KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-I Bronnen Kranten de Volkskrant, 23 juni 2001, Traject p. 1. de Volkskrant, 28 September 2002, Traject p. 5. Internet 'Geo-caching': http://www.geo-caching.nl Easy GPS: http://www.easygps.com Bever-Sport: http://www.bever.nl Staatsbosbeheer: http://www.staatsbosbeheer.nl XAc informatie over GPS-wandelingen Staat onder de link 'Doen' en vervol- gens onder 'Struinen met satellieten'. De genoemde sites zijn slechts een kleine selectie van de vele sites die over gps en 'geo-caching' gaan. Een goede verzame- ling links Staat op: http://gps.pagina.nl Summary E. Heere - In the sticks with GPS Keywords: use of geographical information, gps, applications Since 'Selective Availability' was switched off, the precision of Global Positioning Systems GPS) for civilian use has significantly improved. The ränge of applications has widened accordingly. For example, the leisure industry is exploring the use of GPS; the Dutch Forestry Commission ('Staatsbosbeheer') has introduced GPS-Led Walking trails taking you off the beaten track. Geographie treasure hunting, so-called 'geo-caching' is another example of GPS as a Leisure activity. Resume E. Heere Promenade dans le bois, guidees par GPS Mots-cles: utilisation de l'information geographique, gps, applications Suite h l'elimination de la dite 'Selective Availability'laprecision de GSM a ete sensiblement amelioree (20 m au lieu de 100 m), ouvrant la voie d'autres applications, notamment dans le secteur des loisirs. Aussi entre autres des promenades dans le bois sont possibles en dehors des chemins valises aussi que des recherches de tresor geographiques. BIJ DE BIJLAGE Pictura Imaginis brengt landkaarten loepzuiver in beeld Eeuwenoude landkaarten haarscherp en op wel vier maal wäre grootte op uw beeldscherm: tot voor kort was dit een onge- kende luxe. Digitaliseringsbedrijf Pictura Imaginis, gevestigd in Heiloo, heeft al vele landkaarten en andere waardevolle do- cumenten voorbij zien komen. Dankzij innovatieve behandelmethodes is het mogelijk om zelfs niet-vlakke documenten prachtig over te zetten naar digi tale bestanden. Er wordt dan gebruik gemaakt van bijvoor- beeld de elektronische boekenwip of de elektrostatische ma- nier, waarbij met luchtzuiging gewerkt wordt. Het kaartmateriaal wordt op 300 dpi gescand, waarna via het systeem TopView tot vier maal ingezoomd kan worden op de veelal prachtige details. TopView is het systeem van zusterbe- drijf Pictura Database Publishing om digitale afbeeldingen op een efficiente, hoogwaardige manier, via internet en intranet, te tonen op een beeldscherm. Met dit systeem krijgt de internetgebruiker steeds een bepaald (zelf gekozen) gedeelte van het digitale beeld op zijn of haar beeldscherm. TopView 'staat' op de Server en 'hangt' aan de Website en wordt met een eenvoudige klik geopend in het scherm van de gebruiker, zonder ingewikkeld of langdurig downloaden. Hierdoor blijft het systeem vlot, 00k bij beeiden van enorme omvang, zoals schilderijen en topografische kaar- ten. Een groot voordeel van gedigitaliseerd (beeld) materiaal is dat de originelen veilig opgeborgen kunnen blijven, terwijl de in formatie indien gewenst voor iedere pc-gebruiker toegankelijk is. Een database van een archief valt het beste te vergelijken met een internetzoekmachine. De originelen van een collectie worden gereprodueeerd, benoemd met titel, vervaardiger, af- metingen en plaats. Het zoeken en vergelijken van (digitale) originelen is vervolgens kinderspel. Vanaf iedere gewenste piek kan informatie worden opgevraagd en de tijdswinst is aanzien- lijk. Door de beeiden op te slaan in een op maat gemaakte versie van collectie-informatiesysteem Memorix is het mogelijk wijzi- gingen en toevoegingen op afstand in te voeren. De database huist dus bij Pictura Imaginis en is via de Server toegankelijk voor geautoriseerden. Uiteraard is het 00k mogelijk om de hosting over te laten aan Pictura Imaginis. Een ander voordeel van het digitale archief is bijvoorbeeld het voor handen hebben van (digitale) originelen, die u bij ten- toonstellingen en voor andere doeleinden in de vorm van kleurechte prints kunt gebruiken. Verder is het maken van pu- blicaties een stuk eenvoudiger, sneller en efficienter dankzij de automatische opmaak van de database. Op de vernieuwde Website www.pictura-im.nl kunt u voorbeel- den bekijken van gedigitaliseerde kaarten. Ook de werking van Memorix en TopView wordt er uitgebreider besproken. Wik u meer informatie aanvragen, dan kunt u contact opnemen met Pictura, [t] 072- 5320444. 8

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 14