'Scellinge' WEM KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-I Scellinge; Vijf eeuwen kartografie van Terschelling M. Donkersloot-de Vrij Utrecht: Uitgeverij Matrijs, 2002 166 pp. ISBN 90-5345-211 -7. Prijs: 19,95 Er zijn verschallende studies versehenen over de kartografie van de waddeneilan- den, maar dit nieuwe boek van Donker- sloot-de Vrij is her eerste boek dat volle- dig aan een van de eilanden gewijd is, te weten Terschelling. Waarom nu juist van dit eiland? Het lijkt toeval, het is een geliefd vakantie-eiland van de au- teur. Het boek is in twee delen te splitsen. Het eerste deel verhaalt de (topografi- sche) geschiedenis van het eiland, de karteringsgeschiedenis, de kaartsoorten en de kaartmakers. Het tweede deel is de kartobibliografie van de kaarten van Terschelling. Het eerste deel kenmerkt zieh door een vlotte, prettige, schrijfstijl. De eerste hoofdstukken zijn rijkelijk gei'llustreerd, zowel met afbeeldingen van de kaarten als met prachtige zwart-wit foto's van het eiland. De beschriften bij de afbeel dingen verwijzen naar de kaartnummers in de bibliografie. In de tekst is dit he- laas niet gedaan, waardoor men soms flink door het bibliografische deel moet bladeren om de beschrijving van de kaart te vinden. Het hoofdstuk over de kaartsoorten gaat, als vanzelfsprekend, relatief uitge- breid in op de geschiedenis van de zee- kaarten, maar 00k is er aandacht voor al- gemene (topografische) kaarten, proces- kaarten, cultuurtechnische kaarten, kadastrale kaarten, militaire kaarten en thematische kaarten. Een kaartsoort die wat minder bekend is, maar van belang voor Terschelling is de toeristenkaart. Hier is dan 00k extra aandacht voor. Kartobibliografieen vormen over het al- gemeen niet de meest spannende lec- tuur. De gestandaardiseerde wijze van kaartbeschrijvingen maken dit soort boeken tamelijk saai om te lezen, als je niet naar speeifieke informatie op zoek bent. Zo niet Scellinge. De auteur be- schrijft ruim 100 kaarten, weliswaar op de hiervoor bestemde manier, maar de beschrijvingen gaan vergezeld van uitge- breide toelichtingen op de kaarten. Waar mogelijk wordt er iets gezegd over de landmeter, de wijze van karteren en worden de kaarten in hun context ge- plaatst. Dit gebeurt op een boeiende wij- Vijf eeuwen kartografie van Terschelling Marijke Donkersloot-de Vrij ze, waardoor men het blijft lezen. Ook dit deel is ruim gei'llustreerd. De oudst beschreven kaart dateert uit 1524, de meest recent versehenen kaart uit 2001. Het zijn dus niet alleen oude kaarten waar de aandacht naar uit gaat, hoewel de nadruk wel ligt op kaarten tot de eer ste helft van de 19c eeuw. Een aantal kaarten is niet opgenomen in de biblio grafie. Voor de overzichtskaarten, bij- voorbeeld van het Waddengebied, moes- ten de kaarten een zekere mate van be- langrijkheid, zowel wat betreff kaartinhoud als ouderdom of maker, hebben om opgenomen te worden. Van de kaarten van het eiland zelf zijn vooral pianologische of cultuurtechnische kaar ten van na 1850 niet opgenomen. Scellinge is een mooi voorbeeld gewor den van een historisch-geografische Stu die naar een gebied aan de hand van kaarten en een leuke bibliografie van Terschelling. Het bevat weinig nieuws op historisch-kartografisch gebied, maar voor liefhebbers van Terschelling is het boek een must. E. Heere An Atlas of Palestine (The West Bank and Gaza) Jad Isaac (Project Leader) Nader Hrimat (Project Coordinator) Bethlehem (Palestina): Applied Research Institute - Jerusalem (http://www.arij.org/), 2000 201 pp., 33,5 x 24 cm, 105 gekleurde kaartpagina's, 79 satellietbeelden en luchtfoto's, 3 digitale terreinmodellen, 15 kleurenfoto's, 1 kleurplaat, gebonden, tekst in Engels. Prijs: ca. 102,- Een van de doelstellingen voor het uit- brengen van nationale atlassen is altijd geweest het tot uitdrukking brengen van de eigen, zelfstandige identiteit van een land of volk. Zoals Israel ook al jaren zeer actief is op het gebied van nationale atlassen, moet het uitbrengen van An At las of Palestine (The West Bank and Gaza) mede in dit licht worden bezien. Niet voor niets Staat er in het voorwoord: 'This Atlas is another building block to- wards Palestinian statehood' en zijn de makers er expliciet trots op dat dit de eerste grote atlas van Palestina is, die ge- heel door Palestijnen is gemaakt. Maar hoewel deze atlas door de verkoper op de markt gebracht wordt als de nationale atlas van Palestina, wordt deze aandui- ding noch in de atlas zelf, noch door de uitgever gebruikt. En dat is terecht, want de inhoud is voor een nationale atlas on- voldoende volledig en onvoldoende op elkaar afgestemd. De atlas bevat de uitkomsten van een vijftal onderzoeksprojecten die in de tweede helft van de jaren negentig met hulp uit het buitenland zijn uitgevoerd door het Applied Reseaerch Institute - Jerusalem. Dit verklaart onder meer de relatief grote nadruk op water en grond- gebruik (de onderwerpen van twee van de zes hoofdstukken) en de aanwezig- heid van erg veel reliefkaarten in het hoofdstuk over fysisch-geografische ken merken. De drie andere hoofdstukken gaan over geschiedenis en politiek, de belangrijkste Palestijnse Steden in heden en verleden en over de sociaal-economi- sche omstandigheden. Maar vragen als: Waar wonen de Palestijnen nu precies en wat zijn hun levensomstandigheden? en Wat zijn de middelen van bestaan? komen er in de atlas maar bekaaid vanaf. Natuurlijk is het zo dat we ons moeten realiseren dat, door de omstandigheden waarin de Palestijnen verkeren, niet alle gewenste data direct beschikbaar zijn. Maar vastgesteld moet dan toch worden dat de inhoud van de atlas meer is be- paald door het reeds bestaande onder- zoeksmateriaal dan door de eventuele doelstelling om een volledig inzicht te verschaffen in de geografie van de Wes- telijke Jordaanoever en de Gazastrook en het Palestijnse volk. Zo is er in het hoofdstuk over het grondgebruik een apart gedeelte over re- mote sensing, met vele interessante beei den en interessante toelichtingen op de aard en inhoud van die beeiden. Maar veel leken, en dat zijn toch de potentiele gebruikers van An Atlas of Palestine (The West Bank and Gaza), zijn waarschijnlijk meer gebaat bij een interpretade en ge- neralisatie van die remote-sensingdata in kaartvorm. Sterk punt van dit gedeelte 40

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 46