KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 Sarajevo, op de Oostenrijkse kroonprins Franz Ferdinand en diens gemalin. De atlas besteedt uitgebreid aandacht aan de verschuivende grenzen. Met als peildatum mei 1913, wordt on- derscheid gemaakt tussen 'grenslijnen die waarschijnlijk onge- wijzigd blijven', 'grenslijnen die waarschijnlijk gewijzigd wor den' en 'nieuwe grenslijnen, van onzeker verloop'. Tot de laat- ste categorie behoort de reeds genoemde Turks-Bulgaarse tekentafel-grens van Enos naar het voor deze gelegenheid op de kaart gezette Midia. In Albanie, door een soortgelijke grens omlijnd, worden war namen toegevoegd, maar voor de rest wordt 00k in deze editie de problematiek van de aardrijkskun- dige namen ondergeschikt gemaakt aan die van de staatkun dige ontwikkeling. De Eerste Wereldoorlog, die alle staatkundige grenzen in Zuidoost-Europa op losse schroeven zet, begint met een Oostenrijks-Elongaarse oorlogsverklaring aan het adres van Servie. In de eerste maanden van de oorlog vindt de strijd, met wisselende kansen, plaats op Servisch grondgebied. Dan mengt Turkije zieh, als bondgenoot van Oostenrijk-Hongarije en Duitsland, in de strijd met een onaangekondigd bombarde- ment op de Russische marinehavens Odessa en Sebastopol, vanwaaruit de Russen troepen zouden kunnen transporteren om de Serviers te ondersteunen. De Britten straffen de Turkse actie af met een bombardement op Gallipoli, waarop de Tür ken de Dardanellen afsluiten met een mijnenveld. Terwijl Griekenland zieh tegen wil en dank afzijdig houdt - de pro- Duitse koning Constantijn Staat aansluiting bij de Geallieer- den in de weg, wat noodzakelijk zou zijn om een inval in Turkije mogelijk te maken lanceren geallieerde troepen (hoofdzakelijk Australiers en Nieuw-Zeelanders) een roem- rucht offensief op Gallipoli, dat ondanks een half miljoen do- den en gewonden niet volstaat om de Dardanellen weer te openen. Dankzij de Nederlandse neutraliteit kunnen er tijdens de we reldoorlog die is uitgebroken gewoon nieuwe Bosatlassen wor den geprodueeerd. De eerste oorlogseditie, de 22e van 1915, toont de Balkan zoals deze in Boekarest van het tekenbord is gekomen, met een opgedeeld Macedonie, een Bulgarije dat de Ege'fsche Zee bereikt, door Italie bezette Zuidelijke Sporaden, en een nieuw land Albanie, zij het vooralsnog zonder hoofd- stad. Veel nieuwe plaatsen, bekend geworden door oorlogs- handelingen, worden toegevoegd, maar naamswijzigingen zijn wederom niet aan de orde. Hetzelfde zal gelden voor de vol- gende vijf edities, die het licht zien tussen 1916 en 1922. Het met recht raneuneuse Bulgarije sluit in 1915 een verbond met Turkije, en valt het al grotendeels door Duitse en Oosten rijkse troepen bezette Servie binnen om het in Boekarest verlo ren grondgebied te heroveren. Hoewel Griekenland nog niet aan de oorlog deelneemt, wordt het vanwege zijn Duitse sym- pathieen bij het kamp van de 'Centralen' ingedeeld. In 1916 nemen Oostenrijkse troepen Montenegro in, terwijl het Servi- sche leger zieh in veiligheid brengt in Albanie. Vanuit Albanie wordt het overgebracht naar het Griekse eiland Corfu, dat voor dit doel door de Fransen wordt bezet. De Geallieerden zetten Griekenland door middel van een blokkade onder druk om het geallieerde kamp te kiezen. Dit bereiken ze slechts door een door ex-premier Venizelos geleide tegenregering, ze- telend in Saloniki, in het zadel te helpen. In de loop van 1918 keren de kansen. De Geallieerden breken door in Albanie en lanceren een groot offensief op Bulgarije, dat volledig wordt overrompeld en gedwongen tot een wapen- stilstand. Uiteindelijk wordt 00k Oostenrijk-Hongarije op de knieen gedwongen. Nog voor de wapenstilstand gesloten wordt desintegreert de Habsburgse dubbelmonarchie: de Sla- ven in het Hongaarse deel van het rijk en de Oostenrijkse ge- biedsdelen Krain en Dalmatie roepen in Zagreb hun onafhan- kelijkheid uit onder de naam 'Zuid-(of Kroatisch: Joego-) Slavie', dat al met de Servische regering in ballingschap te Cor fu onderhandelt over de vorming van een gemeenschappelijke Kroatisch-Sloveens-Servische Staat. Na enige vertraging door Kroatisch-Servische meningsverschillen wordt deze Staat, op aandringen van de Geallieerden, daadwerkelijk uitgeroepen. Montenegro is inmiddels door Servie geannexeerd. In Versail les beieggen de overwinnaars van de Eerste Wereldoorlog een vredesconferentie, die zal moeten leiden tot een nieuwe kaart van Europa; terwijl de conferentie aan de gang is trekken Franse bezetdngstroepen de Turkse hoofdstad Konstantinopel binnen. Het onthoofde Ottomaanse Rijk valt onmiddellijk ten prooi aan de Griekse heroveringsdrang: Smyrna (Izmir) en het gehele westelijke kustgebied, reeds in de I4e eeuw door de Ottomanen aan het Byzantijnse Rijk ontnomen, vallen in Griekse handen. In de Bosatlas-edities van 1921 en 1922, de laatste onder het be- heer van Niermeyer, wordt de kaart van Zuidoost-Europa, hangende de vredesbesprekingen, uitgevoerd zonder staatkun dige grenzen. De Bosatlas onder Kwast en Elbergen: de nieuwe Balkan (1923-1936) De Eerste Wereldoorlog wordt besloten met een reeks afzon- derlijke vredesverdragen. In Versailles zelf wordt Duitsland be recht. In Saint-Germain-en-Laye wordt een officieel einde ge maakt aan Oostenrijk-Hongarije. In Sevres wordt een verdrag gesloten met de Turkse sultan, wiens rijk wordt opgedeeld tus sen de overwinnaars van 1918. Thracie en de Egei'sche Zee kö rnen aan Griekenland toe, de Dardanellen worden tot interna tionale wateren verklaard. In Neuilly-sur-Seine wordt een vre- desverdrag gesloten met Bulgarije. In het Grand Trianon te Versailles, tenslotte, worden de grenzen van het toekomstige Hongarije vastgesteld. De uitvoering van het verdrag van Sevres stuit op het pro- bleem dat de regering van de sultan in eigen land al niet meer wordt erkend. In Sivas, in het nog niet bezette Anatolische binnenland, heeft het Turkse Nationale Congres het verzet ge- organiseerd onder leiding van Mustafa Kemal 'Atatürk', de overwinnaar van Gallipoli. De Turkse nationalisten achten zieh niet gebonden aan datgene wat de Geallieerden en de sul tan in Sevres zijn overeengekomen. De Grieken krijgen daar- om toestemming een veldtocht te beginnen in Klein-Azie. De nieuwe Grieks-Turkse oorlog op Aziatisch-Turks grondge bied duurt twee jaar, en onttrekt zieh verder aan de controle van de Geallieerden, hoewel het heet dat Italiaans-Britse diplo- matieke interventie een Griekse aanval op Konstantinopel voorkomt. Hoe het 00k zij, de oorlog wordt in 1922 beeindigd na een beslissende Turkse overwinning op de Grieken bij Smyrna. De Grieken trekken zieh terug uit Thracie, en laten zieh in 1923 tezamen met de Türken in Lausanne aan de on- derhandelingstafel noden. In Lausanne worden de grenzen van het nieuwe Turkije vast- gelegd; de Grieken moeten aeeepteren dat de 2 miljoen Griek se vluchtelingen uit Klein-Azie niet naar hun huizen mögen terugkeren, maar de 100.000 Grieken die nog in Konstantino- 52

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 54