KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 Klasse van districten van totale opp. minder dan 15% 15 tot 19,8% 19,8% en meer 33.3 33.3 33.3 20 36 44 De huidige grenzen worden op de balk weergegeven door schuifjes (verticale lijntjes met twee pijlkoppen). Als de ge- bruiker een van die schuifjes met de muis versleept, verändert de waarde van de corresponderende klassengrens. Een muisklik tussen twee schuifjes spiitst het betreffende interval in tweeen: een nieu- we klasse verschijnt. Het aantal klassen kan worden gereduceerd door een grens naar een naburige klassengrens te versle- pen tot de twee klassen worden samen- gevoegd. De kaart reageert onmiddellijk op elke interactie van de gebruiker door de districten opnieuw in te kleuren in overeenstemming met de gewijzigde klassenindeling. De statistieken die wor den weergegeven onder de classificatie- balk worden 00k dynamisch aangepast. Een ander analytisch gereedschap dat ge- relateerd is aan classificatie is weergege ven in figuur 4. De daar afgebeelde cu- mulatieve frequentiegrafiek wordt in de statistiek gebruikt om de verdeling van numerieke attribuutwaarden grafisch weer te geven. De horizontale as geeft het bereik van een attribuut weer. De verticale positie van elk punt van de cur- ve komt overeen met het aantal objecten met een attribuutwaarde die kleiner of gelijk is dan de waarde op de horizontale as voor het betreffende punt. Bijzonder- heden van de waardenverdeling zijn af te lezen uit de vorm van de curve. Steile Segmenten wijzen op Clusters van dicht bij elkaar gelegen waarden. De hoogte van zo'n segment toont het aantal ge- clusterde waarden. Horizontale Segmen ten worden veroorzaakt door natuurlijke breekpunten in de reeks waarden. In CommonGlS is de horizontale as van de grafiek verdeeld in Segmenten. Breedte en kleur van de Segmenten komen over een met breedte en kleur van de klassen. De posities van de klassengrenzen zijn geprojecteerd op de curve en vandaar van totale bevolking 63 27 10 Tabel z. Classificatie van hetpercentage in- woners van 6<j jaar en ouder per district op basis van een even- redig aantal waar- nemingen per klasse. Ook de relaties met de oppervlakte en de totale bevolking van Portugal worden ver meld. Tabel 2. Classificatie van het percentage in- woners van 65 jaar en ouder per district op basis van het aandeel in een evenret van de totale bevol king van Portugal. Klasse van districten van totale opp. minder dan 10,45% 10,45 tot 15.65% 15,65% en meer 10.2 26.9 62.9 4.7 19.3 76.0 van totale bevolking 32.4 33.9 33.7 ook op de verticale as, waar eveneens de kleuren van de ver- schillende klassen terugkomen. De lengte van de verticale Seg menten is proportioneel aan het absolute aantal objecten in een klasse. De relatieve omvang van de klassen (als percentage van de totale waarde van het attribuut) wordt onder de grafiek weergegeven. Op die manier kan de omvang van de klassen gemakkelijk worden vergeleken. De cumulatieve grafiek wordt, net als de kaart, dynamisch veranderd als de gebruiker de klassen wijzigt. Het is mogelijk om het idee van de cumulatieve frequentiegra fiek te generaliseren en soortgelijke grafieken te gebruiken om willekeurige kwantitatieve attribuutwaarden samen te vatten. Voorbeelden van dergelijke attributen zijn oppervlakte, inwo- neraantal, bijdrage aan bruto nationaal product, aantal huis- houdens enz. Het classificatiegereedschap van CommonGis stelt de gebruiker in Staat om een curve voor elk kwantitatief attribuut toe te voegen aan de cumulatieve frequentiegrafiek. In figuur 5 is bijvoorbeeld de cumulatieve frequentiegrafiek van het attribuut %_of_pop._by_age_>=65 gecombineerd met de cumulatieve curven van oppervlakten en inwoneraantallen van de districten. Elke curve heeft zijn individuele verticale as, terwijl de horizontale as gemeenschappelijk wordt gebruikt. De verticale as die wordt gebruikt voor gebieden laat de verde ling van de totale oppervlakte van Portugal over de huidige klassen zien, terwijl de as van de inwoneraantallen de analist de gelegenheid biedt om de klassen ten opzichte van de bevol king te vergelijken. Laten we bijvoorbeeld de districten van Portugal op basis van waarden van het attribuut %_of_pop._by_age_>=65 verdelen in drie klassen met ongeveer hetzelfde aantal waarnemingen, en deze vergelijken met de totale oppervlakte van de districten in elke klasse en met de inwoneraantallen (zie tabel 1). Uit tabel 1 kan worden afgelezen dat kleine aandelen ouderen voorkomen in kleine, dichtbevolkte districten (zeer waar- schijnlijk stedelijke gebieden). De districten met een groot aandeel in de bevolking van personen van 65 jaar of ouder hebben een groter oppervlak, maar een kleiner totaal aantal in- Cumulatieve curven zijn niet alleen geschikt om karakteris- tieken van reeds gedefmieerde klassen te vergelijken. Zij ma- ken het ook mogelijk om in een classificatie specifieke crite- ria mee te nemen, zoals evenredige distributie van de bevol king over de klassen, of ongeveer gelijke verdeling van de totale oppervlakte, of andere specifieke criteria die van be lang kunnen zijn voor een toepassing. Dus om bijvoorbeeld de klassen ongeveer gelijk te maken met betrekking tot de to tale bevolking moet de gebruiker zieh bij het verslepen van de klassengrenzen concentreren op de as van de totale bevol king en de schuifjes een zodanige positie geven dat de Seg menten ongeveer dezelfde lengte krijgen. De resultaten voor het attribuut %_of_pop._by_age_>=65 zijn te zien in tabel 2 en in de kaart van figuur 6. De kaart laat zien dat districten met een laag aandeel ouderen compacte Clusters rond de twee grootste Steden van Portugal, Porto en Lissabon, vormen. Districten met minder dan 15,65% ouderen in figuur 6 (de eerste en tweede klasse samen) liggen längs de noordwest- en westkust. Tweederde van de totale bevolking van Portugal woont in deze districten, die samen slechts 24% van het ge- hele territorium in beslag nemen. Het zuiden en landin- waarts gelegen gebieden in het noorden en in het centrum (76% van de totale oppervlakte van het land) worden vooral 11

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 13