De aardrijkskundige wandkaarten van Noordhoff en Wolters Van de ene herdruk naar de andere ARTIKEL 2002-XXVIII-4 LES. Brink L.M.A. Holl historische kartografie, schoolkartografie, onderwijs, wandkaarten TREFWOORDEN historic cartography, school cartography, education, wall charts KEYWORDS cartographie historique, cartographie scolaire, enseignement, cartes murales MOTS-CLES Wie aan schoolatlassen denkt, denkt direct aan P.R. Bos. Schoolwandkaarten roepen echter niet meteen associaties op met K. Zeeman. Dat deze koppeling niet zo vreemd zou zijn, is een van de conclusies die te trekken valt na een uitgebreide inventarisatie van de aardrijkskundige schoolwandkaarten van de uitgeverijen Noordhoff en Wolters. Kaarten die een duidelijk Stempel hebben gedrukt op het aardrijkskunde- onderwijs in Nederland. Inleiding Het vinden van de bibliografische gegevens van een willekeu- rige, in Nederland gepubliceerde schoolatlas is tegenwoordig relatief eenvoudig (bijvoorbeeld [Koeman Homan, 1985]). In het geval van aardrijkskundige schoolwandkaarten (hierna wandkaarten genoemd) ligt de zaak minder eenvoudig. Zo is het allereerst lastig te achterhalen welke wandkaarten er in Nederland zijn uitgegeven, aangezien daar geen overzichtswer- ken van bestaan. Het feit dat vooral de oudere, I9e-eeuwse wandkaarten uiterst zeldzaam zijn, 00k in openbare collecties, maakt de situatie er niet duidelijker op. De kaarten werden op Scholen blijkbaar (op)gebruikt en vervolgens weggegooid. Dit probleem is al eerder gesignaleerd door Groothuis en Zeijlmaker [1989] met betrekking tot de wandkaarten van P.R. Bos. Een tweede probleem betreff de datering van de exemplaren die het gebruik op Scholen wel hebben doorstaan, aangezien er zel- den een jaar van uitgave op de kaart vermeld Staat. In dit arti- kel wordt een eerste aanzet gegeven om deze problemen te ver- helpen door een overzicht te geven van alle wandkaarten, inclu- sief herdrukken, van de uitgeverijen P. Noordhoff (1858-1968) enJ.B. Wolters (1836-1968). Bovendien worden daarbij de jaren vermeld dat deze kaarten leverbaar waren. Uit een dergelijk overzicht kunnen diverse conclusies worden afgeleid Over de ontwikkeling van de door Noordhoff en Wolters uitgegeven wandkaarten in de periode 1870-1970. De keuze voor Noordhoff en Wolters is ingegeven door het feit dat deze uitgevers de wandkaartenmarkt domineerden. In het jaar van hun fusie, 1968, hadden de twee genoemde uit geverijen samen ruim 30 procent van de schoolboekenmarkt in handen. Dit percentage ligt voor wandkaarten ongetwijfeld nog beduidend hoger. Voor algemene informatie over de ge- Dr.ir. Lowie Brink heeft een antiquariaat ('De Wereld aan de Wand') gespecialiseerd in schoolwandkaarten. Adres: Staringstraat 5, 6511 PC Nijmegen, [t] 024-3230238, [e] wereld.aan.de.wand hccnet.nl Drs. Lucy Holl is freelance eindredacteur. Adres: Staringstraat 5, 6511 PC Nijmegen [t] 024-3230238, [e] l.holl@wxs.nl schiedenis van Noordhoff en Wolters wordt verwezen naar een in 1986 ver sehenen jubileumboek [Smit, 1986]. Niet alleen hebben de twee uitgevers elk voor zieh een groot aantal verschillende wandkaarten op de markt gebracht, veel van deze wandkaarten werden bovendien diverse keren herdrukt. Daarbij verschilt een herdruk vaak aanzienlijk van zijn voorganger. Een illustratie hiervan vor- men de figuren 1, 2 en 3. In figuur 1 is een afbeelding gegeven van een wandkaart van de provincie Zeeland, vervaardigd door R. Bos en uitgegeven in 1922 door Noordhoff (hoogte 73 cm, breedte 78 cm). Deze kaart (een tweede druk) kreeg in 1934 een herdruk (derde druk door K. Zeeman, figuur 2), en een volgende herdruk (vierde druk 00k door K. Zee man, figuur 3) verscheen in 1955. Tussen 1922 (tweede druk) en 1934 (derde druk) is er maar weinig aan het landschap van Zeeland veranderd. Toch is de derde druk een compleet vernieuwde en verbe terde kaart, onder meer doordat de kaart met veel meer details opnieuw getekend is en grotere afmetingen heeft gekregen (hoogte 88 cm, breedte 105 cm) bij dezelf- de schaal. Het is duidelijk dat Zeeman in feite een nieuwe Zeeland-kaart heeft ver vaardigd (00k al heet het dan een derde druk, en Staat de naam R. Bos nog pro minent in de legenda). In de vierde druk uit 1955 bleken enkele kaartaanpassingen nodig (bijvoorbeeld de inpolderingen; de deltawerken in figuur 3 zijn schoolmees- teraanpassingen). Bovendien zijn lichtere kleuren gebruikt. Desondanks blijven de derde en vierde druk sterk verwant aan el- kaar. In tegenstelling tot de derde druk kan de vierde druk met recht een herdruk (van de derde druk) worden genoemd. 74

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 76