KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 atlas wordt meer gestuurd door algeme- ne, begripsmatige kennis die in de leer- stof is verworven. De overzichrskaarten worden hierbij wel gebruikt, maar op een uiterst bescheiden wijze. We zagen dat zij dienen als topografische referentie en dat zij verder slechts incidenteel func- tioneel worden benut bij de opgaven. Een belangrijke oorzaak van deze 'te- loorgang' is, dat landen en gebieden in de schoolaardrijkskunde niet langer als zodanig een belangrijk kenobject vor- men. Kaartvaardigheden en thematische, begripsmatige kennis zijn wel belangrijk. Een intensief gebruik van thematische kaarten ligt dan voor de hand. Het speurwerk op overzichtskaarten naar de vormenwereld en naar zaken als grootte of relatieve ligging raakt op de achter- grond. Balans De staatkundige en natuurkundige over zichtskaarten vormen de harde kern van iedere atlas. Volgens Ormeling (zie zijn artikel eiders in dit tijdschrift) zijn de overzichtskaarten 00k in die zin het meest 'eigene' van de atlas, dat zij het minst gemakkelijk via een ander medi um dan de 'papieren atlas' beschikbaar gesteld kunnen worden. Wat atlasge- bruik betreft, is in de aardrijkskunde- lessen grote vooruitgang geboekt in de richting van een meer analytische bena- dering en een hoger cognitief niveau. Maar het verkennen van (delen van) de wereld met behulp van de overzichts kaarten is enigszins in onbruik geraakt. Toch liggen er 00k op dit terrein nieuwe mogelijkheden nu zieh een koerswijzi- ging binnen het aardrijkskundeonder- wijs begint af te tekenen. Recent vindt binnen het aardrijkskun- deonderwijs een discussie plaats over een nieuwe koers. Uit analyses van de vige- rende aardrijkskundeprogramma's komt naar voren dat in het aardrijkskundeon- derwijs aan geografische overzichtsken- nis en aan het opbouwen van een geo- grafisch wereldbeeld niet systematisch aandacht wordt geschonken [van der Vaart, 2001]. In de nota Aardrijkskünde in de liste eeuw [Oost, 2001] wordt mede op basis van discussies met allerlei be- trokkenen bij het aardrijkskundeonder- wijs geconcludeerd dat de vorming van een eigentijds geografisch wereldbeeld hoofddoel van het schoolvak aardrijks- kunde moet zijn. Aardrijkskunde moet concreter en herkenbaarder, zeggen aardrijkskundedocenten. 'Dat is geen pleidooi voor ouderwetse regionale geo- Kader 4. Atlasvragen in Wereldwijs (1998) p. 62, vraag 4: KB65; GBl25; [GBI03]Gebruik fig. I blind kaartje Japan met cijfers bij 8 Steden en nummers bij 5 wate- ren/gebergten - vdV/vdS], Vul met behulp van de atlas de namen in bij fig. I. Leer de topografie. p. 63, vraag 8: KB65 en 73; GBl25 en 140; [GBI2I en 136] Wat is waar? 0 Japan heeft hogere bergen dan de VS. 0 Tokyo ligt op ongeveer dezelfde breedte als Las Vegas. 0 Het meest noordelijke punt van de VS ligt noordelij- ker dan het meest noordelijke punt van Japan. p. 65, vraag 12: KB72 en 81C; GB140 en 162; [GB136 en 158J Waar hebben de volgende Amerikaanse Steden hun klimaat aan te danken? Denk aan ligging, relief, zee- stroom en windrichting. Salt Lake City: New Orleans: San Francisco: P- 71, vraag 8: KB73; GB 142; [GBl 38] De natuurlijke omstandigheden in de Com Belt zijn erg gunstig. Waar of niet waar? Er is weinig relief: Er is voldoende neerslag: De roodgele bodems overheersen: De gemiddelde temperatuur is 's zomers hoger dan 20 graden C: p. 75, vraag 7: K.B83; GBl66 en 167; [GBl64, 165 en 166] De Aziatische NIC's zijn zo snel gegroeid door hun produetie op import/export te richten. De binnenland- se afzetmarkt is namelijkgroot/klein Bron: [Doorn, Janssen Schuiringa (red.), 1998], grafie in encyclopedische zin, maar van een moderne aanpak van zelfstandig werken gericht op regio's', aldus een van de do- centen [van der Schee, 2000, p.5]. Het boek Wijkende grenzen was een van de eerste pogingen om moderne regionale geografie in Nederland opnieuw vorm te geven [Hoekveld et al., 1989]. Naast een aantal theoretische Verhandelingen bevat dit boek een boeiende bespreking van verschillende regio's in de wereld. Het is echter jammer dat in dit boek niet systematisch gebruik gemaakt wordt van kaarten om de regionaal-geografische analyses kracht bij te zetten. Be ter is dat gelukt in de nieuwste versie van Geography: Realms, Regions and Concepts van De Blij Muller [2002]. Wie dit boek bestudeert, ziet hoe aantrekkelijk zo'n moderne regionale geografie kan zijn. Per regio wordt gewerkt met een set kaar ten, waarbij de overzichtskaart een centrale plaats inneemt. Vervolgens wordt ingezoomd op overzichtskaarten van deel- regio's en passeren fysisch-geografische, culturele, economische en politieke kaartbeelden de revue. Samen geeft dit een helder beeld van hoe een bepaalde regio op hoofdlijnen in elkaar zit. 41

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 43