R. T. de Wijs KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT BESPREKINGEN 'De sterkste' vaarwegenkaart van Friesland Toeristisch varen tussen De Grote Wielen en het Zwarte Water Smulders Kompaskaart Amsterdam: Buijten Schipperheijn, 2002 ISBN 90 5881 077 1 Gebied: x tussen ca. 155 en 210; y tussen 510 en 590 rechthoekig coördinatenstelsel rd. In plaatsnamen uitgedrukt: Harlingen - Leeuwarden - Drachten - Meppel - Kampen - Stavoren. Talen: Nederlands, en voor de belang- rijkste verklaringen Duits en Engels. Gedrukt op watervast kunststof Prijs 9,40 'De sterkstevaarwegenkaart van Friesland betreff een hoofdkaart van (recreatieve) vaarroutes op schaal 1:90.090 (niet vermeld) met 15 bijkaartjes, een plaats- namenregister en registers voor hotels, restaurants, musea, vw's en fietsver- huur. Naast de legenda is het blad voor- zien van beeidende informatie over ba- kens en seinvlaggen (met wedstrijdver- klaringen). Verder bevat het informatie over alarmnummers, marifoonkanalen, een zeer beperkt vaarreglement en rele vante Websites. Dit alles aangevuld met aardige verhaaltjes over Jacob van Deventer en A.J. Smulders. In alle kaarten is het hoofdthema steeds goed contrasterend weergegeven ten op- zichte van de topografische achtergrond. Die achtergrond is overigens sterk gege- neraliseerd maar toch duidelijk en divers genoeg. De focus ligt natuurlijk op de vaarroutes met de daarbij behorende in formatie zoals bebakening, brughoogten, waterdiepten en, op de belangrijkste doorgaande routes, kilometeraanduidin- gen. In dit opzicht biedt de kaart vol- doende informatie voor het algemene toe- ren over grotere afstanden. De kaart biedt te weinig detail voor kanovaarders of zei lers. Hiervoor wordt netjes en terecht doorverwezen naar andere bronnen. De beschrifting in de kaart van de water- benamingen, topografische benamingen en Streek-, regio- en gebiedsbenamingen is duidelijk en goed leesbaar. Natuur, stiltegebieden e.d. zijn niet als zodanig aangegeven. De ca. 23 verschillende puntsymbolen zijn in het algemeen duidelijk genoeg. In drukke delen (kernen van plaatsen) ech ter wordt het snel wat te druk. Om dit op te vangen zijn alleen voor Leeuwar den en Sneek vergrote inzetten geplaatst, wederom zonder schaalaanduiding. In de kaart zijn 00k (bewegwijzerde) fietsroutes opgenomen en fietsverhuurlo- caties. In gevouwen toestand is het blad ca. 15 x 12 cm, klein genoeg om in vrijwel iedere zak te steken. Het blad moet voor ge- bruik over de volle breedte uitgevouwen worden, maar kan dan verder vouw voor vouw in verticale richting geraadpleegd worden. Misschien niet optimaal, maar toch handzaam genoeg. Enkele kanttekeningen betreffen het ontbreken van een schaalaanduiding (schaalstok), het ontbreken van (natte) natuurgebieden e.d. Misschien kan in de meeste gevallen de doorvaartbreedte van bruggen weggelaten worden. De meeste bruggen zullen breed genoeg zijn voor de recreatievaart. De grafische belasting kan daardoor in stedelijke kernen ver- minderd worden. De donkerblauwe de len in de meren zijn niet verklaard in de legenda. ledere watertoerist echter met enige ervaring zal begrijpen dat het hier gaat om speedbootrakken. De kaart is in principe niet geschikt om op de afgebeelde delen van het IJs- selmeer te varen. Zeker niet bij nacht, mist of siecht weer. De lichtsectoren van de aanloopbakens ontbreken name- lijk. Bovendien zijn er te weinig diepte- gegevens en ontbreken de bodemgege- vens voor ankeren volledig. Aangezien de routes in dit gebied wel staan aange geven (met elementaire aanduiding van bakens, maar zonder nummers), sugge- reert de kaart of men haar daar wel voor kan gebruiken. Een waarschuwing hiervoor zou op zijn plaats zijn. De bijkaarten betreffen: uitsneden van Leeuwarden en Sneek, een overzichtje van toervaarten door heel Nederland, een waterdieptenkaart, een kaart met hoog- ten van vaste bruggen en een met vaar- snelheden voor het betrokken gebied. Deze zijn goed uitgevoerd en kunnen nuttige aanvullende informatie geven. Op de achterzijde bevinden zieh de re gisters en een negental routekaartjes voor rondvaarten. Dit zijn verkleinde uitsneden van de hoofdkaart. De routes zijn duidelijk, maar daar de volledige in- houd hier verkleind in is weergegeven zijn de puntsymbolen (en in mindere mate de tekst) siecht leesbaar. Meer rondvaartroutes zouden vervangen kunnen worden door detailuitsneden van drukke complexe situaties. Maar dit is mogelijk een kwestie van persoon- lijke voorkeur. Alles bijeen genomen lijkt dit echter een zeer goed bruikbare kaart voor de be trokken doelgroep: een kaart waar karto- grafisch Nederland (en de producent) trots op kan zijn: voor het overgrote deel een voorbeeld van doordachte inhoud en vormgeving. Correct Kaartlezen Wolfgang Schwieder Utrecht: Kosmos - Z K Uitgevers B.V., 2002 isbn 90 215 3691 9 prijs 4,60 Zorg dat je een goede kaart bij je hebt! Het is een advies dat altijd weer aan vakantie- gangers en avonturiers wordt meegege- ven. Het is immers niet ondenkbaar dat je plotseling ergens aankomt en je totaal geen idee meer hebt waar je precies bent. Een goede kaart is slechts een vereiste om weer op het goede päd te komen. Je moet de kaart natuurlijk 00k kunnen le- zen. Doorgaans is dat geen probleem voor kartografen, maar voor vele andere (beroeps)bevolkingsgroepen is een intro- duetie kaartlezen geen overbodige luxe. Frappant genoeg is de schrijver van het boek Correct Kaartlezen van oorsprong geen kartograaf, echter wel een geograaf met een brede interesse voor kartografie. Met de lezer en een topografische kaart trekt hij het landschap in om te kijken hoe de werkelijkheid op de kaart is ver- taald en andersom, hoe de werkelijkheid uit de kaart kan worden afgeleid. Alle stappen in het vertaalproces van de wer kelijkheid naar de kaart komen aan bod, van het vereenvoudigen van de werke lijkheid door het selecteren, accentueren of manipuleren van landschapselemen- ten tot het groeperen, symboliseren en 89

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 91