Visuele exploratie van gegevens met interactieve kaarten en cumulatieve grafieken ARTIKEL 2003-XXIX-2 N. Andrienko G. Andrienko gebruik van geografische informatie, visualisatiegereedschappen, visuele exploratie 1 TREFWOORDEN use of geographic information, visualisation tools, visual exploration KEYWORDS utilisation de 1'information geographique, oudls de visualisation, exploration visuelle MOTS-CLES Ten opzichte van traditionele papieren kaarten hebben pro- ducten die worden weergegeven op een computerscherm het voordeel dat ze interactief kunnen zijn: ze kunnen reageren op acties van de gebruiker met de muis of het toetsenbord. Een interactieve kaart kan de gebruiker aanvullende infor matie verschaffen maar 00k een alternatieve representatie, een die beter past bij de behoeften van de gebruiker [An drienko Andrienko, 1999]. We zullen hier demonstreren hoe interactiviteit kan worden gebruikt in visuele analyse van locatiegebonden statistische gegevens bijvoorbeeld met behulp van een van de interactieve kaarten die kunnen wor den gegenereerd met behulp van het systeem CommonGIS [Andrienko et ab, 2003]. Kwantitatieve waarden van geografische objecten worden voor een kartografische representatie vaak geclassificeerd, ofwel in- gedeeld in een aantal intervallen. Aan de verschillende klassen worden vervolgens kleuren toegekend. Figuur 1 laat een voor- beeld van geclassificeerde gegevens zien. Het gaat hier om een kaart van Portugal met een verdeling in districten. Deze dis- tricten worden gekarakteriseerd door een aantal demografische attributen, zoals het attribuut %_of_pop._by_age_>=65 (in- woners van 65 jaar en ouder als percentage van de totale bevol- king). De waarden van dit attribuut zijn verdeeld in drie klas sen, zoals aangegeven in de legenda: van de minimum waarde (6,7%) tot 15%; van 15 tot 20%; van 20% tot het maximum (35,2%). Voor de klassen zijn respectievelijk groen, wit en rood ge bruikt. Zo valt bijvoorbeeld het district Beja, waar de muis in figuur 1 op rust, met een relatieve waarde van 17,25% in de middelste (witte) klasse. Een bekend gegeven in de kartografie is dat de ruimtelijke pa- tronen die met behulp van de kaart worden waargenomen radi- caal kunnen veranderen als het aantal klassen en/of de klassen- grenzen worden gewijzigd. Zo brengen alle kaarten in figuur 2 hetzelfde attribuut (%_of_pop._by_age_>=Ö5) in beeld. In alle gevallen zijn drie klassen gebruikt, maar de classificatiemetho- den varieren, en als gevolg daarvan 00k de klassengrenzen. In Natalia Andrienko Gennady Andrienko, Fraunhofer AIS (Instituut voor Autonome Intelligen te Systemen), SPADE (Team ter ondersteuning van ruimtelijke beslissin- gen), Schloss Birlinghoven, Sankt-Augustin, D-53754 Germany http://ais.gmd.de/SPAOE/, [e] gennady.andrien- ko@ais.fraunhofer.de, [t] +49-2241-142486. de eerste kaart hebben alle intervallen dezelfde breedte: 6,7 tot 16,2; 16,2 tot 25,7 en 25,7 tot 35,2%. In de tweede kaart zijn de klassengrenzen zodanig ge- kozen dat het aantal waarnemingen (dis tricten) in elke klasse ongeveer gelijk is. De derde kaart toont het resultaat van een uit statistisch oogpunt optimale clas- sificatie: een methode waarbij de ver- schillen binnen de klassen worden gemi- nimaliseerd en de verschillen tussen de klassen gemaximaliseerd. De eerste kaart wekt de indruk dat districten met läge waarden längs de west- en noordwest- kust van Portugal liggen, maar de twee de en derde kaart geven een ander beeld: läge waarden in twee aparte Clusters in het noordwesten en het westen, waar grote Steden zoals Oporto en Lissabon liggen. De middelste kaart suggereert hoge waarden over een uitgestrekt ge- bied in het oosten en zuiden van het land, terwijl de andere twee kaarten een beperkt aantal Clusters met hoge waar den laten zien, die vooral in het centrum zijn gelegen. AI deze ruimtelijke patronen geven be- paalde inherente karakteristieken van de gegevens weer. Iemand die de data wil leren kennen kan zieh dan 00k niet ver- oorloven om slechts een van de vele clas- sificatiemogelijkheden te bekijken, maar moet experimenteren met verschillende klassenindelingen. Het pakket Com monGIS ondersteunt dergelijke experi- menten via interactieve gereedschappen. Een aantal van die gereedschappen is te zien in figuur 3. De gebruiker kan ge- makkelijk klassen toevoegen of reduce- ren en de grenzen veranderen via directe manipulatie van de classificatiebalk die zieh rechtsboven in het venster bevindt. 10

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 12