KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 38e Zomerschool van de Society of Cartographers, Liverpool, 2 - 5 September 2002 De jaarlijks door de Society of Carto graphers (SoC) georganiseerde zomer school vond deze keer plaats in Liver pool, op de Campus van de John Moores Universiteit. Het evenement is vergelijk- baar met de NVK-studiedagen. Op het programma staan over het algemeen ge- varieerde, aan gis en kartografie gerela- teerde onderwerpen, gecombineerd met een aantal Workshops. Aan het karakter van de presentaties is duidelijk te merken dat de leden van de SoC vooral een praktische achtergrond hebben: ze zijn docent/instructeur bij een opleidingsinstituut of Gis-/kartogra- fisch medewerker bij een (nationaal) kar- teringsinstituut of commercieel bedrijf. Ook veel freelancers zijn lid van deze zeer actieve vereniging. Aan de Zomer school nemen ook niet-leden deel, zoals leden van de Britse Kartografische Ver eniging en buitenlanders. Nederland was dit jaar, op uitnodiging, vertegenwoor- digd door ondergetekende. Het was een plezier om deze dagen bij te kunnen wo- nen. Maandag 2 September De eerste twee presentaties, die ik gemist heb, gingen over de geschiedenis van Liverpool en de rol die deze haven- en industrieplaats speelde tijdens de slaven- handel in de eerste helft van de I9e eeuw. De verlate aankomst werd vooral veroorzaakt door een niet geweidig semi- 3D routekaartje dat door de organisatie aan de deelnemers was gestuurd. Dat kaartje gaf mij wel een goede achter grond om de inhoud van volgende le- zing in de juiste context te plaatsen. Matt Bland van Easi-Find Wayfinding Consultants begon zijn presentatie met de woorden: 'Ik ben geen kartograaf, ik ben een architect.' Hij maakte deze woorden tijdens zijn lezing zonder het te beseffen meer dan waar! Easi-Find pro- duceert semi-3D routekaarten en is daar- in zakelijk gezien succesvol. Bij het ont- werp van de kaarten wordt rekening ge- houden met karakteristieken van gebruikers en met de 'bedrijfsidentiteit' van de opdrachtgever. Het bedrijf claimt dat haar benadering van 'wayfinding' als een aparte discipline gezien dient te wor den, maar in feite komt deze overeen met de normale werkwijze van een geschoolde kartograaf (kaartgebruiksanalyse, selectie, generalisatie enz.). De belangrijkste stap in het proces, de visualisatie van onder werpen die nodig zijn voor het gemakke- School of Social Science Liverpool. lijk vinden van een route, is echter uiter- mate siecht door gebrek aan kartografi sche kennis. De volgende spreker was Neil Kay, even- eens architect en actief lid van het be- stuur van de Merseyside Fietscampagne. Ook hij begon zijn presen tatie met de aankondiging 'Ik ben geen kartograaf maar de fietskaart van Liverpool die onder zijn leiding tot stand is gekomen is een goed voorbeeld van een product van intensieve samenwerking tussen kaartgebruikers, de redacteur (Kay zelf), de kartograaf en de grafisch ontwerper. Engelsen zijn geen echte fietsers, lave- rend door het verkeer van deze drukke havenstad is dat goed voor te stellen. De kaart heeft daarom als uitgangspunt om vooral routes weer te geven die voor fiet sers 'veilig' zijn. Deze spreker, die uit- voerig inging op de samenwerking en op de totstandkoming van het product, gaf in tegenstelling tot zijn voorganger dui delijk aan te weten waar zijn professio- nele grenzen lagen. De laatste spreker van de openingsdag was Doug Ridgway. Hij ging in op di verse kaarten die door fietsers gebruikt worden om de Nationale Fietsroute 72 (de Harian's Way) te volgen. Het viel hem op dat vrijwel alle kaarten voldoen in het open terrein, maar dat geen enke- le kaart binnen de bebouwde kom van Newcastle-upon-Tyne voldoende infor- matie geeft. Veel fietsers raken op dit ge- deelte de route kwijt, met alle frustraties van dien. Ridgway heeft daarom voor dit deel van de route een web-variant op de aloude strookkaart ontwikkeld met behulp van Apple Works en Adobe Photoshop5 le. Gezien de vele positieve reacties van gebruikers van zijn kaarten gaf hij aan op de ingeslagen weg verder te gaan. Als fietser/trekker konden de kaartjes mij echter niet erg bekoren. Ze zijn wel functioneel maar geven geen beeld van de omliggende topografie, en dat is voor mij essentieel bij de voorpret die een goede kaart kan- geven bij het plannen van een fiets- of trektocht. 2002-XXV111-4 Dinsdag 3 September De presentaties op deze dag hadden be- trekking op virtuele kartografie en op 'participerend karteren'. Ondergeteken de (die aan kon kondigen dat hij wel een echte kartograaf is) sprak als eerste over het ontwerp en de toepassing van web- kaarten, geproduceerd met Flash Soft ware. Er werd ook ingegaan op de cursus FlashMX die het ITC in 2003 gaat geven aan Gis-gebruikers en kartografen die in- teractieve, dynamische Websites en web- maps willen maken. Sara Parker, docente geografie aan de universiteit waar we te gast waren, ver- bleef lange tijd in het Annapurna Dis- trict in Nepal in het kader van een ont- wikkelingsproject. Zij vertelde hoe zij 'mental mapping' toepaste om dorpsbe- woners bewust te maken van hun eigen verantwoordelijkheid bij duurzame ont- wikkeling van hun woongebied. Dorpsbewoners konden bijvoorbeeld op zelf getekende kaarten aangeven waar de waterpomp moest worden geplaatst. Opmerkelijk was dat met name vrouwen op deze wijze bij de ontwikkeling be- trokken konden worden, iets dat in Nepal anders zeker niet mogelijk was ge- weest door het nog toegepaste kastensys- teem in de dorpsraad en door de onder- geschikte positie van de vrouw. De rest van de ochtend werd in beslag genomen door de voorbereiding van de Flash-workshops, die ik in de middag zou geven. Voor beide 1,5 uur durende Workshops was grote belangstelling. Vrijwel iedereen wist de oefening (pro- ductie van een interactief geologisch webkaartje) tot een goed einde te bren- gen. Naast de Flash-workshops werden nog drie andere Workshops gegeven: MaPublisher5 voor Adobe Illustrator, navigatie en orientatie, en het archiveren van digitale bestanden. In de avonduren vonden de receptie, het jaardiner en de traditionele 'Ceilidh'- avond plaats in het prachtige Merseyside Maritieme Museum. Dit museum, ge- huisvest in een van de oude, prachtig ge- restaureerde pakhuizen längs de Mersey, is op zieh al een bezoek aan Liverpool waard. Overdag draagt men 'casual wear' (ook de sprekers), maar de 'Ceilidh'-avond wordt gezien als de gele- genheid om het beste pak of de mooiste avondjurk uit de kast te trekken. Na de nodige officiele plichtsbetrachtingen werd het tijd om onder leiding van een dans-ceremoniemeester op traditionele Ierse muziek de dagelijkse sores af te schudden. Tijdens de pauze konden de Britse kartografen zelfs proberen om de 86

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 88