KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Jeroen van den Worm tijdens het houden van zijn voordracht. eerste salsapasjes onder de knie te krijgen onder leiding van een Nederlander, dit tot grote hilariteit van de weinigen die nog aan tafel zaten! Woensdag 4 September In de ochtend kwamen twee thema's aan bod: het in kaart brengen van (na- tuurlijke) gevaren en milieu- en ge- zondheidskartering. Louise Burt van de universiteit van St. Andrews presenteer- de het voorspellen en in kaart brengen van de gevolgen van een eventuele nieuwe vulkaanuitbarsting van de Montagne Pelee op het eiland Martini que met behulp van kartografische technieken. Gis-specialist Neil Thurston evalueerde de rol die gis kan speien bij het voorko- men van natuurrampen. Met diverse voorbeelden bracht hij dit treffend in beeld. Zo wees hij bijvoorbeeld op het toenemend gebruik van gis door ver- zekeringsmaatschappijen die de hoogte van premies en uitkeringen willen kop- pelen aan risicofactoren in bepaalde geografische regio's (zoals overstro- mingsgevaar, aanwezigheid van explo- siegevoelige installaties enz.). Magdy Torab, hoogleraar geomorfolo- gie uit de Verenigde Arabische Emira ten, stal ieders hart met zijn charmante onschuldigheid bij de bediening van zijn laptop. Hij belichtte het in kaart brengen van de risico's op overstromin- gen en grondverschuivingen in bepaal de gebieden in de Emiraten, waar wei nig maar zeer heftige regenbuien kun- nen vallen die grote schade veroorzaken aan wegen en plantages. Trevor Dummer, docent sociale geogra- fie aan de universiteit ter plaatse, gaf een interessante lezing over het in kaart brengen van gevallen van wiegendood in Cumbria met behulp van diverse thema tische visualisatietechnieken. Hij ging uitvoerig in op de gevolgen van gebieds- veranderingen door de jaren heen voor het verkrijgen van een zuiver beeld van de verspreiding van de gevallen. Voor de woensdagmiddag waren diverse excursies gepland. Een bezoek aan het Proudman Oceanografisch Laboratori um, het Merseyside Museum, een uit- voerige wandeling door de oudere ge- deelten van Liverpool met een tochtje over de Mersey, een bezoek aan de Scheepsbrug Simulator van het Lairside Maritiem Centrum en als laatste een wandeling over de drooggevallen zand- banken van de Mersey Estuarium (met 5-10 meter hoogteverschil tussen eb en vloed) naar het natuurreservaat op Hibre Island. Op dit eiland bevinden zieh 00k nog navigatie-installaties die tot ver in de vorige eeuw werden gebruikt om de scheepvaart naar Liverpool te begeleiden. Donderdag 5 September Na tot diep in de kleine uurtjes te zijn meegevoerd längs Liverpool's uitgaansge- legenheden door een enthousiaste Nikki Ronan, die de zomerschool georgani- seerd had, viel de donderdagochtend voor een groot aantal aanwezigen niet licht! De eerste presentatie hield het ge- Z002-XXV111-4 zelschap nog overeind. Meeslepend ver- telde Mike Shand (Universiteit van Glas gow) over zijn speurtocht door de bin nenlanden van Tanzania naar sporen van de Britse kartograaf Keith Johnson, die hier in 1879 een expeditie leidde naar het Tanganjikameer. Gebruikmakend van origineel kaartmateriaal, ArcView en GPS-technologie heeft hij de plaats waar deze kartograaf waarschijnlijk is begra- ven tot op zo'n 300 meter nauwkeurig getraeeerd. Medio 2003 hoopt hij het graf van deze voor de Britse kartogafie- geschiedenis belangrijke figuur terug te vinden. De presentatie van Tony Fakira, gis- analyst bij xyz Map Company, Voerde de uitdagende titel 'Wie heeft er nu een kartograaf nodig?' Dit was 00k werkelijk het enige uitdagende aan zijn lezing. Hij kwam in het geheel niet terug op de titel, terwijl zijn presentatie leek op een eerste les in kaartprojecties met hun eigenschappen. Dit werd veel stappers van de avond tevoren teveel, zij rustten vredig! De derde bijdrage van deze ochtend kwam van Jacqueline Anderson, werk- zaam aan de Concordia Unicersity in Quebec, Canada. Zij gaf een overzicht en een demonstratie van het protype van de internetschoolatlas van Quebec. Deze met Flash vervaardigde webatlas is qua inhoud en vormgeving van de interface op kinderen van 8-17 jaar afgestemd. Vooral 'doen en ervaren' hebben in deze atlas een prominent karakter gekregen. Voor de deelnemers aan de Flash-Work shop was het aardig nog eens te zien wat er in de praktijk met Flash mogelijk is. Heiaas kan het prototype nog niet van buitenaf benaderd worden. Als afsluiter kwam Alan Collinson van Collinson Design aan het woord. Velen zullen hem kennen van de bijeenkomst van de NVK-werkgroep Kartografie en Vormgeving in Amsterdam in 2000. Zo als altijd wist hij de aanwezigen weer en- thousiast te maken met een indrukwek- kende vertoning van zijn laatste produet: een digitale werelddekkende bibliotheek van 3D-kaartbeelden. Alle kaarten zijn met Bryce 4 Software bewerkt om daar- mee een realistische landschapsindruk te bewerkstelligen. Nick Tasker, voorzitter van de SoC, sloot de bijeenkomst af met een dankwoord aan alle aanwezigen. De SoC-zomer- school bood afwisselende presentaties, zo- wel qua onderwerp, kwaliteit als diep- gang. Daarnaast bevordert het typische 87

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 89