Het actualiseren en bijhouden van thematische kaarten in de Bosatlas ARTIKEL 2002-XXV1II-4 M.J.H. Hoenjet kaartproductie, kaartredactie, praktijk map production, map editing, applications production de cartes, redaction cartographique, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Statistieken speien een grote rol bij het maken van kaarten. De kaarten zijn vaak gebaseerd op gegevens uit de verschil- lende statistische databanken. Tegenwoordig speelt boven- dien een rol dat veel gegevens behalve in analoge vorm, 00k digitaal beschikbaar zijn. De uitwisseling van data tussen de verschillende databanken is echter niet zonder problemen. Het artikel gaat uitgebreid in op deze problemen maar laat zeker niet na oplossingen te geven. De oplossing wordt gepresenteerd als een stappenplan. Het doel van het stappenplan is om stapsgewijs de ruwe data te bewerken tot een bruikbaar gegeven. Een gegeven dat uitwis- selbaar is met andere tabellen van andere databanken en dat direct te gebruiken is als basisinformatie voor het maken van de bijbehorende kaart(en). Een niet te verwaarlozen voordeel van het stappenplan is dat het geschikt is voor gebruik op iedere Computer met als hulpmiddel een normaal spreadsheet en enkele eenvoudige (standaard-)formules. Het stappenplan zorgt voor een betrouwbare en efficiente wijze van het verwerken van grote hoeveelheden statistische gegevens. Het toepassen van de resultaten bij het actualiseren van thematische kaarten in de Bosatlas vormt het sluitstuk van het plan. Inleiding Dit artikel behandelt een handleiding voor de invoer en upda te van gegevens voor de Basisstatistiek. De Basisstatistiek is een bijlage bij de Grote en Kleine Bosatlas, waarin diverse tabellen met statistische gegevens zijn opgenomen. Voor Nederland zijn gegevens beschikbaar op gemeentelijk niveau, op corop- niveau en voor de Grote Bos-gebruikers 00k op EGG-niveau 2\ Verder bevat zij veel gegevens voor de belangrijkste Europese landen en tenslotte zijn diverse tabellen op wereldschaal aan- wezig. Het doel van deze statistiekmodule is om gebruikers de mogelijkheid te bieden hun statistische vaardigheden te testen en ze de gelegenheid te geven 'naar de cijfers achter het kaart- beeld' te kijken, zoals dit in de toelichting zo fraai vermeld Staat. Dit artikel gaat niet over numerieke vaardigheden, maar over de cijfers zelf. En met name, over de mogelijkheid om de cij- Drs. Mathie Hoenjet is werkzaam als redacteur cartografie bij Wolters-Noordhoff Atlasprodukties, Postbus 58, 9500 MB Groningen, [t] 050-5226559, [e] m.boenjet@wolters.nl fers zo te bewerken dat ze zo snel en effi- cient mogelijk inzetbaar zijn voor ge bruik in de Basisstatistiek of de daarvan afgeleide kaarten. Het artikel beperkt zieh tot die groep thematische kaarten die tot stand komen middels het gebruik van onderliggende statistische data. Bovendien is de laatste toepassing die aan de orde komt (de 'kaart-update') speeifiek voor het actuali seren van een bepaalde groep van thema tische kaarten, de choropleten. De achtergrond voor de ontwikkeling van de vijf stappen van de handleiding die hier beschreven worden, is tweeledig. Door het gebruik van de Computer in de produetie van atlassen en kaarten, wordt de productietijd steeds korter. Een meer efficiente werkwijze wordt hierdoor steeds belangrijker. Een snelle en be trouwbare verwerking van nieuwe data is hiervoor een voorwaarde. Daarnaast is de steeds bredere beschik- baarheid van data in digitale vorm aan- leiding geweest om het eindeloos over- tikken van gegevens te minimaliseren (en tevens om de kans op fouten te ver kleinen). Bovendien is de ontwikkeling van de Basisstatistiek op diskette (en later op cd-rom) een katalysator geweest om dit stappenplan op te stellen. Eerst wordt aangegeven hoe een bestand als de Basisstatistiek eruit ziet en tot stand komt. Daarna wordt ingegaan op de verschillende problemen die er zijn ontstaan tussen de originele data en de cijfers in de Basisstatistiek. Deze proble men vormen tevens de handvaten voor de ontwikkelde (deel-)programma's. Waar de Basisstatistiek stopt, begint het vervaardigen of actualiseren van de the- 58

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 60