KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ZOO3-XXIX-I Figuur 1. Een 'waypoint' weergegeven door een paaltje. Voorbeeld van een routebeschrijving Parkeer de auto in de nabijheid van N 52.04.356/0 005.28.569 Zoek in de nabijheid van dit eerste punt een paddestoel met een nummer, dit is A. Om op het tweede punt te komen van de route doe je het volgende: Deel A door 1000. De laatste 3 cijfers 75 B B 213 C Ga naar 52.04.B O 005.28.C Ga naar het tweede punt in de route. Op dit tweede punt van de route Staat een paal met een groen bord. Op dit bord staan een aantal personen. Dit is D. Verme- nigvuldig alle cijfers van het nummer van de paddestoel met el- kaar, dit is E. D x E - 2 F Vermenigvuldig de eerste 4 cijfers van A met elkaar. De uit- komst is G. Vermenigvuldig het nu nog enig overgebleven cijfer van A met 150. De uitkomst is H. Om op het derde punt te komen van de route doe je het vol gende: H D G I Ga naar N 52.04.1 O 005.28.F Loop op dit punt aangekomen in zuidelijke richting. De 'stash' moet je aan het einde van deze laan kunnen vinden. Bron: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?ID=37944 00k de foto's op internet gepubliceerd die zijn gemaakt met het toestel dat in de 'stash' zit. Eisen aan de GPS De GPS-ontvangers waarmee men op päd gaat zijn nauwelijks groter dan een mo- biele telefoon. Er zijn verschillende mer ken, maar de twee meest gebruikte zijn de modellen van Garmin en Mageilan. Grote verschillen tussen de merken en modellen zijn er niet. Een keuze voor een bepaald model is afhankelijk van wat ermee gedaan gaat worden. Zo is een wat groter display handig, wanneer de gps wordt bevestigd op een fietsstuur. Verder varieren de modellen in de mo- gelijkheden wat betreft de invoer van kaarten in de ontvanger, het aantal rou- tes dat ingevoerd kan worden, de aanwe- zigheid van kompas en hoogtemeter en het interne geheugen van de ontvanger. De prijzen van de ontvangers varieren tussen 240,- en 865,-. Voor wie dit te veel geld vindt, of voor het overgaan tot aanschaf het gebruik eerst wil uitpro- beren, is er de mogelijkheid om een ap- paraat te huren. Buitensportzaak Bever Sport, een landelijke keten van buiten- sportzaken, verhuurt GPS-ontvangers voor 11,34 Per dag, tegen een borg van 150,-. Ook de Garmin GPS-shop en een enkele buitensportwinkel verhuren GPS-ontvangers. Het toestel dat ik meekreeg voor mijn boswandeling was de Garmin e-Trex Venture. Huur-GPS: praktijkervaring Ruim een jaar geleden ging ik voor het eerst het bos in met gps. Letterlijk en fi- guurlijk omdat het apparaat, vlak voor ik met de wandeling zou beginnen, er mee ophield. Het display ging uit en is die sessie ook niet meer aan geweest. Ook het verwisselen van de batterijen hielp niet. Deze wandeling ging niet meer door, maar deed wel het besef groeien welke risico's aan deze liefhebbe- rij kleven. Behalve dit niet opgehelderde, technische, gebrek, kunnen ook de bat terijen leeg raken of kan de satellietont- vangst wegvallen. Men moet dan ook nooit zonder topografische kaart (schaal 1:25.000 is een minimum) en kompas op päd gaan. De tweede poging vond afgelopen najaar plaats. De 'waypoints' hoefden niet meer ingevoerd te worden. De zaak waar ik mijn GPS-ontvanger huurde, Bever-Sport in Utrecht, had alle Staatsbosbeheer- 6

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 12