Scalable Vector Graphics: het (karto)grafische broertje van de XML-familie ARTIKEL B.J. Köbben KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT visualisatie, overzicht, standaardisatie visualisation, survey, standardisation visualisadon, etude, standardisation TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Wie de relevante literatuur een beetje bijhoudt, kan het niet zijn ontgaan dat de meeste web-goeroe's er van overtuigd lij- ken dat xml, de eXtensible Markup Language, de ruggen- graat vormt van het toekomstige world wide web. Een van de leden van de zieh gestaag uitbreidende XML-familie is de Scalable Vector Graphics standaard, kortweg svg. Juist voor kartografen biedt svg vrijwel alles wat ze zieh kunnen wen- sen: grafische kwaliteit, schaalbaarheid, interactiviteit en dy- namiek. Tijd dus voor een overzicht van de kwaliteiten en mogelijkheden van dit formaat. Kaarten op het web vandaag de dag Als we kijken naar de technieken die er op dit moment gebruikt worden om kaarten, of beter nog grafiek in het alge- meen, op het web te publiceren, dan valt op dat het overgrote deel van de plaatjes is opgeslagen in een de gestandaardiseer- de formaten gif, jpeg of png. Het be- langrijkste nadeel hiervan is de raster- struetuur met vaste resolutie, zodat de auteur een compromis moet zoeken tus- sen enerzijds siechte grafische kwaliteit van läge resolutiebeelden of grotere en daarom langzaam ladende bestanden in een hogere resolutie. Bovendien zijn de beeiden altijd 'domme' plaatjes, visuali- saties van data, waar de oorspronkelijke informatie niet meer uit te herleiden is. Dat maakt ook het toevoegen van meta- data moeilijk uitvoerbaar, zeker als men dat geautomatiseerd wil doen. Omdat de oorspronkelijke ruimtelijke objecten niet meer aanwezig zijn, is het ook niet mo- gelijk interactiviteit aan die objecten te koppelen. Tekst is verworden tot een onsamenhangende verzameling pixels, waardoor het zoeken of indexeren ervan onmogelijk is en daarmee ook het om- zetten in andere talen of schriftsystemen. Barend Köbben is docent bij het Department of Geo-information Processing van het International Institute for Geo-information Science and Earth Observation (ITC), Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] kobben@itc.nl Zo kan een internet zoekmachine nooit het toponiem 'Am sterdam' in een GlF-kaartje op een site over die stad vinden, iets wat voor de gebruiker erg onlogisch lijkt, want hij ziet het toch duidelijk staan... Ook een groot deel van de op het eerste gezicht meer vooruit- strevende toepassingen gebruikt als uiteindelijk beeldproduct een rasterplaatje. Zo zijn er veel sites waar een webcis op de Server er voor zorgt dat men lagen aan en uit kan zetten, men kan zoomen en pannen, zoeken op attribuut of zelfs buffers en overlays kan maken, maar waar het eindresultaat in de web- browser toch een GlF-plaatje is met alle eerder genoemde nade- len. Naast de genoemde gestandaardiseerde rasterformaten zijn er natuurlijk nog legio andere mogelijkheden om grafiek op het web te zetten, waarvan vele ook de hiervoor genoemde nadelen in meer of mindere mate kunnen ondervangen. Dat kan door bijvoorbeeld vectorobjecten te ondersteunen, resolutie-onaf- hankelijkheid, interactiviteit of animatie te bieden enzovoorts. AI deze oplossingen hebben gemeen dat het niet gestandaardi seerde formaten zijn, die eigendom zijn van een bepaald be- drijf (zogenaamde 'proprietary formats'). Dat betekent ook dat voor het gebruiken van deze formaten, bijvoorbeeld het veel- gebruikte Flash-formaat van Macromedia, in een webbrowser altijd een plug-in nodig is. Deze zijn meestal gratis te down loaden, maar om de formaten te produceren is zogenaamde 'authoring-software' nodig, waarvoor men dan afhankelijk is van de commerciele produeten van de eigenaar van het for maat, in het voorbeeld van Flash moet men dan de volledige Flash- en/of Freehand-applicatie aanschaffen. Omdat het for maat vaak binair is en de specificaties niet openbaar zijn, zijn niet zomaar alternatieven voorhanden. Kaarten op het web in de toekomst Om voornoemde nadelen te ondervangen, willen we op het web van de toekomst graag formaten die in kleine bestanden goede grafische kwaliteit leveren, daarbij resolutie-onafhanke- lijk zijn en waar de inhoud ook nog herleidbaar is tot de feite- lijke (ruimtelijke) informatie. De eerste twee eisen zijn te reali- seren door een vectorformaat te kiezen. Die bestandsstruetuur 21

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 27