INTERACTIEF berichten Het bos in 1832; de betekenis van de eerste kadastrale gegevens De Stichting Boskaart Nederland 1832 besraat vijf jaar en het bestuur wil graag dit jubiieum aangrijpen om in een stu- diedag Stil te staan bij de betekenis van de oudste gegevens van bos en boseigen- dom op gemeentelijk en op perceelsni- veau. Dit primaire kadastrale materiaal uit 1832 is van een belangrijke weten- schappelijke waarde en het doel van de stichting is dan 00k het bijeenbrengen en analyseren van deze gegevens, alsme- de het publiceren daarover. Het doel van de dag is om aan de hand van een aantal lezingen door deskundi gen en een excursie de betekenis van met name de bosgegevens uit dit kadastrale materiaal voor historisch onderzoek, be- heer en beleid in bredere kring bekend te maken. De studiedag vindt plaats op 16 april 2003 te Ellecom (Gld.) en bestaat uit een ochtendgedeelte met een aantal we- tenschappelijke en praktijkgeorienteerde lezingen en een middaggedeelte met een wandelexcursie in een nabijgelegen bos- gebied. De studiedag is bedoeld voor een ieder die vanuit de beroepswereld te maken heeft met het Nederlandse bos, beleids- ambtenaren en beheerders van bosrijke gemeenten, historisch-geografen, bosei- genaren en overige geinteresseerden. Het voorlopig programma ziet er als volgt uit: Het aandachtsveld van de Stichting De historisch-wetenschappelijke bete kenis van het kadastrale materiaal De potentiele betekenis van de gege vens bij het bosbeheer, een Vlaams voorbeeld De maatschappelijke betekenis van het materiaal in brede zin Technische en digitale aspecten, moge- lijkheden voor de toekomst Presentatie van een boekwerk Wandelexcursie: de relatie tussen het primaire kadastrale materiaal en de ac- tuele bossituatie in het Middachter Bosch/De Hof te Dieren De deelnamekosten, inclusief lunch, boekwerkjes en drankje na afloop, be- dragen ongeveer 45,-. Aanmelden kan via een e-mail aan jochem.borgesius@wageningen.nl of per post via het secretaraat van de Stichting Boskaart Nederland 1832, p/a Nieuwe Dijk 34, 7921 XD Zuidwolde. 2003-xxix-i TU Delft heft opleiding geodesie op De wetenschappelijke Studie landmeet- kunde (geodesie) verdwijnt binnenkort uit Nederland. De Technische Universi- teit Delft heft de enige opleiding op, omdat het door de bezuinigingen in het hoger onderwijs te duur wordt de Studie langer in stand te houden. Dat heeft het College van Bestuur beslo- ten. Het aantal inschrijvingen van Stu denten daalt al jaren. Dit jaar schreven zieh zeven nieuwe Studenten in. Het to taal aantal Studenten dat geodesie stu- deert is gedaald tot zeventig. De zeventig Studenten die nu bij Geode sie staan ingeschreven, mögen hun op leiding afmaken. Verder worden een paar onderzoekscomponenten, zoals de kadastrale landmeetkunde en het aardge- richt ruimteonderzoek, ondergebracht bij andere faculteiten. De universiteit hoopt met het schrappen van de opleiding 1,2 miljoen euro te be- zuinigen. verslagen Griekse Kartografendagen op Lesbos, 23-26 Oktober 2002 De je. kartografendagen van de Helleen se Kartografische Vereniging werden in 2002 in Mitilini op Lesbos gehouden, georganiseerd door Nikolaas Soulakellis van de Universiteit van de Egei'sche Zee, die op Lesbos zijn (Aardwetenschappen) faculteit heeft. Zo'n 150 deelnemers, in clusief geografie-studenten uit Mitilini, namen aan de conferentie deel, waar 40 papers werden gepresenteerd. Daarbij kwamen de volgende thema's aan de orde: geschiedenis van de kartografie, kartografische analyse van eilandgebie- den, kartografie en remote sensing van eilandgebieden, milieukartering voor ei- landen en eilandatlassen. Het program ma was dus opgebouwd rond de veron- derstelling dat het karteren van eilanden net zoals de kartering van berggebie- den of kustzones - speciale kenmerken heeft. Die speciale kenmerken werden 00k wel gevonden in het feit dat eilan den altijd erg moeilijk zijn in te passen in reguliere nationale kaartseries, dat als je ze apart weergeeft - er altijd Pro blemen zijn om de schaal goed in te schatten en ze t.o.v. elkaar te lokaliseren, zodat de geografische context verloren gaat en dat de uitdaging toch 00k altijd blijft hoe men het isolement van eiland gebieden weer kan geven. Voor de conferentie was een poster ge- produeeerd, er waren abstracts van de le zingen, en er was een tentoonstelling ge organiseerd over de ontwikkeling van de kartografie van de eilanden van de Egei' sche Zee. Die trok 00k veel belangstel- ling van niet-conferentiegangers, door de lokale bevolking, die door de dagbla- den hierop was geattendeerd. Ook wa ren er rondleidingen van schoolklassen, een goed voorbeeld van een geslaagde manier om ook de lokale bevolking bij zo'n conferentie te betrekken. De ope- ning van zo'n congres is altijd een ge wichtige aangelegenheid in Griekenland, met vertegenwoordigers van de geeste- lijkheid, het leger en de politiek en het plaatselijk bestuur op de eerste rij, en ditmaal ook van de ica. Na de voor- drachten van de gastsprekers was er een muzikale manifestatie van een koor dat begon met het beginlied uit Zorba de Griek, wat mooie jeugdherinneringen opleverde bij uw verslaggever. De papers varieerden van een poging de tochten van Odysseus kartografisch te re- construeren, via de topografische karte ring van Korfu en Kreta door de Vene- tianen in de i6e en 17c eeuw, een interac- tieve aardbevingsatlas van Griekenland, Symbolen op elektronische nautische kaarten, milieukartering met hulp van remote sensing, en bathymetrische karte ring tot 'multidimensional scaling'. De proeeedings zullen, zoals gebruike- lijk, gereed zijn op tijd voor de volgende conferentie, die waarschijnlijk op Kreta gehouden zal worden. Het enige be- zwaar voor buitenlanders is dat de pro eeedings zowel als de voordrachten in het Grieks worden gehouden, zodat niet iedereen daar evenveel van meekrijgt als men wel zou willen. Tijdens de confe rentie werd het pas uitgekomen boek over de Kartografie van de 'Heilige Berg' Athos of Hagion Oros door prof. Livier- atos uit Thessaloniki, gepresenteerd. Het is een vergelijkende Studie van de ont wikkeling in de afbeelding van dit berg- achtige schiereiland met behulp van de nieuwste digitale technieken (overlays, morphing enz.) om de opeenvolgende kaarten onderling te kunnen vergelijken. De kloosters op Athos zijn mede bekend vanwege het daar bewaard worden van de oudste manuscripten van Ptolemeus, de Griekse 'uitvinder' van de wereldatlas uit de 2e eeuw naar Christus. Lesbos is op aardwetenschappelijk ge- bied ten slotte bekend omdat het de grootste vindplaats van versteende bo- men is ter wereld. Daarheen, en naar het bijbehorende natuurhistorisch museum, was dan ook de excursie aan het slot van de conferentie. F.J. Ormeling 32

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 38