KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXIX-I Bedrijven helpen leerlingen Dalton Voorburg met GIS In het kader van Wereld Gis-dag (20 no- vember 2002) hebben 40 leerlingen van 5 havo van het Dalton Voorburg data verzameld voor een GIS van hun ge- meente, Voorburg in Zuid-Holland. Dit gebeurde met behulp van medewerkers en professionele Software, hardware en technieken van onder andere Fugro-In- park en Geometius. Het project is een initiatief van docent aardrijkskunde Willem Korevaar, die al enige jaren probeert aandacht te genere- ren voor het gebruik van GIS in het voortgezet onderwijs. Andersom zijn geodesiebedrijven zoals Fugro-Inpark daartoe gestimuleerd door branchever- eniging vnbg al geruime tijd actief be- zig met het promoten van het vakgebied geo-informatie onder jongeren, in ver band met de afnemende instroom van nieuwe leerlingen. De Wereld Gis-dag bleek een goede manier om de verschil- lende doelstellingen bij elkaar te bren- gen. In nauwe samenwerking met Fugro-In park, Geometius, esri, Eurosense, de ge- meente Voorburg en de provincie Zuid- Holland heeft het Dalton Voorburg een programma met drie onderdelen opge- steld. Het programma is bedoeld om de leerlingen inzicht te geven in het gebruik van geografische informatie en om ze in- formatie te verschaffen in het kader van hun beroepsorientatie. Willem Korevaar: 'In de Verenigde Sta- ten wordt in het onderwijs al jaren veel aandacht gegeven aan gis. Probleem in Nederland is vooral het gebrek aan be- taalbare data om mee te werken. Van- daar dat wij blij zijn met de medewer- king van bedrijven. Dit is een uniek pro ject in Nederland: de eerste keer dat een school zö aanhaakt bij de Wereld Gis- dag. Het programma duurde van half negen tot half twaalf en bestond uit drie onderdelen. Zo gingen de leerlingen mee op päd met een medewerker van Fugro-Inpark voor enkele veldmetingen in de buurt van de school met een gps- ontvanger. Verder stond in de aula een tachymeter opgesteld waarmee leerlin gen plaatsbepalingen van enkele kolom- men uitvoerden. Vervolgens konden ze met deze meetgegevens aan de slag om de plaats van andere objecten te bepalen en dat te vergelijken met een digitale kaart. Het laatste onderdeel betrof het opzoeken van allerlei gegevens over Voorburg en die verwerken in ArcView. Bronnen daarbij waren voornamelijk de bestanden van cbs op internet en sites als locatienet. nl en goudengids. nl. Leerlin gen moesten zowel punten als vlakken invullen. Ze zochten naar uiteenlopende zaken als 'huisartsen binnen de gemeen- te' of 'criminaliteit uitgesplitst naar wijk'.' Wereld Gis-dag is voor het eerst georga- niseerd in 1998, op initiatief van The National Geographie Society in de Ver enigde Staten. De dag valt elk jaar op de woensdag van Geography Awareness Week. In Nederland is de belangstelling voor deze dag groeiende: waren er in 2001 zes speciale evenementen georgani- seerd, dit jaar waren dat er al vijftien. De programma's varieerden van interne open dagen voor gemeenteambtenaren (Arnhem, Deventer) tot schatzoeken voor basisscholieren (tu Delft). Op de sites gisdag.nl en gisday.com is hierover meer informatie te vinden. Wanneer is dit een geslaagde dag voor het Dalton? Willem Korevaar: 'Ten eer ste natuurlijk als mijn leerlingen het leuk hebben gevonden en er iets van hebben opgestoken. Maar 00k voor onszelf is dit een leerproces: dit was immers de eerste keer dat wij deze opzet hanteerden. Ik wil nog veel verder gaan en de relevantie van gis voor andere vakken (zoals biolo- gie, maatschappijleer en ga zo maar door) laten zien. Door het breder te trekken ontstaat steeds meer inzicht en begrip in het belang van geografische in- formatievoorziening voor het leven van alledag. en voor de toekomst van onze leerlingen!' NVK-nieuws GIN-N ieuws Inmiddels is de definitieve oprichting van de nieuwe vereniging geo-informatie Nederland (kortweg gin) een feit, de op- richtingsakte is bij de notaris gepasseerd. Op dit moment zijn de in gin partieipe- rende verenigingen en stichtingen: Geo- desia, wl, nvg, Geo-VenW, BvK, gita, kvag, nvk en vgvi. Afgevaardigden van bovengenoemde verenigingen vormen het voorlopige bestuur van gin. De belangrijkste opdracht voor dit be stuur is de voorbereiding van de defini tieve fusie in oktober 2003, waarna de individuele en institutionele leden van de verschillende verenigingen persoon- lijk dan wel institutioneel lid zullen wor den van gin. Op 23 oktober zal, aan het einde van de tweede dag van het Geode- sia-congres, de fusie formeel plaatsvin- den. In de dan te houden Algemene Le- denvergadering zal 00k een definitief GlN-bestuur worden gekozen door de le den. Op dit moment wordt hard gewerkt aan de uitwerking en implementatie van de nieuwe organisatiestruetuur. Die nieuwe struetuur voorziet in een aantal secties, waardoor op speeifieke vaktechnische gebieden activiteiten kunnen worden ge- organiseerd. De activiteiten van deze secties zijn toegankelijk voor alle GlN-le- den. De sectie die het meest verwarn is met de activiteiten van de nvk is de sec tie 'Cartografie en Geovisualisatie'. Naast deze sectie zijn er de secties 'Land meten en Geodesie', 'Aardobservatie', 'Vastgoedinformatie' en 'Geo-ICT'. Het organisatieschema is het uitgangspunt waarmee de nieuwe vereniging van Start gaat. Op detailniveau dienen de secties hier nadere invulling aan te geven. Naast de secties komen er een aantal overstij- gende werkgroepen, bijvoorbeeld op de gebieden van Onderwijs en Onderzoek, Historie, pr en Communicatie en Histo rie. Het voorlopige organisatieschema is hierbij afgedrukt. 33

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 39