Fi I i |li; M V* KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 85 21- 20 - 19 18 17 16 H 15 14 13 12 11 10 H 7 6 5- 4 - 3 2,5 H HOGER ONDERWIJS universitär onderwijs hogeschoolonderwijs 'ÜS een cyclus twee cycli algemeen secundair onderwijs technisch secundair onderwijs kunst secundair onderwijs 4de graad BSO beroeps secundair onderwijs SECUNDAIR ONDERWIJS LAGER ONDERWIJS BASISONDERWIJS KLEUTERONDERWIJS Figuur 1. De globale onderu/ijsstructuur in Viaanderen. Bron: [Tielemans, 1999]. lijkheid van Belgie, een van de belangrijkste programmapun- ten van de revolutionairen (met meestal een Fransralige oplei- ding). In de praktijk betekende dit 'vrijheid van de Franse taal', waarmee de toekomst van het Nederlands sterker be- dreigd werd dan ooit. Omstreeks 1850 kon men zelfs spreken van een totale en systematische verfransing van onderwijs en administratie, zodat niet alleen de hogere klassen, maar 00k de burgerij bijna dagelijks met het Frans in contact kwamen. Pas in 1883 slaagde de Vlaamse Beweging erin om het Nederlands (terug) in te voeren in het onderwijs. De eerste dertig jaar van de 2oe eeuw stonden in het teken van de vernederlandsing van de in 1817 door Willem 1 gesuchte Gentse rijksuniversiteit (en de daarmee gepaarde opleidingen van Nederlandstalige leerkrachten). Dit resulteerde in een nieuw Figuur 2. Verschillen in inkleuring in twee verschillende exem- plaren van de 'Nieu- wen Atlas der Jeugd'. bataljon Nederlandstalige leerkrachten die het startpunt vormden voor het hui- dig Nederlandstalig onderwijs in Viaan deren. Flet onderwijs in Viaanderen (figuur 1) is gestructureerd in vier niveaus: kleuter-, lager, secundair en hoger onderwijs. Het kleuter- en het lager onderwijs vormen samen het basisonderwijs. Het secundair onderwijs is gestructureerd volgens de in 1989 ingevoerde eenheidstructuur. In het hoger onderwijs onderscheidt men twee grote sectoren: het academisch of uni- versitair onderwijs (uo) en het hoge- schoolonderwijs (hobu of hoger onder wijs buiten de universiteit). Binnen het hobu maakt men nog onderscheid tus- sen hoger onderwijs van een cyclus (kör te type) en hoger onderwijs van twee cy cli (lange type). Op het niveau van het basis- en het secundair onderwijs is er 00k nog het buitengewoon onderwijs: bklo (buiten- gewoon kleuteronderwijs), blo (buiten gewoon lager onderwijs) en buso (bui tengewoon secundair onderwijs). Dit is bedoeld voor kinderen en jongeren met een mentale, fysieke en/of sensoriele handicap, met gedrags- en/of emodo- nele problemen of zware leerstoornis- Naast deze traditionele onderwijsniveaus is er nog de permanente vorming, die zieh hoofdzakelijk tot volwassenen rieht. Figuur 1 geeft een schematisch overzicht van de globale onderwijsstructuur in Viaanderen. Dit artikel is voornamelijk toegespitst op de atlassen bestemd voor het secundair onderwijs, en in mindere mate voor het lager onderwijs. »rrrt 68

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 70