fl>) W 7h/l\ KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-I 1 (d) l T" Bed Echo Trace (Exaggerated for clarity traagheidsnavigatiesystemen en satnav. Geen van alle was erg nauwkeurig. De plaatsbepaling is pas echt nauwkeurig geworden met de komst van het Global Positioning System (gps); momenteel is waar 00k ter wereld een precisie mogelijk van circa 20 meter. In die zin is plaatsbepaling nu geen probleem meer. Maar, concluderend kan gesteld worden dat plaatsbepaling op de oceanen het grootste deel van de 2oe eeuw zeer te wensen overliet. Bij het doen van oceaan lodingswerk (met een echolood), waarbij meestal rechte lijnen gevaren worden, was het over het algemeen gebruikelijk om eenmaal per uur een positie vast te leggen. De achtereenvolgende posities werden geplot, en zo nodig later gecorrigeerd aan de hand van verbeterde astrono mische bestekken. Bij iedere koers- en of vaartverandering diende 00k de positie bepaald te worden, om een nauwkeurige representatie van de reis te kunnen maken. Ten behoeve van gebco werd de gevaren 'track' zo nauwkeu rig mogelijk geplot, in inkt, op standaard plotting sheets (in Mercatorprojectie) op schaal 1:1.000.000. Alle posities dienen nadrukkelijk van datum en tijd te zijn om later de dieptecijfers hieraan te kunnen koppelen. Met de komst van Computers en gps bestaat thans de moge- lijkheid van continu registratie van positie. Uiteraard gaat dan 00k het plotten op geavanceerdere wijze. Figuur 2. t.g.v. bundelbreedte echolood. Overgenomen uit NP 134 met toestemming van de Controller of Her Majesty 's Stationary Office en het UK Hydrographie Office www.ukho.gov. uk). Dieptemeting Nadat tot de jaren twintig van de twin- tigste eeuw diepzee-metingen verricht moesten worden met een draadloding, was de ontwikkeling van het echolood bijna een zegen! De ontwikkeling van echoloden heeft daarna niet meer stilge- staan. Door optimalisering van de ge- bruikte golflengtes nam de nauwkeurig- heid van dieptemeting toe. Door betere bundeling van de zendpuls werd de echo duidelijker. En door de ontwikkeling van registratie-apparatuur werd het mo gelijk de echo niet alleen te hören, maar 00k als een bodemprofiel te registreren. Toen pas bleek dat 00k het meten met geluid z'n bezwaren heeft. Waar een draadloding zieh beperkt tot de diepte op dat ene plekje, worden door een ge- luidsbundel echo's van diverse punten opgewekt. De echo die het eerst binnen- komt wordt geregistreerd als de minste diepte onder het schip. Maar bij een grillige of hellende bodem kan die echo van een heel andere richting komen, waardoor een onjuiste diepte voor de be treffende positie wordt geregistreerd (fi guur 2). Het duurde tot de jaren zestig voordat er gesproken kon worden van een pdr Precision Depth Recorder - zoals het apparaat toen heette (deze registreerde doordat elektrische echo-pulsjes het nat- te jodiumpapier bruin kleurden). Van essentieel belang is op een echolood registratie altijd markeringen aan te brengen voorzien van datum en tijd (om ze later te kunnen koppelen aan het se- paraat vervaardigde 'trackplot'). Ook het zorgvuldig registreren in welk dieptebe- reik (fase) het toestel registreert is van groot belang, aangezien er anders syste matische fouten van wel 600 tot 1000 m of zelfs meer gemaakt worden. Met de komst van Computers werd digi tale registratie van de bodemecho's mo- Figuur 3. Lastig te interpreteren bodembeeld. -5boo C.« lMijU IÖ52- TV —3300 12

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 18