtermen expliciet sprake is van 'informatie kunnen verwer- ven uit geautomatiseerde gegevensbe- standen', Staat de noodzaak van het ge bruik van de digitale atlascomponenten bij docenten niet ter discussie. Dat wil echter niet zeggen dat de invoering van deze nieuwe technologie in de praktijk vlekkeloos en zonder Strubbelingen ver- loopt. Veel docenten, toch al geplaagd door voortdurende structurele vernieu- wingen in het onderwijs, overladen stu- dieprogramma's en steeds verder inkrim pende urentabellen, beschikken vaak zelf over onvoldoende basiskennis om het plaats dient aan te sluiten bij het leer plan. Ondanks het feit dat iedereen de kwaiiteiten van het programma en de noodzaak van de vernieuwingen onder- schrijft, blijkt de daadwerkelijke invoe ring van de nieuwe technologie in de praktijk moeizamer te verlopen dan ge- hoopt. Hiervoor zijn een paar duidelijk aanwijsbare redenen.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 36