KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-I Main City District Border /V West Bank Boundary Palestinian Population Population 500 I O. 501 - 1000 1001 - 10000 10001 -20000 9 20001 <Population< 120000 Legenda van de kaartPalestinian Built-up Areas in the West Bank Classified Accor- ding to Population Ranges, 1997'. De Pale- stijnse bevolkingsaantallen zijn onjuist weergegeven met de visuele variabelen grootte, kleur en grijswaarde. De toepassing van grootte is op zichzelfcorrect (als alle Symbolen maar verscbillend in grootte zou- den zijn en dat is nu niet hetgeval), maar de toepassing van kleur (groen voor de kleinste Symbolen, vervolgens oranje en dan rood) en de afwisseling van open en gesloten cirkelsymbolen kan alleen maar aanleiding geven tot misverstanden. De weergave van de lijnsymbolen in de legenda verraadt ove- rigens het gebruik van ArcView Software. over remoce sensing is echter de toelich- tende tekst, die in de andere hoofdstuk- ken in de atlassen soms node wordt ge- mist. Ik denk daarbij niet alleen aan kör te interpretaties van het kaartbeeld, waarin verbanden worden gelegd tussen bepaalde ruimtelijke patronen en waarin opvallende verschijnselen worden bena- drukt, maar terdege 00k aan enkele noodzakelijke toelichtingen op legenda- teksten. Zo wordt er bijvoorbeeld in de legenda van een kaart op p. 96 (over de verspreiding van grondwaterbronnen) een onderscheid gemaakt tussen 'Area A', 'Area B' en 'H2 Area', zonder dat dit onderscheid ergens nader wordt toege- licht. Veel kaarttitels en legendateksten zijn bovendien onvoldoende duidelijk geformuleerd en bevatten nogal eens spelfouten. Op alle kaartbladen is er ruimte vol- doende aanwezig voor de plaatsing van toelichtende teksten. Daarnaast zijn met name de sociaal-economische kaarten ta- melijk 'leeg': in veel gevallen worden de gegevens geaggregeerd weergegeven voor slechts 9 gebiedseenheden. Om deze kaarten wat minder leeg te laten lijken zit er een reliefschaduwering in de on- dergrond, maar die is niet echt functio- neel. De kaarten hadden beter wat klei ner gekund. Voor de weergave van de kwantitatieve thematische informatie worden vaak staafdiagrammen gebruikt. Een meer gevarieerde toepassing van weergavemethoden (bijvoorbeeld cho- ropleten- en stippenkaarten) zou een breder licht op de data hebben kunnen werpen. Daarbij is het kartografische ontwerp hier en daar bovendien voor verbetering vatbaar (zie bijvoorbeeld bij- gaande figuur). Kritiek leveren op een atlas als deze is op deze manier erg gemakkelijk en de in- druk zou kunnen worden gewekt dat het geen zin heeft om An Atlas oft Palestine (The West Bank and Gaza) te bekijken, laat staan te kopen. Het tegendeel is waar. Om inzicht te krijgen in een pro- bleem met een duidelijke geografische component, zoals het Palestijns-Israeli- sche, en zeker om tot een oplossing van zo'n probleem te komen, is veel geogra fische en kartografische informatie no- dig. En An Atlas oft Palestine (The West Bank and Gaza) is een prima manier om bestaande onderzoeksresultaten bij el- kaar te brengen en bij een breder pu- bliek bekend te maken. Ik raad dan 00k iedereen, die geinteresseerd is in de Pale- stijns - Israelische problematiek, aan om eens in de atlas te duiken. Net als mij bekruipt u dan waarschijnlijk 00k het gevoel dat een meer complete 'regionale' atlas van het hele Palestijnse en Israeli sche grondgebied tezamen wellicht een zinvolle bijdrage zal kunnen leveren aan de mogelijke oplossing van het pro bleem. C.P.J.M. van Elzakker Samenvattingen artikel: Scalable Vector Graphics: het (karto)grafische broertje van de XML-familie - B.J. Köbben Summary B.J. Köbben Scalable Vector Graphics: the carto-) graphic sibling oft the XML-family Keywords: visualisation, survey, standardisation The Scalable Vector Graphics (SVG) format presents an important new means for cartographic visualisation on the Web. This article touches upon the main properties oft the format and emphasises the position of SVG embedded within the larger XML family and the opportunities this ojfers. Resume B.J. Köbben SCG: le petit fröre (carto-)graphique de la famille XML Mots-cles: visualisation, etude, standardisation L article presente le SVG comme un nouveau format de visualisation cartographique sur le reseau, en analyse les principales caracteristiques et souligne son role entant que membre de famille plus etendue de XML (eXtensible Markup Language) et les nouvelles possibilites qu 'il offre aux utilisateurs. 41

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 47