Spatialisaties Niet ruimtelijke informatie in kaart gebracht Ch. de Jongh ARTIKEL 2003-XXIX-2 visualisatie, infographics, onderzoek visualisation, infographics, research visualisacion, infographique, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Het tijdperk waarin we leven wordt niet voor niets wel eens het informatietijdperk genoemd. De hoeveelheid informatie die jaarlijks wereldwijd wordt gegenereerd groeit exponen- tieel en 00k de hoeveelheid openbaar toegankelijke en mak- kelijk bereikbare (digitale) informatie is, vooral door de op- komst van het internet, het afgelopen decennium enorm gegroeid. Om verschillende redenen is het wenselijk of zelfs noodzakelijk om een beter overzicht te krijgen over en in- zicht in de structuur van die grote hoeveelheden informatie. Spatialisaties zijn hiervoor uitermate geschikt.1' Wat zijn spatialisaties? Een spatialisatie is kortweg te definieren als een ruimtelijke re- presentatie van niet-ruimtelijke informatie. Het woord 'spatia lisatie' is een vertaling van het Engelse woord 'spatialization'. Aangezien het een relatief nieuw begrip is, is het niet in Engelse (of Nederlandse) woordenboeken terug te vinden. Het wordt echter wel gebruikt door verschillende auteurs die over dit on- derwerp schrijven (zie bijvoorbeeld [Dodge Kitchin, 2001; Fabrikant, 2000]). Andere Engelse termen die gebruikt wor den om hetzelfde concept te omschrijven zijn onder andere 'information Space', Information map' of 'document Space'. Hier wordt echter de term spatialisatie aangehouden. Figuur 1 is een voorbeeld van een spatialisatie. In deze figuur zijn online nieuwsberichten op zo'n manier ruimtelijk gerang- schikt dat ze een spatialisatie vormen. Dit wordt gedaan door, vanuit de tekstuele inhoud van de nieuwsberichten zelf, te be palen hoeveel verschillende artikelen op elkaar lijken. Op grond hiervan wordt de positie van elk artikel in een concep- tuele tweedimensionale ruimte bepaald2'. Elk afzonderlijk arti kel wordt vervolgens als een punt in deze ruimte weergegeven. De nieuwsberichten met veel overeenkomsten, bijvoorbeeld omdat ze veel dezelfde sleutelwoorden hebben, worden op de spatialisatie automatisch dicht bij elkaar geplaatst. Dit zorgt ervoor dat op de spatialisatie de structuur van de informatie snel visueel duidelijk wordt. In figuur 1 is zo te zien dat er Clus ters ontstaan van artikelen die te maken hebben met Irak, Ts- jetsjenie en Kroatie. Veel informatie kan in principe gespatialiseerd worden. Spatia- Charles de Jongh is werkzaam bij Caris als nautisch kartograaf. Ina Boudier- Bakkerlaan 149, 3582 XZ Utrecht, [t] 030-2518060, [e] CharlesdeJongh78@ hotmail.com. lisaties zouden bijvoorbeeld gebruikt kunnen worden om meer inzicht te krij gen in de structuur van het internet, de relaties binnen een sociaal netwerk, de opbouw van een bibliotheekcollectie, de koersen op de aandelenmarkt, of, zoals in bovenstaande figuur, de onderlinge verhoudingen van online nieuwsberich ten3'. Spatialisaties zijn vooral geschikt voor het geven van een globaal visueel over zicht van grote hoeveelheden data, waar- van de structuur van tevoren niet duide lijk is. Als zodanig kunnen spatialisaties bijvoorbeeld goed gebruikt worden als gereedschap voor data mining het ex- traheren van voorheen onbekende infor matie uit vaak grote hoeveelheden data). Spatialisaties kunnen dan 00k worden gezien als een vorm van meta-informa- tie: spatialisaties geven immers informa tie over informatie. Deze vorm van meta-informatie geeft echter niet alleen informatie over de inhoud van bepaalde informatie, maar geeft die inhoud 00k visueel weer. Het grote voordeel van het visualiseren van informatie möge duidelijk zijn, vooral voor kartografen. Wie kent im mers niet het gezegde 'een plaatje zegt meer dan duizend woorden'. De visualisatie van informatie is name- lijk een zeer efficiente manier voor de, visueel ingestelde, menselijke hersenen om de informatie te begrijpen en er ken- nis en inzicht uit te halen. Door infor matie te visualiseren is die informatie makkelijker en sneller te bevatten dan abstracte numerieke of tekstuele infor matie. Sterker nog: 'een plaatje' zegt vaak meer dan de informatie op zieh, 14

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 16