KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 omdat relaties en verbanden pas in een visualisatie goed zicht- baar worden. In figuur 2 is het informatievisualisatieproces globaal weerge- geven. Gedurende dit proces wordt informatie geanalyseerd, bewerkt en uiteindelijk gevisualiseerd. Informatie is hier on- derverdeeld in twee soorten, te weten niet-ruimtelijke en ruimtelijke informatie. Het onderscheidende kenmerk is dat ruimtelijke informatie, in tegenstelling tot niet-ruimtelijke in formatie, altijd een gedefinieerde piek heeft op een bepaald oppervlakte. Kartografend> houden zieh vooral bezig met het analyseren en visualiseren van ruimtelijke informatie, gerepre- senteerd door het grijze gebied in figuur 2. Als niet-ruimtelijke informatie wordt gevisualiseerd is het re- sultaat bijvoorbeeld een grafiek, figuur of diagram. Visualisa ties van ruimtelijke informatie kunnen 00k resulteren in een grafiek, maar meestal is een kaart het eindproduet. De kern van het spatialisatieproces (weergegeven door de rode pijl in figuur 2) is het toevoegen van een ruimtelijke compo- nent aan van oorsprong niet-ruimtelijke informatie (de blauwe pijl), het daadwerkelijke spatialiseren. Abstracte informatie krijgt zo een locatie op een assenstelsel, waardoor de basis van de spatialisatie wordt gevormd: een tweedimensionaal vlak met een aantal puntobjecten op een, vanuit de informatie bereken- de, speeifieke positie. Op dit moment is er echter nog niet veel nuttige informatie uit de spatialisatie te halen. Door op een goede manier gebruik te maken van verschillende ruimtelijke concepten en gereedschappen bij het analyseren van de abstracte informatie, kan het 'rendement' van spatiali- saties echter aanzienlijk worden vergroot. Het grote voordeel van het feit dat de informatie nu ruimtelijk is, is namelijk dat de informatie nu in principe op net zo'n manier kan worden geanalyseerd, bewerkt en gepresenteerd als 'normale' ruimtelij ke informatie. De voordelen van ruimtelijke informatie Omdat mensen van kinds af aan worden geconfronteerd met ruimtelijke begrippen als afstand, grootte en schaal is iedereen gewend om met die begrippen te werken. Ook het omgaan en het werken met kaarten is voor veel mensen een proces waar ze al vanaf de lagere school in zijn getraind. Het is dan ook niet voor niets dat de manier waarop de nieuwsberichten zijn weer gegeven op de spatialisatie in figuur 1 erg veel weg heeft van een traditionele kaart. Door op spatialisaties gebruik te maken van bekende ruimtelijke en kartografische concepten, waarvan het gebruik mensen als logisch en vanzelfsprekend voorkomt, kan de duidelijkheid en gebruiksvriendelijkheid van spatialisa ties sterk worden verbeterd. Fabrikant [2000, p. 68] verwoordt het als volgt: "because spatial experience is so fundamental to humans, spatial metaphors act as fundamental sense makers for abstract domains In figuur 1 is dit goed te zien. Het ruimtelijke begrip afstand wordt hier gebruikt om de similariteit tussen verschillende ar- tikelen uit te drukken. Artikelen die dicht bij elkaar staan op de spatialisatie lijken meer op elkaar dan artikelen die verder van elkaar af staan. Similariteit is verder goed uit te drukken door de directe rela ties en verhoudingen van verschillende objecten tot elkaar vi- sueel aan te geven, bijvoorbeeld door het trekken van lijnen. Zo kan de relatie die twee html-documenten met elkaar heb- ben, doordat het ene document een link naar het andere docu- ment bevat, op een spatialisatie aangegeven worden met een pijl van het ene document naar het andere. Ook referenties in wetenschappelijke artikelen kunnen met pijlen worden aange geven [Davidson et al., 1998]. Door alleen de relaties te laten zien van bepaalde artikelen kan bijvoorbeeld al snel een net werk duidelijk worden van verschillende auteurs die over een- zelfde onderwerp schrijven. In figuur is 1 ook te zien dat sommige gebieden op de spatiali satie een andere kleur hebben dan andere. Hoewel er geen le- genda bij Staat, doet de spatialisatie hierdoor al snel denken aan groene, bergachtige eilanden in een blauwe zee. Kartogra fische conventies voor het weergeven van ruimtelijke informa tie (land groen; zee blauw) worden hier als metafoor ge bruikt voor het weergeven van niet-ruimtelijke informatie. Het is niet moeilijk voor te stellen dat de informatie niet in zee te vinden is, maar op de 'eilanden'. De meeste informatie be- vindt zieh vervolgens in de buurt van de (besneeuwde) berg- toppen: hoe hoger hoe meer informatie. Het begrip schaal, kan gebruikt worden om bepaalde hierarchi sche relaties tussen verschillende objecten ruimtelijk te visuali seren. Informatie kan gegroepeerd en gegeneraliseerd worden en er kan (bij digitale spatialisaties) in- en uitgezoomd worden tussen verschillende schaalniveaus. Dit is bijvoorbeeld te zien in figuur 3 waarin een deel van het internet wordt gevisualiseerd. Deze spatialisatie is samengesteld uit een groot aantal internet- pagina's en ingedeeld in categorieen op basis van trefwoorden. Het onderliggende (niet zichtbare) coördinatenstelsel, maakt het mogelijk om tussen verschillende schaalniveaus te bewe gen. Zo is figuur 3C (Jazz) een subcategorie van 3B musicen is figuur 3B op zijn beurt weer een deel van de categorie 3A (entertainment)Hoe hoger men zieh bevindt in de informatie- hierarchie, hoe meer er gegeneraliseerd is in onderwerpeatego- rieen. Omgekeerd geldt dat hoe lager in de hierarchie, hoe meer onderwerpen er zichtbaar worden, totdat uiteindelijk het niveau van de individuele webpagina wordt bereikt. Een ander ruimtelijke concept dat in figuur 3 is gebruikt is grootte: hoe meer internetpagina's er zijn over een bepaald on derwerp, hoe groter de categorie wordt gevisualiseerd. Het be grip grootte kan dus in een spatialisatie als metafoor dienen om het belang of de hoeveelheid van bepaalde informatie te vi sualiseren. Behalve het gebruik van ruimtelijke (kartografische) concepten om de weergave van spatialisaties te verbeteren, kan het inzet- ten van verschillende bekende manieren om ruimtelijke in formatie te analyseren ook voor spatialisaties erg handig zijn. Dat zal voornamelijk in digitale vorm gebeuren. Bijvoorbeeld zoals in figuur 4, een afbeelding van de interface van het pro- gramma Vxlnsight http://www.cs.sandia.gov/projects/VxInsight html)5', met daarin een spatialisatie van een patentendatabase. Zo is het selecteren van bepaalde informatie die moet worden weergegeven, in een query (zoekopdracht), een voor de hand liggende toepassing. Bij het maken van een spatialisatie van een database van wetenschappelijke artikelen kan er zo bij voorbeeld op onderwerp worden gezocht of geselecteerd. Een groot voordeel van spatialisaties is dat als een bepaald interes sant artikel op de spatialisatie is gelokaliseerd, de artikelen die zieh daarbij in de buurt bevinden per definitie ook interessant zouden moeten zijn, omdat die artikelen veel overeenkomsten met het oorspronkelijke artikel hebben. 15

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 17