7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-I routes al gedownload. Ik koos voor de route Austerlitz. Het startpunt van de route is het Dorps plein in Austerlitz. Voor vertrek wordt eerst de route die gelopen gaat worden ingesteld in de GPS-ontvanger. Wanneer dit is gebeurd, wordt het dichtstbijzijnde 'waypoint' bepaald. In mijn geval was dat het punt AU-08 ('waypoint' nr. 8 van de route Austerlitz). Dit is nuttig om te onthouden, zoals nog zal blijken. Het punt AU-08 lag ongeveer 300 meter ten oosten van waar ik mij bevond. De pijl in het navigatie-menu van de GPS-ont- vanger wijst altijd naar het dichtstbij zijnde 'waypoint'. Wanneer men tijdens het lopen van richting verändert, verän dert 00k de richting van de pijl. Het möge duidelijk zijn, dat wanneer de pijl in de display naar boven wijst, men recht op het 'waypoint' af gaat. Dit is kortste weg naar het doel. In de display van het navigatiemenu kunnen een aantal zaken worden afgele- zen. Uiteraard de eerder genoemde pijl, die de weg wijst. Daarnaast kan 00k de afstand tot dat punt worden afgelezen. Dit blijkt een erg handig, zo niet onmis- baar, hulpmiddel bij de navigatie. Zoals gezegd verändert de richting van de pijl bij een verandering van koers. Dit ge- beurt echter met een zekere vertraging. Zeker bij grote, plotselinge, koerswijzi- gingen wil de pijl nog wel eens blijven hangen in de oude richting. De afstand tot het volgende punt wordt echter wel altijd correct weergeven. Zolang deze af stand afneemt, loopt men in ieder geval in de goede richting. De tocht door de vrije natuur is voor echte liefhebbers. Regel- matig zwiepen er takken in mijn gezicht of sta ik tot mijn middel in de braamstruiken. Op sommige plaatsen zijn overi- gens de sporen van mijn voorgangers duidelijk te zien. Je zou bijna denken dat de GPS-ontvanger overbodig is geworden (fi- guur 3). Tegen het einde van de wandeling gaat er iets mis. De pijl in het navigatie-scherm wijst naar boven, ofwel ik loop recht- streeks naar het volgende 'waypoint'. De afstand tot dat punt neemt echter toe. Gelukkig is het mogelijk om het punt waar- naar de route gaat te veranderen. Na bijna 11 kilometer ben ik het zat en wil ik terug naar het Dorpsplein in Austerlitz. Nu komt het van pas te weten dat het daar behorende 'waypoint' nummer 8 is. Conclusie Om eerlijk te zijn keek ik vrij vaak naar mijn GPS-ontvanger en dus niet naar de natuur om mij heen. En dit was nu juist niet de bedoeling van Staatsbosbeheer. Het is maar de vraag of de doelgroep die Staatsbosbeheer voor ogen heeft, nu echt de na tuur in gaat. De activiteiten trekken mensen aan die toch al vaak buiten hun vermaak zoeken. Blijft wel staan dat het ini- tiatief van Staatsbosbeheer zeer toe te juichen valt. Voor veel mensen, met name wanneer deze bekend zijn met de namen Figuur 3. Sporen van van planten en dergelijke, zal er buiten de paden veel te genie- GPS'ers in de heide. ten zijn. Figuur 2. Flet naviga tiemenu van de Gar- min eTrex Venture.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 13