VAN DE REDACTIE 125 jaar Bosatlas Prof Ormeling sr., van 1955-1977 redacteur van de Bosadas, heeft zelf de eerste voorstellen gedaan Over de inhoud van dit speciale Bosatlas-nummer, en hij had er 00k een aantal bijdra- gen voor willen schrijven. Hij heeft de voltooiing van dit nummer helaas niet meer kunnen meemaken; we dragen het hierbij op aan zijn nagedachtenis. We beginnen dit nummer met een kort artikel, de laatste van een vijftigtal bijdragen in het KT van zijn hand, Over een zoek- tocht naar de herkomst van het Leitmotifwan de 125-jarige Bos atlas, Alexander von Humboldt's 'nur leer scheinende Karten prägen sich dem Gedächtnis ein'. Daarna kijken we naar de toekomst, en we beginnen die met Een schoolatlas voor de 2ie eeuw waarin Ferjan Ormeling op ba- sis van de nieuwe mogelijkheden van de elektronische media (functieverdeling tussen papieren atlas, cd-atlas en webatlas; nieuwe functionaliteit waarbij men toegang krijgt tot de be standen achter de kaarten, en de atlas als informatiesysteem, met Zuid-Spanje als voorbeeld) de mogelijke invulling van de atlas over 20 jaar beschrijft. Adri Donker werkt de overgang van Schoolatlas tot geografisch informatiesysteem verder uit, met kostelijke graphics, en geeft de uitgangspunten aan die de ontwikkelaars van het concept van de 52e druk aanhielden: de verhouding overzichtskaarten - thematische kaarten, de verhouding Nederland - Rest van de Wereld, de organisatie van de informatie-ontsluiting, de keuze van de onderwerpen, de ruimtelijke structuren en verande- ringsprocessen en het didactisch arrangement ervan. In De Grote Bosatlaseen multimediaal conceptgaan Johan Rus schen en Jan Beute in op de technologische en didactische drijfveren en het technisch ontwerp van de modules. Er is voor het eerst sprake van een multimedia-concept, waarbij de diver se componenten van de atlas (papieren versie, cd en Website) elk op hun eigen wijze een zinvolle bijdrage leveren aan het to tale atlasconcept. Het artikel bevat 00k een uitgebreide hand- leiding bij het gebruik van de cd, die bovendien als bijlage aan dit nummer is toegevoegd. Rob van der Vaart en Joop van der Schee breken in hun bij drage Overzichtskaarten in de Bosatlas en het aardrijkskundeon- derwijs een lans voor een intensiever gebruik van de geogra- fische overzichtskaarten in de atlas. Op het ogenblik worden bijna alleen maar de thematische kaarten in het onderwijs ge- bruikt, en de mogelijke bijdrage van de overzichtskaarten in het structureren van de aardrijkskundige kennis en het waar- nemen van verbanden wordt uit het 00g verloren. Tjeerd Tichelaar behandelt in zijn bijdrage De actualiteit en aardrijkskundige namen in de Bosatlas, de Balkan van 18/7-2002, de verandering in de weergave van aardrijkskundige namen in 2002-XXV111-4 dit gebied, een thema dat Ormeling sr. wel zeer ter harte ging. Naast de algemene trends (vermindering van het aandeel exo- niemen ten gunste van de endoniemen) gaat hij in op de speci- fieke bijdrage van de atlasredacteuren (P.R. Bos, Niermeyer, Kwast, Eibergen, Ormeling sr. en het huidige redactiecollec- tief) en de keuzes die ze maakten, al of niet bei'nvloed door de reacties van de leraren dan wel de resoluties van de Verenigde Naties. De keuze van een specifiek gebied om die veranderin- gen duidelijk weer te geven, de Balkan, is een goede vondst. Mathie Hoenjet geeft: in zijn Actualiseren en bijhouden van the matische kaarten in de Bosatlas aan hoe de statistische gegevens die voor het updaten van de thematische kaarten gebruikt wor den, verwerkt worden en automatisch geanalyseerd om uit te vinden waar gebieden van klasse moeten veranderen. Het ver- nieuwen van de bestanden van de Basisstatistiek Staat daarbij centraal. Leen de Temmerman en Philippe de Maeyer geven in hun Historische schets en vergelijking van de schoolatlassen in Viaande ren na een karakteristiek van het Belgische onderwijs, de ont- wikkeling van de schoolatlassen, de versnippering door verfransing en schoolstrijd en de huidige concentratie van het aanbod. Ook in Viaanderen blijken de atlassen van Wolters- Noordhoff (of Wolters-Plantyn) een belangrijke positie in het onderwijs in te nemen. Lowie Brink en Lucy Holl geven tot slot een uitgebreide in- ventarisatie van de aardrijkskundige schoolwandkaarten van de uitgeverijen Noordhoff en Wolters. Kaarten die een duidelijk Stempel hebben gedrukt op het aardrijkskundeonderwijs in Nederland. Voor het eerst in 20 jaar zijn de Engelse summaries niet meer van de hand van Allan Brown. U vindt in dit nummer een In Memoriam van deze diep betreurde hartelijke en kundige collega, op wie we al die tijd als redactie een beroep konden doen. Het vervaardigen van de Engelstalige summaries is nu overgenomen door Edward MacGillavry. De redactie is door Wolters-Noordhoff Atlasprodukties in de gelegenheid gesteld alle illustraties in dit nummer in kleur te drukken, waarvoor zij hier haar erkentelijkheid wil betuigen. Om weer tot het begin terug te komen, dit nummer bevat ook een overzicht van de artikelen van prof. Ormeling sr., dat de in 1982 en 1992 in het KT geplaatste bibliografie van publicaties van zijn hand tot op heden aanvult. Op de Website van het Kartografisch Tijdschrift worden de drie lijsten in elkaar gescho- ven, en vindt u een volledig overzicht van zijn bijdragen aan de kartografie. De Website van het KT heeft trouwens een ge- heel vernieuwde opzet, verzorgd door Rob Hootsmans, en ook de voor het vorige nummer aangekondigde 'virtuele bijlage' met de oefeningen van de Enschedese studiedagen webkarto- grafie treft u daarop aan.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 6