ZEELAND 75 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Bronnen Bij het samenstellen van de overzichten zijn verschillende bronnen van wand- kaartgegevens onderzocht op hun bruik- baarheid. Een betrouwbare bron vormen natuurlijk de wandkaarten zelf, hoewel deze meestal niet gedateerd zijn, en de beschikbaarheid van vooral de oudere wandkaarten zeer beperkt is. Een hand- leiding (of toelichting) bij de kaart zou informatie kunnen opleveren, maar an ders dan bij schoolplaten is een hand- leiding bij wandkaarten uitzonderlijk. Aardrijkskundige godsdienstwandkaar- ten gingen doorgaans wel vergezeld van een toelichting. Schoolbladen bevatten soms gegevens Over wandkaarten (bij- voorbeeld in recensies of advertenties), maar deze zijn te fragmentarisch om echt bruikbaar te zijn. Wandkaartgege- vens zijn ook te vinden in Brinkmans cumulatieve catalogus, hoewel de au- teurs bemerkt hebben dat veel wand kaarten en vooral de herdrukken niet vermeld worden. De beste gegevens- bronnen blijken de algemene fondscata- logi, de lijsten van uitgaven en de wand- kaartencatalogi van de uitgever te zijn. In het geval van Wolters zijn circa 45 van dergelijk catalogi uit de jaren 1869- 1966 geraadpleegd. Aanvullende infor matie is verkregen uit een catalogus van Wolters-Noordhoff betreffende de uit gaven van Wolters in de periode 1836- 1906 [de Buck, 1969]. In het geval van Noordhoff zijn circa 30 catalogi uit de jaren 1890-1967 geraadpleegd. Brink mans catalogus is gebruikt om de gege vens van de uitgeverscatalogi aan te vul- len of te corrigeren. Door combinatie van de gegevens van alle bovengenoem- de bronnen is getracht een zo compleet mogelijk overzicht te geven van de wandkaarten van Noordhoff (zie tabel 1) en Wolters (zie tabel 2). Toelichting bij de tabellen In de tabellen 1 en 2 staan waarschijnlijk ook enkele wandkaarten die niet speciaal voor gebruik op Scholen bedoeld waren. Vooral bij de i9e-eeuwse kaarten is dat laatste niet altijd duidelijk. Historische wandkaarten zijn niet opgenomen, maar de aardrijkskundige wandkaarten die bij het godsdienstonderwijs zijn gebruikt wel (meestal de onderwerpen Palestina en de reizen van Paulus). Rond 1913 was Noordhoff een tijdlang de alleenverte- genwoordiger van de schoolwandkaarten van de Duitse uitgever Franz Bamberg. Deze kaarten zijn niet opgenomen in tabel 1. Waarschijnlijk was deze verte- 2002-XXV111-4 Figuur 1. Schoolwandkaart van de provincie Zeeland uitgegeven door P. Noordhoff te Groningen, tweede druk door R. Bos, schaal 1:100.000, [1922 genwoordiging geen succes, aangezien dit slechts in een wand- kaartencatalogus wordt vermeld. Typenkaarten zijn afbeeldin- gen van niet werkelijk bestaande landschappen met daarin een groot aantal aardrijkskundige begrippen verwerkt, en ook deze zijn niet opgenomen in de tabellen. Een van de eerste wand kaarten die bij Noordhoff verscheen behoort tot deze categorie Typenkaart1897, twee maal herdrukt). Wolters gaf in 1954 eveneens een typenkaart uit: Kaart en Landschap (geen her- druk), waarbij onder het denkbeeidige landschap de kaart van dit gebied is afgebeeld met daarin vermeld de aardrijkskundige begrippen. In de tabellen worden vier categorieen onderscheiden: provin- cies/Nederland, Nederlands Oost-/West-Indie, landen en we- reld(delen). Binnen een categorie is de indeling min of meer chronologisch. Door wisseling van de auteursnamen bij som- mige kaarten is niet gekozen voor een alfabetische rangschik- king op auteursnaam. Met de aanduiding 'auteur 1 (auteur 2)' wordt bedoeld dat auteur 2 bij herdrukken wordt vermeld. In het geval van een radicale herziening van de kaart wordt de naam van de eerste auteur soms weggelaten. De volgorde van de auteurs op de kaart (vooral bij drie auteurs of meer) kan soms verschillen met de auteursvolgorde in de tabellen. Een voorbeeld van het langzamerhand veranderen van de auteurs- aanduiding bij de diverse herdrukken wordt gegeven door de volgende reeks: Bos/Bos, herzien door Zeeman/Bos, door Zee- man/Bos-Zeeman, door Zeeman en De Ley/Bos-Zeeman, door De Ley. Het kaartonderwerp wordt in de kaarttitel veelal voorafgegaan door omschrijvingen als 'schoolkaart van', 'wandkaart van', 'schoolwandkaart van' en 'kaart van'. Ook deze omschrijvin gen hebben soms echter een bijvoeglijk naamwoord als 'grote', 'blinde', 'eenvoudige', 'nieuwe', en 'eerste'. Dit geeft uiteraard een groot aantal mogelijke combinaties, die bovendien in som-

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 77