KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT BESPREKINGEN De nieuwe kaart van Hoek van Holland Rotterdam: Gemeente Rotterdam en Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa, 2001 gevouwen: 11 x 24,5 cm, uitgevouwen: 198 x 49 cm Prijs: 2,25 In het kader van 'Rotterdam Culturele hoofdstad 2001' is er in het eind van dat jaar een kaart uitgebracht over Hoek van Holland. De makers hebben gekozen voor een doelgroep die daar bij aansluit: cultureel publiek, dat een dagje Strand wil combineren met een bezoek aan Hoek van Holland en toeristen die de plaats al kennen, maar er nader mee kennis willen maken. Kortom: een ver- rassende leijk geven op de plaats en de gebruiker daarmee verbazen. Om een plaats te leren kennen is het handig om een beeld te krijgen van het wegenpatroon en markante en te bezich tigen locades. In een begeleidende tekst kan een toelichting gegeven worden. Het verhaal van de gemeente kan verder aangevuld worden met allerlei (themati sche) kaarten en afbeeldingen van uit- eenlopende zaken, zoals de verschillende bestemmingen van veerboten die in Hoek van Holland vertrekken. Verder is alle mogelijke aanvullende informatie over hotels, restaurants, musea en andere interessante zaken altijd handig bij de verkenning van een stad. Een beschrij- ving van een wandeling is 00k een goede aanvuliing. Alles bij elkaar zou de kaart dus veel verschillende informatie moeten bevatten. Omdat de kaart buiten ge- bruikt zal worden, is er geen tijd om uit- gebreid alles te proberen te begrijpen. Detail deelkaart met daarin de verandering van de kustlijn van Hoek van Holland (1 op 1 en omgezet naar zwart-wit). Voor de vormgeving en schrijfstijl is dus een duidelijke structuur belangrijk. De gebruiker wil verder lopen en kijken naar al het moois om hem heen. De kaart, zoals die gemaakt is, oogt bij een eerste verkenning oranje, blauw en chaotisch. Oranje, omdat er over de ver schillende kaarten en teksten oranje lij- nen en vlakken lopen en blauw vanwege de blauwe lijnen. De rangschikking van de verschillende informatie-elementen en de vele lijnen zorgen voor een chao tisch en moeilijk te doorgronden geheel. Pas bij het geheel uitvouwen van de kaart (bij na 2 meter breed) wordt de structuur duidelijk: het midden van het vel dient als spiegel as. Een deelkaart die in de linkerhelft plots wordt afgebroken, wordt in de rechterhelft afgemaakt. Wanneer een gebruiker de kaart niet he- lemaal uitvouwt en een deelkaart be- kijkt, kan de legenda ontbreken waar- door de inhoud onbegrijpelijk blijft. De tekst vertelt de geschiedenis van Hoek van Holland. Kaarten en tekst staan redelijk los van elkaar. Bij de visu- alisatie van de kaarten zijn (bij na) alleen lijnen gebruikt. In sommige gevallen zorgt dit voor een volstrekt onleesbaar kaartbeeld. Vooral de deelkaart over de verandering van de kustlijn van Hoek van Holland van 1300 tot 2001 in 5 stap- pen, levert een brij van elkaar kruisende lijnen op (zie figuur). Daar vlakbij Staat een serie van n kaarten met de verande ring van de hele Nederlandse kust. Het belangrijkste probleem hier is niet het formaat (2 bij 2 centimeter per kaart), maar het ontbreken van jaartallen bij de verschillende kaarten. En zo heeft elke deelkaart wel iets typisch. Ook een dui delijke kaart met het stratenpatroon van Hoek van Holland ontbreekt. Er is wel een kaart waarop Straten zichtbaar zijn, maar de weg erop vinden zal niet mak- kelijk gaan. De gebruiker krijgt niet een duidelijk beeld van de omgeving. De achterkant van de kaart vermeldt alle hoog- en laagwaterstanden en zonsop- gangen en -ondergangen van een heel jaar. Over de duidelijkheid van die gege- vens kan ik alleen zeggen dat het op mij overkomt als een lange brij data. Mis- schien is er een 'experf die het goed kan lezen. Aangezien de doelgroep niet tot de experts gerekend mag worden, zijn de gegevens meer een illustratie/vlakvulling dan nuttige informatie. Qua vormgeving en presentatie van de informatie kan de doelgroep heel wat hebben, maar in dit geval is het allemaal te gewaagd. Het kost de gebruiker veel moeite om de verschillende informatie- eenheden te doorgronden en van elkaar te (onder)scheiden. De structuur en op- bouw van het geheel blijlt daardoor een grote brij van teksten, kaarten en afbeel dingen. Deze chaos wordt versterkt door de duidelijk aanwezige oranje lijnen en vlakken die dwars over (en door) de ver schillende informatie-eenheden staan. Deze onduidelijkheid wordt versterkt door de breedte van gevouwen kaart. In dit geval voldoet de kaart inhoudelijk niet aan de vooraf gestelde verwachting, zoals hierboven beschreven. Dit is op zieh geen probleem, omdat je dan verrast kunt worden met een nieuwe manier van kijken. De gebruiker verbazen was een van de uitgangspunten bij het vervaardi- gen van de kaart. Dat is dus gelukt! R. Rabbers Kunstwegen - das Reisebuch/ het reisboek. Kunst, natuur en geschiedenis in het Nederlands-Duitse Vechtdal Martin Köttering Roland Nachtigäller, 2002 448 pp., 13 x 23 cm Prijs: 15,- "l'UI [EN HOL*,' Hu t*LA N 0 ASlJLAKTE Kunstwegen is een 132 kilometer lange fietsroute längs de Vechte/Overijsselse Vecht van Nordhorn (Duitsland) naar Zwolle, waarlangs meer dan 60 kunst- werken zijn verscholen in het groen. Zij verbeeiden de geschiedenis en de natuur van de Duits-Nederlandse Vechtdal-re- gio. De complete route is bewegwijzerd, maar wat er te zien en niet te zien is wordt ook uitvoerig beschreven in de tweetalige, goed verzorgde en rijkelijk ge'illustreerde reisgids Kunstwegen - het reisboek. Er wordt informatie gegeven over de kunstwerken, de geschiedenis en de natuur van de regio. 37

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 43