KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 ten 1621-1811. Het begon allemaal in zijn studententijd, in 1981, toen hij, als as- sistent op de kaartenzaal een Lijst van fo- to's, platen en tekeningen van het Geogra- fisch Instituut produceerde. Sedertdien is er elk jaar wel een (karto-)bibliografisch werk van zijn hand versehenen! F.J. Ormeling verslagen VN-Training Course in Toponymy in Enschede en Frankfurt, I 2 augustus tot 6 September 2002 Een van de zes permanente advieslicha- men van de Verenigde Naties is de Group of Experts on Geographical Names (ungegn), die wordt samenge- steld uit een aantal lingui'stisch-geogra- fische divisies. De Dutch- and German- speaking Division (dgsd) is daar een van. Deze dgsd heeft een belangrijke rol gespeeld bij de organisatie van de 8e vn- conferentie voor de standaardisatie van geografische namen (zie eiders in dit nummer), onder andere door een ten- toonstelling, een lezingenprogramma en een toponymiecursus in aansluiting op deze conferentie te organiseren. Die to ponymiecursus werd gehouden op het itc in Enschede en het Bundesamt für Kartographie und Geodäsie (bkg) in Frankfurt am Main. De kosten van de cursus werden gedragen door het Mims tede van Buitenlandse Zaken in Den Haag en daarnaast door het bkg en de Verenigde Naties, die de overtocht en het verblijf gedurende een maand van de cursisten betaalden. Van te voren waren een team van docen- ten, een cursusprogramma en het cursus- materiaal ('lecture notes') georganiseerd, en het ITC had zorg gedragen voor de plaatselijke organisatie zoals het onderdak van de Studenten, cursusruimtes met de benodigde outillage, en een sociaal pro- gramma. De internationale ambiance van het ITC, waar alle cursisten landgenoten zouden aantreffen die 00k met onderwijs- programma's bezig waren, werkte daarbij zeer stimulerend. De plaatselijke organi satie was na het ziek worden van Allan Brown overgenomen door Connie Blok Uit de hele wereld arriveerden 10 en 11 augustus 20 cursisten in Nederland, die doorreisden naar Enschede waar maan- dagmorgen 12 augustus de officiele ope- ning plaatsvond van deze VN-topo- nymiecursus, die 4 weken zou duren. Die morgen openden de rector van het itc (prof. Molenaar), de voorzitter van de ungegn (mw. Kerfoot), het hoofd wetenschappelijk onderzoek van het Bundesamt für Kartographie und Geodäsie (dr. Sievers), de convenor van de ungegn Working Group on Topo nymy Courses (prof. Ormeling), de voorzitter van de Afdeling Geoinforma- tion Processing van het itc (prof. Kraak) en de coördinatoren (drs. Connie Blok, ITC, en dhr Stabe, bkg) de cursus. Maandagmiddag begon het collegepro- gramma, dat tot vrijdagmiddag duurde. Het team van docenten bestond uit de volgende personen: Helen Kerfoot, MSc (Ministry of Energy, Mines and Resour ces, Canada), drs. R. Knippers (itc), prof. F.J. Ormeling (uu), dr. Peeter Päll (Mi mstede Binnenlandse Zaken, Estland) en drs. T. Tichelaar (Wolters- Noordhoff, Groningen). In het collegeprogramma kwamen alle aspecten van de toponymie, van het verzamelen van de namen in het terrein tot het omzetten van namen van het ene schrift naar het andere en het ver- werken van de namen, juridische aspecten en het gebruik van exoniemen aan de orde. Donderdagavond verzorgde nvk- voorzitter drs N.J. Bakker een voordracht over de praktijk van het verzamelen en be- werken van topografische namen in Ne derland. Het Nederlandse deel van de cur sus werd vrijdag aan het eind van de mid- dag afgesloten met een borrel aangeboden door de afdeling Geoinformation Proces sing van het itc. Zaterdag 17 augustus begeleidden Stabe (bkg) en Ormeling de cursisten naar Frankfurt, waar zondags het programma op het Bundesamt für Kartographie und Geodäsie werd voortgezet met een inlei- ding over de Duitse kaartseries, en over het veldwerkgebied en de te volgen pro- cedures. Maandag tot en met woensdag deden de cursisten veldwerk in de Tau nus, waarbij ze van de hen toegewezen Figuur 1. Het uitrei- ken van de diploma 's aan de cursisten, le gen de achtergrond van de tentoonstel- lingspanelen in het Ministerie van Bui tenlandse zaken in Berlijn (foto BKG). gebieden geografische namen moesten verzamelen, en daarna volgde donderdag en vrijdag in Frankfurt het practicum- deel van het cursusprogramma, waarbij de cursisten instruetie kregen in het digi- taal verwerken van de in het terrein ver- zamelde namen, en het genereren uit de zo gevormde bestanden van gazetteers (lijsten van geografische namen met soortaanduiding, coördinaten en attri- buutinformatie) en automatisch be schrifte kaarten. De daarop volgende zaterdag reisde het gezelschap naar Berlijn om de 8e UN- conferentie voor de standaardisering van geografische namen bij te wonen (zie verslag eiders in dit nummer). Het was voor het eerst bij een topo nymiecursus, dat de deelnemers naast theoretische en praktische vorming 00k de mogelijkheid hadden in de keuken te kijken van de besluitvorming, en zo ken- nis te nemen van de organisatorische as pecten van het UNGEGN-werk. Wat dat betreff was hun deelname aan de confe rentie voor henzelf van groot belang. Ze konden bovendien profiteren van de speciaal voor de conferentie georgani- seerde activiteiten zoals de tentoonstel- lingen (thematische tentoonstelling, vak- tentoonstelling en landententoonstel- ling) en de vakexcursies (naar het gebied van de Sorbisch-talige minderheid in de Lausitz), om te zien hoe men in de prak tijk met tweetaligheid op het gebied van geografische namen om dient te gaan. Acht cursisten vormden zelfs zelf de offi ciele delegatie van hun land: die uit Bhutan, Guinee, Madagaskar, Nepal, Nigeria, Uganda, Vanuatu en Zambia. Voor de conferentie was het met name 00k belangrijk, dat er een groep mensen (namelijk de cursisten) aan de conferen tie deelnam die goed op de hoogte was van de problemen, en die onderling een 83

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 85