I Schatgraven öök voor beginners Volg het digitale spoor van Pictura Imaginis: het proces Historisch Centrum Overijssel I Zwolle collectie Stork, 10.000 foto's, glasnegatieven Archiefdienst Rijswijk BEELDCOLLECTIE IN MeMORIX Wie over een exacte kopie van een origineel beschikt, heeft niet alleen de informatie van het origineel veilig gesteld, maar kan die informatie nu ook makkelijker en met minder risico's toegankelijk maken voor derden. Alle mooie, bij- zondere, kostbare, leerzame of unieke collecties die waren voorbestemd om in de duisternis van het archief te ver- pieteren -tot die spaarzame ogenblikken dat ze even door een deskundige werden onderzocht en bekeken- zijn nu in principe ook toegankelijk voor beginners; voor een breed publiek. Pictura levert op maat gemaakte databases waarin de kopieen overzichtelijk worden bewaard en snel kunnen wor den geraadpleegd. De reproducties zijn bovendien in dusdanige formaten opgeslagen dat het vermenigvuldigen ervan via prints, drukwerk, inter-/intranet en exposities eenvoudig mogelijk wordt. Effectieve ontsluiting dus van iedere collectie en elk archief, voor archieven, musea en bibliotheken. Aanleveren collectie Op het meest links gelegen Station, in het Schema op pagina 5, loopt het oorspronkelijke materiaal binnen. Dat kan van alles zijn: foto's, kleinbeelddia's en glas negatieven. Pictura digitaliseerde ook bijzondere land- kaarten-waaronderVOC-kaarten-, oude ansichtkaar- ten, schilderijen, bijzondere foto's en postzegelverza- melingen. Daarnaast bieden wij nu ook de mogelijk- heid om video te digitaliseren. Niet al het aangeboden 'analoge' materiaal is meteen geschiktvoor bewerking. In sommige gevallen is een gron- dige voorbehandeling van het materiaal noodzakelijk. Digitaliseren Is dat Station gepasseerd dan arriveert het beeld op de plaats waar het wordt 'gedigitatiseerd'. Dat betekent dat er een 1 op 1 reproductie van het origineel wordt gemaakt. Dus een niet van het origineel te onderschei- den kopie waarin, indien dat noodzakelijk is, allerlei correcties kunnen worden aangebracht. Na een controle van dat resultaat, wordt het beeld gead- ministreerd om vervolgens in een database te worden opgeslagen. Daarmee is de digitaliseringfase afgelopen. Beheren Het beeld Staat nu klaar voor verder beheer. Op welke wijze dat beheer vorm krijgt is afhankelijk van wat de klant ermee wil doen. Zo zal bijvoorbeeld een archief- beheerder in eerste instantie een zo groot mogelijke toegankelijkheid voor het publiek nastreven. De exac te kopieen zijn in dusdanige formaten bewaard dat er hoge kwaliteit drukwerk van kan worden gemaakt en dat er op internet uitvoerig naar kan worden gekeken. Dusdanig dat bijvoorbeeld inzoomen op het beeld mogelijk is, maar toch ook weer zo dat niet iedereen thuis er zomaar hoge kwaliteit printjes van kan maken. Memorix Uiteindelijk moet het beeld worden beschreven en dat kan met Memorix, een webbased programma, dus col- lectief. Collectief om de snelheid te vergroten, om uit- 4 BEDRIJF DIGITALISERING MEMORIX SERVICE WEBWINKEL HOSTING TOEKOMST PRIJS

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 56