Historische schets en vergelijking van de schoolatlassen in Viaanderen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL L de Temmerman Ph. de Maeyer geschiedenis van de kartografie, atlaskartografie, onderwijs, overzicht TREFWOORDEN history of cartography, atlas cartography, education, survey KEYWORDS histoire de cartographie, cartographie d'adas, enseignement, etude MOTS-CLES Het onderwijs in Belgie Algemeen kan worden gesteld dat er tot de i8e eeuw slechts een belangrijke schoolsoort bestond in de Zuidelijke Nederlanden, namelijk de Latijnse Scho len, bestuurd door de geestelijke over- heid. Keizerin Maria-Theresia en Jozef Ii hebben in de i8e eeuw getracht het on derwijs te seculariseren, wat eind 18e, begin 19c eeuw resulteerde in de oprich- ting van nieuwe middelbare Scholen door de overheid. Deze nieuwe Scholen, de rijksscholen (de koninklijke of There- siaanse Colleges, de centrale Scholen en de lycea) kregen veel verzet van de gees- telijken en hadden hierdoor niet het ge- wenste succes. Vanaf 1815 maakte Belgie deel uit van het Verenigd Koninkrijk der Nederlan den. Omstreeks 1825 werd besloten om de Scholen die onder geestelijke leiding stonden, te sluiten en enkel de 'burger- lijke' Latijnse Scholen te erkennen. Hier- tegen kwam protest vanuit de Zuidelijke Nederlanden, waardoor de breuk tussen het Noorden en het Zuiden alleen maar groter werd. Een verdere gescheiden ontwikkeling van het voortgezet/secun- dair onderwijs in Nederland en Belgie lag voor de hand. Na de onafhankelijkheid van Belgie in 1830 streefde de heersende burgerij naar de oprichting van steeds meer 'officiele Scholen', de huidige athenea. Een be langrijke doelstelling was de vorming van goede Staatsbürgers. Het vrij katho- liek onderwijs daarentegen was hoofd- zakelijk gericht op de vorming van trou- we leden van de kerkgemeenschap. In de eerste schoolstrijd van 1879 tot 1884 kwam het tot een confrontatie tussen de officiele zuil en de katholieke zuil. Aan Prof. Dr. Philippe de Maeyer doceert kartografie en GIS aan de Universiteit Gent, [e] Philippe.DeMaeyer rug.ac.be Lic. Leen de Temmerman is werkzaam als weten- schappelijk medewerkster aan de Universiteit Gent Vakgroep Geografie. [e] Leen.DeTemmerman rug.ac.be Universiteit Gent, Vakgroep Geografie, Krijgslaan 281, B - 9000 Gent. de basis van dit conflict lag het feit dat de grondwettelijke be- palingen inzake onderwijs erg algemeen en vaag waren. Vooral wat betreff de rol van de Staat bij het organiseren van onder wijs en het recht van het vrij onderwijs op staatssubsidies, was een dubbelzinnige interpretatie mogelijk. Door de onderwijs- democratisering gingen toen veel meer leerlingen middelbaar onderwijs volgen, kwantitatief gezien vooral in het vrij katho- liek onderwijs. De katholieken eisten een zo ruim mogelijke subsidiering, om de bestaanszekerheid van het vrij onderwijs te vrijwaren. De liberalen en de socialisten daarentegen waren van oordeel dat de katholieken hun eigen schooinet zelf moes- ten financieren, en eisten de oprichting van nieuwe rijks scholen. De tweede schoolstrijd van 1954 leidde tot het school- pact van 20 november 1958. Dit schoolpact regelde de subsi diering van de verschillende onderwijsnetten om zo de 'vrije schoolkeuze' te vrijwaren, en moest op die manier de school- vrede herstellen. In het kader van een historisch onderzoek omtrent de Belgische schoolatlassen is het interessant om 00k even stil te staan bij de taal die wordt gebruikt in het onderwijs in Viaanderen. Het re- ligieuze domein, en hierbij 00k het onderwijs, is in de katho lieke Zuidelijke Nederlanden al van oudsher bezet door het Latijn. Vanaf ongeveer halfweg de 18e eeuw werden de staat kundige, administratieve en juridische functies, alsook na ver- loop van tijd het onderwijs, door het Frans vervuld. De burge rij stimuleerde de verfransing van het openbaar leven omdat Frans de taal was van de hoge adel, de Raad van State, de Geheime Raad en de Raad van Financien. In 1794 werden de Zuidelijke Nederlanden bij Frankrijk ingelijfd en werd het Frans in alle gewesten op alle niveaus verplicht voor bestuur en rechtspraak. Het onderwijs voor de hogere sociale klassen was volledig in het Frans. Het volksonderwijs bleef in het Neder- lands. De intelligentsia hierin 00k de leerkrachten begrepen - werd volledig verfranst. De fundamenten voor de herleving van het Nederlands werden gelegd in de periode van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden met de taalbesluiten van Willem 1. Op iedere middelbare school werd een leraar Nederlands aangesteld (1815-1817) en in 1817 werd aan de uni- versiteiten van Luik, Brüssel, Gent en Leuven een leerstoel Ne- derlandse taal en letteren gevestigd. Door het taalbesluit werd vanaf 1823 het Nederlands in het middelbaar onderwijs inge- voerd. Vrijheid van taalgebruik is in 1830, bij de onafhanke- 67

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 69