C.A. Blok 35 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 40024 University of California 40061 University of Michigan 50007 Cartoprint 70095 Kieboom, A. 70098 Lameris, E.J. Overleden 11039 Laane, A.P.C. Zoek 50121 Library Service, Utrecht verklaring NVK-nummer: stand per 10/01/2003 10000 e.v. individuele leden binnenland 468 20000 e.v. individuele leden buitenland 16 30000 e.v. abonnementen binnenland 93 40000 e.v. abonnementen buitenland 21 50000 e.v. institutionele leden binnenland 89 60000 e.v. institutionele leden buitenland 2 70000 e.v. studentleden 6 80000 e.v. gratis lidmaatschappen en abonnementen 40 aankondigingen Themanummer Stedebouw Ruimtelijke Ordening: Nieuwe Kaarten Nummer 4 van Stedebouw Ruimtelijke Ordening (S&RO) had als thema Nieuwe kaarten: naar een culturele cartografie. In dit nummer vormt de Nieuwe Kaart van Nederland het uitgangspunt. Het roept een verlangen op naar nog meer nieuwe kaarten. Niet alleen kaarten waarop be- staande materiele zaken staan geregis- treerd, maar 00k kaarten waaruit de cul turele ervaring en beleving van het land- schap spreken. Aandacht dus voor culturele kartografie. In het nummer bij- dragen van onder andere Steven van Schuppen, Jeroen Geurts, Len de Klerk en een interview met Dirk Sijmons. U kunt dit nummer van s&ro nabestel len bij het nirov, [t] 070-3028484. Mercator - The man who mapped the planet In het Mercator-jaar 1994 is er een groot aantal publicaties versehenen over Mer cator. Opvallend is dat een Engelstalige bibliografie in deze hausse van publica ties ontbrak. Met dit boek wordt deze leemte opgevuld. Nicholas Crane geniet enige bekendheid van zijn eerdere werken Clear Water Rising, waarbij hij een wandeltocht längs de Europese kusten onderneemt, en Two Degrees West, waarbij hij de o-meridiaan in Engeland volgt. Dit laatste boek was de inspiratie tot het maken van een bi bliografie van Mercator, de vader van de moderne kartografie, aldus de auteur. Het boek is ingedeeld in 31 körte hoofd- stukken, waarin onder meer wordt inge- gaan op de atlassen, globes en de Merca- tor-projectie. Het wordt aangevuld met 41 afbeeldingen, waarvan bijna de helft in kleur. Mercator - The man who mapped the planet N. Crane. London: Weidenfeld Nicolson. 348 pp. ISBN 0-297-64663-6. Prijs: 32,10. E. Heere European Organization for Experimental Photogrammetric Research (OEEPE): official publication nr. 38 Dit rapport bestaat uit twee delen: het verslag van een Workshop: 'Nationale Karteringsorganisaties en het Internet' van R. Gower en een voor de meeste kartografen minder relevante beschrij- ving van een empirisch onderzoek naar nauwkeurige terreinmodellen voor civie- le toepassingen, door A. Flotron en O. Koelbl. Hier wordt alleen kort ingegaan op het gedeelte over de Workshop - die in 2000 werd gehouden in Southampton - en waarvan het doel was om een aanzet te geven tot de ontwikkeling van strate- gieen voor het omgaan met geo-ruimte- lijke data in het 'e-tijdperk'. Er waren 32 deelnemers, voornamelijk afkomstig van de Europese nationale karteringsorgani saties, een aantal gastsprekers (waaron- der Menno-Jan Kraak) en vertegenwoor- digers van de Gis-industrie. Het rapport bevat een samenvatting van de vier ses- sies, achtereenvolgens: de invloed van de globale economie, intellectueel eigen- dom, e-commercie, en de visie van de le- veranciers van Gis-systemen. Elke sessie bestond uit twee plenaire le- zingen, gevolgd door discussies in twee groepen. Samenvattingen staan in het rapport, daarnaast zijn de volledige Po- werpoint-presentaties van de acht voor- drachten te vinden op de begeleidende cd-rom. 2003-xxix-i De belangrijkste uitkomsten van de Workshop worden 00k vermeld. Te noe- men zijn o.a.: De nationale karteringsorganisaties hebben weinig directe invloed op de technische ontwikkelingen, maar moe- ten er wel op antieiperen en zieh aan- passen. Ze moeten zieh vooral bezighouden met het leveren van inhoud voor de nieuwe (desktop en mobiele) media, en moeten samen met klanten en (nieu we) partners naar oplossingen zoeken. Ze moeten leren omgaan met beper- kingen en onzekerheden zoals de transactieprijs, het intellectuele eigen- dom en de beveiliging van hun pro- dueten en diensten. European Organization for Experimental Photogrammetric Research (OEEPE): official publication nr. 38. Frankfurt am Main: Bundesamt für Kartographie und Geodäsie, december 2000 ISSN 0237-0303. NVK publikatiereeks Waar andere NVK-werkgroepen het al sinds 1999 laten afweten, is de werk- groep voor de Geschiedenis van de Kar tografie er 00k in 2002 weer in geslaagd om een nieuw nummer in de NVK pu blikatiereeks uit te brengen. Nummer 33 verscheen met als titel: Kartografie en ter- ritorium. Het bevat een achttal artikelen die als lezing zijn gepresenteerd op drie studiedagen die door de werkgroep wer den georganiseerd: I Strijd om de ruimte in kaart (15 de cember 2000 in de Universiteitsbi- bliotheek te Amsterdam); II De Franse kaarten van Drenthe en de noordelijke kust (17 november 2001 in het ico-gebouw te Assen); III VOC en kartografie (31 mei 2002 in het Scheepvaartmuseum te Amster dam). nvk publikatiereeks nummer 33 is 64 pa- gina's dik geworden en kost 8,-. Meer informatie over de inhoud van nummer 33 kunt u aantreffen op het internet op het adres: http://www. kartografie.nl/publikatiereeks. Via dit adres zijn 00k on-line bestellingen mo- gelijk van dit en andere nummers in de reeks. Maar natuurlijk kunnen de publi caties bovendien nog gewoon worden besteld bij Corne van Elzakker (p/a ITC, Department of Geo-Information Proces sing, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] elzakker@itc.nl).

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 41