85 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-4 de publicatie, overzicht van alle thans Kader 1. Het verslag van de betreffende discussie omtrent naamgeving van de East Sea/Japanze Zee. door de vn geaccepteerde omzettingssys- temen van niet-Latijnse schriftsystemen naar het Latijnse schrift, was voor de conferentie voorbereid. Na Nederland en Belgie (Taalunie) komen nu 00k meer landen met de publicatie van lijsten van gestandaardiseerde exoniemen. Opleidingen Verder bleek er over het gehele front be- hoefte te zijn aan training: in Myanmar, Sudan, Cyprus, Australie, Vietnam, West- en Oost Afrika, en Australie. Door zijn participatie in de met de con ferentie verbonden training course (zie eiders bij de verslagen in dit nummer) heeft Nederland een zeer goede beurt ge- maakt; er werd veelvuldig op de confe rentie naar verwezen. In een resolutie van de conferentie werd de ecosoc ge- vraagd in de toekomst fondsen voor cur- sussen te reserveren. 134. The Democratic People's Republic of Korea presented two papers (E/CONF.94/CRP. 104 and E/CONF.94/ INF.73) on the name of the sea between the Korean peninsula and the Japanese archipelago stating the position of the De mocratic People's Republic of Korea and outlining the history of the various na- mes used for this body of water. A paper (EICONF.94/INF.87) introduced by the Republic of Korea outlined its position on the name. Both the Democratic Peop le's Republic of Korea and the Republic of" Korea requested that the simultaneous use of names be adopted as an interim measure. The delegate of Japan, in presen- ting paper E/CONF.94/INF.88, stated that this matter should not be discussed at this Conference and that Japan favoured a resolution of this issue by the countries concerned outside this Conference. Afterwards, the three countries made Statements on one another's views. 137. The Committee encouraged the three countries to continue their efforts to find a Solution acceptable to all, taking into account relevant resolutions, or eise agree to differ, and to report the outcome of their discussions to the next Conference. The Chairman stated in his summary that individual countries cannot impose specific na mes on the international Community and standardization can only be promoted when a consensus exists. Namen als cultureel erfgoed De opvatting dat geografische namen een deel vormen van ons cultureel erf goed en een interface met ons milieu vormen ('links between individuals and their topographic surroundings, and thus part of the identity of the names' users') wint veld. Vanwege de culturele erosie waar veel van de oorspronkelijke inwonersgroepen aan onderhevig zijn is de verzameling van hun namen een kwestie van hoge prioriteit. Verankering van de namen- standaardisatie in de geo-informatie- infrastructuur De ungegn wordt thans vaster veran- kerd in het met geo-informatie omgaan- de beroepsveld: ze heeft een Consultant Status gekregen bij ungiwg (United Na- tions Geographical Information Wor- king Group) en observer-status bij ISO TC211. De toegenomen vraag naar ge standaardiseerde geografische namen in de Gis-omgeving maakt een dergelijke integratie 00k noodzakelijk. Websites en communicatie Steeds meer landen zetten hun gazetteers (lijsten van geografische namen met coördinaten) op een Website waar ieder- een ze kan raadplegen. Voor Nederland zal binnenkort op de Website van de Taalunie een lijst met exoniemen ko men, opname van een lijst van endonie- men is voorlopig nog niet voorzien. Veel aandacht was er, in verband met de nieuwe technische mogelijkheden, voor het vastleggen van de uitspraak van geo grafische namen, ter bevordering van de communicatie. Vernieuwingen Tijdens deze 8e conferentie was er voor de eerste keer sprake van een tentoon- stelling: op een veertigtal panelen wer den de problemen bij de schrijfwijze van geografische namen in beeld gebracht. Tijdens de pauzes was 00k een lezingen- programma georganiseerd, waarbij een breed scale van onderwerpen, van gis- systemen tot webcursussen in de topo- nymie, werd behandeld. Op vrijdag 6 volgde de zie zitting van de United Nations Group of Experts on Geographical Names (ungegn), waarbij het nieuwe bestuur gekozen en ge'instal- leerd werd. De nieuwe voorzitster is mw. Kerfoot (Canada), dr. Sievers (Duits- land) en dhr. Atoui (Algerije) zijn de nieuwe vice-voorzitters, dhr. Goodchild (Australie) en dhr. Mc Easpaig (Ierland) zijn de nieuwe rapporteurs. De Neder- landse vertegenwoordiger werd gekozen als convenor van de Working Group on training courses in toponymy. F.J. Ormeling Figuur 2. Een overzicht van de tentoonstelling die bij de conferentie hoorde (foto BKG).

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 87