Actualiteit en aardrijkskundige namen in de Bosatlas: de Balkan 1877-2002 ARTIKEL 44 2002-XXV1II-4 T.R. Tichelaar geschiedenis van de kartografie, atlaskartografie, geografische namen, praktijk TREFWOORDEN history of cartography, adas cartography, geographica! names, applications KEYWORDS histoire de cartographie, cartographie d'adas, noms geographiques, applications MOTS-CLlJS Het belang van aardrijkskundige namen voor een schoolat- laskaart is zo vanzelfsprekend dat het vervat is in ons taalge- bruik: zonder namen is de kaart blind, dat wil zeggen gehan- dicapt, onvolledig, onbruikbaar. Namen leggen de verbin- ding tussen de kartografische tekening en de realiteit, een realiteit die als 'tijdsbeeld' door de kaart met namen wordt geregistreerd. In welke mate de keuze van de namen en hun schrijfwijze zieh verhoudt tot de actuele realiteit, laat zieh illustreren aan de hand van een vogelvlucht door '125 jaar Balkan in de Bosatlas'. De actualiteitswaarde van aardrijkskundige namen Geschreven namen nemen een prominente plaats in onder de talrijke dementen die de kaarten van een schoolatlas bevolken. Meer nog dan de grafische kwaliteit en de geografische inhoud van de atlas spreken zij zowel het verstand als het gevoel van de gebruiker aan. Namen leiden tot opwinding, ergernis of te- vredenheid. Ze zijn het onderwerp van een groot deel van de kritische vragen en opmerkingen die de redactie van de atlas bereiken. Voor de gemiddelde karto-/geograaf vormt de schrijfwijze van geografische namen een onoverzichtelijk probleem. Dat heeft te maken met de natuurlijke belangstelling waarmee hij is be- giftigd, zijn preoccupatie met het grafische, het geografische, het tastbare, dat zieh vaak siecht verhoudt met het 'droge', theoretische, taalkundige. Het heeft 00k te maken met de on- geevenaarde complexiteit van de namenproblematiek. De na men in de atlas zijn ontleend aan honderden, zelfs duizenden verschillende talen, aan welker algemene spellingsregels zij zieh 00k nog eens plegen te onttrekken. Hoe kan iemand zieh in hemelsnaam een oordeel vormen over de juistheid van deze weerbarstige taalkundige uitingen, waarvan er enkele tiendui- zenden voorkomen in de (Grote) Bosatlas. Degenen die zieh binnen de wereld van de atlaskartografie op een inhoudelijke manier met namen bezighouden zijn niet zel- den eenlingen. Ze zijn ontaarde kartografen met een onbegre- pen liefhebberij, verzamelaars van voor anderen oninteressante details. Door een voor beide zijden gelukkig toeval zijn ze in de atlassenwereld beland. En waar dit toeval niet heeft mögen plaatsvinden zijn ze redacteurs, die zieh uit hoofde van hun Drs. Tjeerd Tichelaar is redactiecoördinator bij Wolters-Noordhoff Atlasprodukties, Postbus 58, 9700 MB Groningen, [t] 050 - 522 65 69, [e] t.tichelaar@wolters.nl verantwoordelijkheid niet aan dit angst- wekkend complexe probleem hebben kunnen onttrekken. Niettemin worden de aardrijkskundige namen in de atlas, getuige de vele reac- ties, kritisch door de maatschappij be- oordeeld. De wereld verändert, dat weet iedereen. Nieuwe landen ontstaan, Ste den worden groter, wegen worden ver- legd. De verandering moet zichtbaar zijn, als het kan 00k wanneer ze 'slechts' sociaal is en zieh niet in het getekende landschap uit. Wanneer sociale verande- ringen staatkundige gevolgen hebben, hebben de atlaskartografen het voordeel dat ze door middel van gewijzigde grens- lijntjes kunnen laten zien dat deze hen niet ontgaan. Maar de lijntjes zijn niet voldoende, ze zijn 00k niet altijd toepas- selijk. Meer nog dan grenslijntjes tonen namen de actualiteit. In een Java dat niet meer Van ons' is, lijkt Buitenzorg belachelijk. En Leningrad in een Rusland dat voor het 00g van de wereld het communisme afzwoor, of Karl-Marx-Stadt in een dito Duitsland, dat kan niet goed zijn. Groenland blijft Groenland, en het zal nog best Deens zijn, maar niemand ge- looft toch dat die eskimodorpen nog naar Deense namen luisteren in een tijd waarin zelfs Tietjerksteradeel voor de Friezen nog te Nederlands is? Doen ze dat wel, dan moet de atlasredacteur dat 00k bewust en zelfverzekerd onder de aandacht brengen. De namen in de atlas zijn een Statement, een bewuste keuze, waar de atlasredactie geacht wordt achter te staan. In veel gevallen is de relatie tussen een naam en de actualiteit uitermate direct. De actualiteit van de naam bepaalt dan

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 46