Gebruik van animaties om ruimtelijke structuren te exploreren: zijn ze effectief? P.J. Ogao 25 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL visuele exploratie, animaties, cognitie, onderzoek TREFWOORDEN Visual exploration, animation, Cognition, research j KEYWORDS visualisadon, animation, recherche MOTS-CLES De discussie over de effectiviteit van animaties is nog lang niet verstomd. In dit artikel wordt ingegaan op de effectivi teit van drie verschillende typen tentporele animaties voor vi suele exploratie van ruimtelijke structuren, waarbij het er om gaat dat er hypotheses worden geformuleerd over de ruimte lijke structuren in de animaties. De uitkomsten van het on derzoek zijn dan misschien niet geheel onverwacht, maar de methode die de auteur hanteert om de kwaliteit van de gefor- muleerde hypothesen vast te stellen is nieuw in de kartogra- fie.1' Introductie Kartografische animaties zijn belangrijk gereedschap geworden in de verwerking van geo-informatie [MacEachren Kraak, 1997]. De noodzakelijke theorie en functionaliteit om animaties toe te passen in een exploratieve omgeving met geodata ontbreekt echter, of is nog niet volledig ontwikkeld, en technieken om af te stemmen op specifieke ruimtelijke datasets staan nog in de kinderschoenen. In eerste instantie kwamen de meeste ontwikkelingen rechtstreeks vanuit de media met name video en film zoals blijkt uit de reeds lang bestaande passie- ve animaties, waarbij de gebruiker tevre- den moest zijn met een voorgebakken opeenvolging van beeiden, hoe intrige- rend of irrelevant de inhoud 00k was. Kartografisch animatie-onderzoek heeft zieh vervolgens vooral gericht op para- meters die het karakter van een animatie bepalen en controleren, op gebruiksta- ken, interfaces en cognitieve aspecten. Momenteel wordt veel onderzoek ge- daan naar het ontwikkelen van gereed- schappen die visuele exploratie van ruimtelijke datasets door geoweten- schappers ondersteunen [MacEachren Kraak, 1997; 2001]. Patritk J. Ogao is postdoctoraal onderzoeker, Instituut voor Wiskunde en Informatica, Rijksuniversiteit Groningen, Postbus 800, 9700 AV Groningen, [e] ogao@cs.rug.nl Van essentieel belang bij visuele exploratie is dat niet alleen patronen en relaties in de data zichtbaar worden, maar dat vooral 00k het manipuleren van geo-datastrueturen wordt on- dersteund zodat gebruikers kunnen zoeken, filteren, het detail- niveau controleren, reorganiseren en veranderen om nuttige informatie te verkrijgen. Daarbij moet worden bedacht dat vi- sualisatiegereedschappen zowel individueel als in samenwer- kingsverbanden op afstand (b.v. via het Web) kunnen worden gebruikt. Onderzoek naar het gebruik van animaties Drie algemene typen kartografische animaties zijn gekozen om te testen: een passieve, een interactieve en een op interferentie- gebaseerde animatie. Deze typen verschillen vooral in de mate van interactiviteit en in complementaire kennis die ze de ge bruiker bieden. Passieve animaties kunnen alleen worden be- keken. De gebruiker heeft geen controle over de inhoud of over de dynamische variabelen. Interactieve animaties zijn voorzien van de standaard knoppen die we kennen van media- spelers en van navigatie- en orientatiegereedschappen. Op in- terferentie-gebaseerde animaties bieden dezelfde functionaliteit als interactieve animaties, maar er is een complementair beeld toegevoegd, dat de gebruiker opmerkzaam maakt op interes sante patronen, trends of anomalieen in de datasets. Deze drie typen animaties zijn gebruikt om drie doelstellingen te verwezenlijken, namelijk: om respondenten te observeren tijdens het uitvoeren van ex ploratieve taken met behulp van een speeifiek type animatie; gedachten, gevoelens en meningen worden vastgelegd; om de onderliggende cognitieve structuren en processen bij de respondenten tijdens de test op te sporen; om een relatie te leggen tussen het exploratieve optreden van de respondenten en het type animatie. Om deze doelstellingen te verwezenlijken zijn tests gehouden met demografische, epidemiologische en stedelijke datasets, waarbij gebruik is gemaakt van de hardop-denkmethode en van retrospectieve testtechnieken. De tests werden gehouden in een kartografisch onderzoekslaboratorium: een rüstige en rui- me kamer voorzien van alle benodigde apparatuur (figuur 1).

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 31