Het karteren van de wereldzeeen, mede door het GEBCO-programma 9 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT J.G. Ferwerda ARTIKEL productie van geografische informatie, achtergronden, hydrografische kartografie, praktijk TREFWOORDEN production of geographic Information, background, hydrographic cartography, applications KEYWORDS utilisation de l'information geographique, gps, applications MOTS-CLES Over het in kaart brengen van de oceanen wordt niet veel ge- schreven; het is werk dat op de achtergrond plaats vindt, door internationale inspanning. Hoewel er al honderd jaar gestructureerd aan gewerkt wordt, zijn er nog vele onontdek- te gebieden op de zeebodem. Een uitdaging voor hydrogra- fen en geofysici. Dit artikel moet beschouwd worden als een uitgebreide in- troductie in de materie, maar pretendeert niet in alle opzich- ten volledig te zijn. Er is niet getracht alle bestaande bronnen te raadplegen. Inleiding De oorspronkelijke opzet van gebco gebco (GEneral Bathymetric Chart of the Oceans) streeft er naar de gezagheb- bende bathymetrische wereldkaart te zijn (bathymetrie is dieptemeting) Meestal wordt met de afkorting echter niet zozeer de kaart, maar het program- ma bedoeld. Dat werd in 1903 opgezet door Prins Albert I van Monaco en na diens dood in 1922 overgenomen door de Internationale Hydrografische Orga nisatie (iho)1' Sinds 1973 wordt het ge- stuurd door een 'Guiding Committee', dat bestaat uit gelijke aantallen leden vanuit 10c2' en iho. De GEBCO-kaart bestaat thans (2002) als cd-rom, met daarop de gebco Digital Atlas (gda) versie 2 en als een serie van 18 papieren kaartbladen 1:10.000.000 (de je editie). Hoewel deze al in 1983 werd voltooid is er in het Kartografisch Hans Ferwerda heeft zieh in het verleden met alle aspecten van GEBCO bezig gehouden, zowel op zee als aan de wal. Hij is thans algemeen adviseur bij de Dienst der Hydro- grafie van de Koninklijke Marine. Postbus 90704, 2509 LS Den Haag, [t] 070-3162819, [e] jg.lerwerda@mindef.nl Figuur 1. Logo 's van het IOC en de IHO. Tijdschrifi nauwelijks aandacht aan besteed. In 2003 bestaat het GEBCO-programma 100 jaar, een feit waaraan in Monaco een Symposium zal worden gewijd. Het is een goede gelegen- heid hierover wat meer te schrijven, voordat de kennis hier- over in Nederland geheel verloren is. gebco, gezien door de bril van een hydrografische dienst, ziet er overzichtelijk uit en kent nadrukkelijk drie aspecten: de hydrografische aspecten (dieptemeting, plaatsbepaling). Ne- derlandse schepen hebben tot 1997 veelvuldig bijgedragen aan de oceaanmetingen, de gegevens-verwerking tot analoge brondocumenten schaal 1:1.000.000, en de feitelijke productie van GEBCO-kaarten (de serie 1:10.000.000, en de Digitale gebco Atlas). Deze aspecten zullen in dit artikel 00k in deze volgorde aan bod komen. Daarnaast ontstond begin jaren negentig het GEBCO-Sub Committee on Digital Bathymetry (scdb) en werd t.b.v. de iho het dcdb (Data Centre for Digital Bathymetry) opgezet, dat individuele lodingsslagen in digitale vorm kan opslaan. Op die wijze zal het langzamerhand de uitfaserende traditionele (analoge) gegevensverzameling van gebco gaan vervangen. De scdb heeft het initiatief genomen om gebco het digitale tijdperk binnen te loodsen. gebco omvat meer Van iets meer afstand naar gebco kijkend, blijkt het met name de laatste 10 15 jaar om meer te gaan dan alleen deze kaartserie 1:10.000.000 en de Digitale gebco Atlas. Vanuit de 10c, waarmee de iho het Guiding Commitee vormt, werden min of meer zelfstandige lokale bathymetrische kaarteringsprogramma's opgezet, toen de technische ontwikke- lingen dat wenselijk en mogelijk maakten. Zonder uitzonde- ring resulteren deze programma's in kaartseries schaal 1:1.000.000 (tegen gebco op 1:10.000.000). Thans zijn zo de volgende International Bathymetrc Charts [programma's] (ibc) te identificeren: ibcm International Bathymetric Chart of the Mediterran ean ibcca International Bathymetric Chart of the Caribbean

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 15