16 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 Spatialisaties zouden 00k een goed hulpmiddel kunnen zijn bij het visueel vergelijken van verschillende databases. Door in een spatialisatie bijvoorbeeld zowel artikelen over biotechnolo- gie als over genetische manipulatie weer te geven, kan gekeken worden in hoeverre er een eventuele overlap tussen deze ver schillende soorten artikelen is. Ervan uitgaande dat artikelen over biotechnologie meer op elkaar lijken, dan op artikelen over genetische manipulatie, kan worden verwacht dat de ver schillende soorten artikelen verschillende gebieden op de spa tialisatie innemen. Of die verwachting al dan niet klopt kan met de visuele hulp van een spatialisatie makkelijker worden uitgezocht. Ook meer dan twee verschillende databases kun nen op een spatialisatie worden vergeleken. Spatialisaties kunnen, behalve bij het vergelijken van verschil lende databases, ook erg nuttig zijn bij het weergeven van ver- anderingen in een database. Van een database kan bijvoor beeld om de zoveel tijd een spatialisatie worden gemaakt. Door die verschillende spatialisaties achter elkaar te zetten en met elkaar te vergelijken (bijvoorbeeld in een animatie), kan een duidelijk beeld van de veranderingen in die database wor den verkregen. Door dat bijvoorbeeld te doen met een databa se van wetenschappelijke documenten, kan makkelijk worden gezien welke velden van wetenschap hot zijn en veel publiceren en welke niet. In analogie met Eguur 1 en 4 zouden bepaalde toppen dus hoger worden, nieuwe velden zouden opkomen en anderen blijven waar ze zijn, of worden kleiner (al naar gelang de soort spatialisatie die is gebruikt). Zonder spatialisaties zou den dit soort temporele veranderingen veel moeilijker, en in elk geval niet in een oogopslag, te zien zijn. De toegevoegde waarde van de kartografie Zoals uit bovenstaande duidelijk wordt geven spatialisaties een heel scala aan mogelijkheden om abstracte informatie beter te doorgronden. Dit komt vooral door het gebruik van verschil lende ruimtelijke analyse- en presentatietechnieken, die dan ook een duidelijke toegevoegde waarde aan spatialisaties bie dern Het zijn precies dezelfde technieken die door kartografen wor den gebruikt bij het werken met 'echte' ruimtelijke informatie. De meeste spatialisaties zijn echter niet door mensen uit deze hoek gemaakt [Fabrikant, 2001]. Dit heeft, kartograhsch ge zien, niet altijd tot de meest briljante resultaten geleid. Tot op heden is er echter, op enkele uitzonderingen na, niet heel veel aandacht geweest voor kartografische kennis of de voordelen die geograhsche informatiesystemen kunnen bieden bij het maken en werken met spatialisaties. Dat is jammer en onterecht want spatialisaties kunnen zeker profiteren van de A-Entertainment (Ist level) C. Jazz (3rd level) Figuur 1. Een spatia lisatie van het nieuws van News Mups. De spatialisatie brengt 121 online nieuwsberichten van 13 december ryyy in kaart. Bron: An atlas of Cyberspaces (http://www. cyber- geography. org/atlas/ info_maps. html). Juartuisgci n J... |t 2/12/99J KATZRIN, Ooltn Heignts Jewish neigHBomood in ine ooian Heigms on Sundey, «n»ing to Informatie Proces Visua isatie Niet-ruimtelijke informatie Grafiek, Figuur, Diagram Ruimtelijke informatie Spatialisatie Kaart. Grafiek Figuur 2. Fl et visualisatieproces. 1. Music (2nd level) Figuur 5. ET-map, een spatialisatie met een hierarchie en categorieen. Bron: AI Group, MIS Department, University of Arizona (http://ai2. bpa. arizo- na.edu/ent). kennis die kartografen in de afgelopen eeuwen op dit gebied hebben opge- bouwd. De gereedschappen en technie ken die uit deze kennis zijn voortgeko- men kunnen prima worden toegepast op spatialisaties en hoeven dus niet op- nieuw ontworpen te worden. Zodra een spatialisatie wordt ingevoerd in een geo- grafisch informatiesysteem zijn er legio analysemogelijkheden [de Jongh, 2002]. Ook al is het idee om de kartografie in te zetten bij het maken en ontwerpen van spatialisaties dus voor de hand lig- gend, het is tegelijkertijd ook vrij revolu- tionair. Kartografen houden zieh im mers traditioneel bezig met het werken met ruimtelijke, aan een locatie op aarde gebonden, informatie. Spatialisaties wor den echter gemaakt van van oorsprong niet-ruimtelijke informatie. Voor karto grafen is het werken met niet-ruimtelijke informatie dus een nieuw en onontgon- nen terrein. Desalniettemin is er wel de- gelijk een goede reden om de kartografie te betrekken bij het maken van spatiali saties en het ontdekken van dit nieuwe 'terra' incognita. Het spatialisatieproces speelt zieh namelijk voor een groot deel af op bekend terrein, zoals ook te zien is in figuur 2. Daarom is er sprake van een situatie die voor beide partijen voordeel kan opleve- ren: aan de ene kant kunnen mensen die geen verstand hebben van ruimtelijke in formatie hun voordeel doen met karto grafische kennis en expertise en aan de andere kant kunnen kartografen nieuwe inzichten en/of impulsen ontlenen aan technieken uit de informatievisualisatie en het in kaart brengen van niet-ruimte lijke informatie.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 18