C.A. Blak 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT IN MEMORIAM Allan Brown (1943-2002) 17 augustus 2002 moet worden bijschreven als een trieste dag in de annalen van onze kartografische gemeenschap. Op die dag overleed namelijk onze goede vriend, toegewijde collega en geliefde docent Allan Brown. Allan werd geboren in Schotland, waar hij geografie en karto- grafie studeerde aan de universiteiten van Edinburgh en Glas gow. Na zijn studies was hij eerst körte tijd werkzaam als kaartredacteur bij Fairey Survey in Engeland, om daarna terug te keren naar de universiteit van Glasgow, waar hij vier jaar les gaf. In 1973 verhuisde hij naar Enschede om bij het itc te gaan werken. Allan's officiele functie op het ITC was universitair docent bij de afdeling Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie. In zijn cv beschreef hij zichzelf als 'academisch geograaf en kartograaf met onderwijservaring vanaf 1969'. Die onderwijservaring was zeer breed en betrof het geven van lessen en begeleiden van practica in onderwerpen die het gehele vakgebied bestrijken. Hij heeft 00k een belangrijke rol vervuld op het gebied van onderwijsmanagement. De laatste jaren was hij programma directeur van de Geo-informatica cursussen, en in die hoe- danigheid onderhield hij intensieve contacten met de Studen ten. Zijn hulp en advies reikten verder dan cursusgebonden Problemen van de Studenten en zijn betrokkenheid bleek 00k uit het feit dat Allan nooit ontbrak bij sociale activiteiten die voor staf en Studenten gezamenlijk werden georganiseerd. Zijn organisatorische en sociale vaardigheden kwamen 00k tot uiting in andere iTC-activiteiten. Zo was Allan lid van diverse afdelingsraden, adviesorganen en gedurende enige tijd vice- voorzitter van de Ondernemingsraad. Bij de uitvoering van deze taken toonde hij zieh iemand met een groot gevoel voor verantwoordelijkheid en rechtvaardigheid ten opzichte van collega's en Studenten. Hij was altijd bereid naar anderen te luisteren en, indien nodig, voor anderen op te komen. Allan was verder betrokken bij diverse iTC-projecten, en kwam daardoor regelmatig in het buitenland. Zijn verblijf van enkele jaren in Indonesie heeft het meest indruk op hem gemaakt. Hij vertelde graag Over zijn ervaringen uit het begin van de ja ren tachtig met Bakosurtanal en de Gadjah Mada Universiteit in Yogyakarta. Als we denken aan Allan's wetenschappelijke carriere, dan Schie ten onmiddellijk een aantal trefwoorden te binnen: kleur en generalisatie. Hij heeft meer dan 30 artikelen over deze onder werpen op zijn naam staan. Aan de ene kant blijkt dat zijn wetenschappelijke benadering daarbij zeer pragmatisch was; het ontwerp van de 00k in NVK-kringen zeer bekende iTC-kleuren- kaart is daarvan een goed voorbeeld. Aan de andere kant bren- gen de publicaties over generalisatie zijn theoretische kant aan het licht, alhoewel pragmatisme 00k hier niet volledig verdween. Dit brengt ons bij de NVK-activiteiten. Allan is vanaf 1994 actief lid geweest van de werkgroep Onderwijs en Onderzoek. In dat kader verzorgde hij onder andere presentaties op studiedagen en tijdens het NVK-congres in Helvoirt, in 1996. Verder was hij enige tijd lid van de jury van de jaarlijks uit te reiken tech nische kartografieprijs. Voor het Kartografisch Tijdschrift heeft hij gedurende vele jaren de Engelstalige samenvattingen van ar tikelen nagekeken of gemaakt. In 1979 verscheen het eerste arti- kel van zijn hand in het KT. Er zouden er nog acht volgen. Hij schreef over zijn ervaringen in Indonesie, kaartproduetie, gene ralisatie en kleur en leverde drie maal een bijlage voor het tijd schrift. Daarnaast heeft hij een Kernkatern geschreven en wa ren er nog volop plannen voor meer afleveringen. Lezers van het KT zullen zieh hem verder misschien herinneren als docent in een van de körte cursussen van het ITC of als be- geleider van veldwerken en excursies die samen met de karto- grafen van de Universiteit Utrecht werden gehouden. Internationaal bleef hij actief in Engeland als regionaal redac- tielid van het Britse The Cartographic Journal en in iCA-ver- band, niet alleen door presentaties te geven op congressen, maar 00k als corresponderend lid van de werkgroep Kaartge- neralisatie en daarna als Nederlands vertegenwoordiger in de Onderwijscommissie. Allan was een produetieve schrijver: weinig auteurs zijn in Staat om twee boeken over twee verschillende onderwerpen te publiceren in twee jaar tijd. In 2000 produeeerde hij - samen met zijn iTC-collega's een boek over webkartografie. In Okto ber 2002 verscheen postuum een boek over zijn favoriete onderwerp: kleur, eveneens geschreven met een collega (Wim Feringa). Dit boek is een van de vele dingen die de herinne- ring aan hem levend zullen houden. Allan was een toegewijd vakgenoot, collega en docent. Hij was altijd bereid om ande ren te helpen of te adviseren, maar drong zieh daarbij nooit op de voorgrond. Het is duidelijk dat hij ons veel te vroeg heeft verlaten.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 7