Het bos in met GPS 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL Heere gebruik van geografische informatie, GPS, praktijk use of geographica! information, GPS, applications utilisation de l'information geographique, GPS, applications TREFWOORDEN KEYWORDS mots-clIs Wanneer men, nog niet zo lang geleden, een boswandeling maakte en men richtte alleen de blik al van het bospad af, kon het gebeuren dat men bestraffend werd toegesproken door de boswachter. Tegenwoordig probeert Staatsbosbeheer de wandelaars echter juist van de paden af te krijgen. Dit doet ze door het aanbieden van GPS-wandelingen in een aan- tal van haar gebieden. Toen het Amerikaanse ministerie van defensie in mei 2000 de Selective Availability (sa), ofwel de opzettelijke foutmar- ge, van hun Global Positioning System (gps) afhaalden werd de nauwkeurigheid van dit systeem flink vergroot. In plaats van een positiebepaling binnen de nauwkeurigheidsmarge tot soms wel 100 meter, werd nu een nauwkeurigheid be- haald van minder dan 10 meter. Deze grotere nauwkeurig heid leidde tot een flinke vergroting van het aantal mogelijke toepassingen van gps. De recreatiesector bleef hierin niet achter. Naast de genoemde GPS-wandelingen is nu 00k het schatzoeken, tegenwoordig 'geo-caching' genoemd, weer he- lemaal terug. Boswandelingen Kernbegrip bij de boswandelingen zijn de 'waypoints'. Deze punten, die soms door een paaltje zichtbaar zijn in het veld (figuur 1), bestaan uit een coördina- tenpaar. Deze coördinaten worden opge- slagen in de GPS-ontvanger. In het navi- gatie-menu van de GPS-ontvanger zijn een kompasring en een pijl zichtbaar. De pijl wijst altijd naar het dichtstbij- zijnde 'waypoint'. In feite hoeft men dus alleen de pijl te volgen. Een aantal van deze 'waypoints' achter elkaar vormen een route. Het is de bedoeling dat men van punt naar punt loopt, en dit het liefst in een rechte lijn. Dat men hierbij van de paden gaat is niet erg, althans niet op de terreinen van Staatsbosbe heer. De coördinaten van de 'waypoints' kun- nen zowel handmatig worden ingevoerd, Drs. Elger Heere is werk- zaam als junior-docent onderzoeker bij de Facul- teit Ruimtelijke Weten- schappen, Universiteit Utrecht, Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht [e] e.heere@geog.uu.nl als rechtstreeks in de GPS-ontvanger worden geladen. Voor dit laatste is, naast een verbindingskabel tussen gps en Computer, het programma Easy gps noodzakelijk. Dit kan gratis gedown- load worden via de Website van Easy GPS. Staatsbosbeheer is vorig jaar begonnen met vier wandelroutes binnen haar terreinen. Inmiddels is het aantal wandelroutes uitgebreid naar acht en is er 00k een fietsroute bijgekomen. Het succes van de routes blijkt trouwens 00k aan het aantal GPS-ontvangers dat in de verhuur zit. Dit aantal is in een jaar tijd gestegen van 25 naar 60. De afstand van de wandelroutes bedraagt ongeveer 10 kilome- ter hemelsbreed, de fietsroute is ongeveer 35 kilometer lang. De bedoeling van Staatsbosbeheer is met name om de groep jongeren in de leeftijd van 25 tot 35 jaar de natuur in te krij gen. Voor hen zijn de gewone paden te saai, zo wordt gerede- neerd (de Volkskrant, 28 September 2002). Het moet avontuur- lijker. Angst dat de natuur er onder lijdt, heeft Staatsbosbeheer niet. Mensen die in outdoor-kledij en met een GPS-ontvanger op päd gaan, hebben respect voor de natuur. Een jaar na aan- vang van de wandelingen blijkt dit 00k werkelijk zo te zijn. 'Geo-caching' Een wellicht nog iets avontuurlijker variant is 'geo-caching'. Hierbij gaat men op zoek naar zogenaamde 'stashes' (schat ten). Dit zijn in de vrije natuur verborgen doosjes, waarin meestal zaken zitten als een fototoestel of een logboekje. De plaatser van de 'cache' publiceert de coördinaten van de 'cache' op internet. De vinder van de 'cache' kan een foto van zichzelf maken of een bericht achterlaten. Men komt niet zomaar bij de 'cache'. Vaak moeten opdrachten worden uitgevoerd om de route tot de 'cache' te bepalen. Het kader toont een voorbeeld van een dergelijke routebeschrijving. Omdat de 'waypoints' moeten worden bepaald aan de hand van de opdrachten, kan men niet direct een route down loaden. Wanneer een opdracht is uitgevoerd en daarmee de coördinaat is bepaald, wordt deze ter plekke ingevoerd. Op internet staan, behalve de route, 00k de reacties van de mensen die naar de 'stash' op zoek zijn geweest. Soms worden

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 11