Client Server 74 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-I Java-applet Webbrowser Internet Internet Server WebGIS Scripts Insteekmodule Administratiemodule Redactiemodule Database Figuur 2. Overzicht van een typisch web- GlS-systeem. steekmodule om vectoren te kunnen weergeven in een web browser. Het nadeel hiervan is dat deze insteekmodules niet altijd voor alle webbrowsers verkrijgbaar zijn en dat ze boven- dien apart van het internet moeten worden gehaald en gei'n- stalleerd. Dit vergt, zeker over een modern, veel tijd en de meeste internetsurfers zijn hiertoe niet altijd bereid. Boven- dien vereist ieder webcis-pakket een eigen insteekmodule. Eenmaal ge'installeerd gaat er echter een nieuwe wereld open: de mate van interactiviteit met de kaartelementen is ongekend. Een 'client' is niet altijd een eindgebruiker. Ook een compu- terprogramma kan in opdracht van een eindgebruiker een 'Ser ver' bevragen. Voor dit type communicatie is eXtensible Markup Language (xml) een uitermate geschikte oplossing. Het computerprogramma krijgt ook het antwoord terug in xml en vertaalt dit vervolgens naar het scherm van de eindge bruiker. De Server voert verschillende taken uit. De belangrijkste taak voor de Server is om te communiceren met de browser. De internet-server Software draagt hier zorg voor. Bekende pro- ducten zijn Microsoft Internet Information Server, Netscape Enterprise Server, en Apache. Naast de kaart biedt een webGis-applicatie extra functionaliteit doordat gebruikers de bevragingen kunnen aanpassen door middel van gegevens die zij invoeren in een formulier dat wordt verzonden door de browser. Scripts op de Server zetten de bevragingen van de client vervolgens om naar geografische bevragingen. Voorbeel- den van zulke server-scripts zijn Active Server Pages (asp), Java Server Pages (jsp) en php. De webcis-software biedt tenslotte de functionaliteit om de geografische bevragingen te beant- woorden. Hierbij is het vaak noodzakelijk om gegevens uit een database te bevragen. Daarom is het belangrijk dat de webas- software een uitwisseling tot stand kan brengen met een (ruimtelijke) database. Door middel van een administratiemo dule binnen een webcis-pakket kan de kartograaf de uitwisse ling met de internetserver en de database specificeren. Een re dactiemodule biedt de mogelijkheid om een kartografisch weergavemodel in te voeren en de toegankelijkheid van de kaartlagen voor verschillende gebruikersgroepen te bepalen. Opzetten van een 'benchmark' ledere organisatie onderneemt de opzet van een webcis-sys- teem binnen een unieke context. Bovendien is de doelstellin'g en functionaliteit voor ieder webcis-systeem verschillend. Om de juiste keuze voor een bepaald webcis-pakket te maken, is het belangrijk om een goede afweging te maken tussen de voor- en nadelen van de verschillende pakketten. Een dergelijke analyse van verschillende softwarepakketten wordt in de informatica een 'benchmark' ge- noemd. Deze term is echter ontleend aan de landmeetkunde, waar de Engelse term 'benchmark' refereert naar een markeringspunt waarvan de hoogte en situatie bekend is, opdat de hoogtelig- ging van andere punten bepaald kan worden. In overdrachtelijke zin is een 'benchmark' het 'ideale' webcis-pakket waarmee andere webcis-paketten verge- leken kunnen worden. De eerste stap in het opzetten van een benchmark is om een beschrijving van het ideale webGis-pakket op te stellen. Een goede leidraad bij deze beschrijving biedt het volgende overzicht: functionaliteit en kwaliteit; architectuur en prestatie; implementatie en onderhoud; commerciele aspecten; innovatie. Functionaliteit en kwaliteit Door de doeleinden waarvoor een web- Gis-systeem gebruikt gaat worden en de wensen van de gebruikers te inventarise- ren, ontstaat een beschrijving van de functionaliteit van een webcis-pakket. Welke vragen kan een typische gebrui- ker stellen en welke antwoorden worden door het webcis-pakket gegeven en in welke vorm? Deze inventarisatie kan on- der andere worden gerealiseerd met be- hulp van een gebruikersonderzoek. Hierin worden (toekomstige) gebruikers gevraagd naar hun verwachtingen met betrekking tot de functionaliteit. De af- studeerscriptie De weg naar de ideale rou- teplanner op cd-rom en Internet [Poppe, 2001] is een goed voorbeeld van een der gelijke inventarisatie. Architectuur en prestatie Uit de beschrijving van de functionali teit en de kwaliteit kan inzicht verkregen worden in het profiel van de eindgebrui- kers en in de mate van interactiviteit die zij verwachten van de kaart. Het ideale webds-pakket genereert kaarten die gei'nterpreteerd kunnen worden op de besturingssystemen en in de browsers van de eindgebruikers. Bovendien wordt de rekencapaciteit op de optimale ma- nier verdeeld tussen de de 'server' en de 'client'. In het geval van veel interactivi teit is het bijvoorbeeld raadzaam om deze rekencapaciteit zoveel mogelijk naar de browser met: insteekmodule te verplaatsen. Hierdoor wordt het netwerk en de 'server' ontlast, zodat de prestatie

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 4