17 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 Dat er tot nu toe weinig gebruik is ge- maakt van 'onze' kennis bij het maken van spatialisaties is waarschijnlijk 00k te wijten aan het feit dat kartografen tot nu toe weinig van zieh hebben laten hören. Dat is op zijn beurt een gevolg van de onbekendheid met het nieuwe begrip 'spatialiseren' en de verwante concepten. Het lezen van dit artikel heeft dat laatste euvel hopelijk verholpen. Misschien is het tevens een Stimulans om meer karto grafen te betrekken bij het maken van spatialisaties. Noten 1. Dit artikel is gebaseerd op een afstudeer- scriptie over dit onderwerp. De volledige tekst van de scriptie is op internet te vin- den (http://cartography.geog. uu. nl/students/ dejonghlindex.htm)Hierin worden tevens de meer technische aspecten van het spa- tialisatieproces uit de doeken gedaan. Het volledige spatialisatieproces wordt doorlo- pen aan de hand van een case study, waarin de verschillende artikelen geschreven voor een kartografische conferentie van de International Cartographic Association in Beijing worden gespatialiseerd. 2. De plaats van de informatie op een spatia- lisatie moet kunnen worden berekend uit de informatie zelf. Kaarten die abstracte (filosofische) begrippen ruimtelijk weerge- ven, zoals bijvoorbeeld in de Atlas van de Belevingswereld [van Swaaij Klare, 2000] wordt gedaan, zijn dan 00k geen spatialisa ties. Het is namelijk onmogelijk om de af- stand tussen abstracte begrippen als 'haat' en 'liefde' te berekenen. De auteurs geven overigens 00k zelf aan dat hun kaarten in een onvoorstelbare schaal zijn getekend. Op de vraag hoe het mogelijk is om de af- stand tussen verschillende objecten op een spatialisatie te berekenen wordt dieper in- gegaan in [De Jongh, 2002]. 3. Zie voor voorbeelden van spatialisaties bij voorbeeld de Website van Antarcti.ca Sys tems inc. (http://maps.map.net). Op deze Website is een groot aantal webpagina's, op basis van het Open Directory Project, ge spatialiseerd en geprojecteerd op de kaart van Antarctica. Het bedrijf WebMap (http://www.webmap.com) maakt 00k spa tialisaties. Bijvoorbeeld van de aandelen- markt. Voor meer spatialisaties en een overzicht van pogingen om abstracte informatie in kaart te brengen in het algemeen, wordt hier verwezen naar de Website van Martin Dodge, An Atlas of Cyberspaces (http:// www. cybergeography. org/atlas/atlas. html) Figuur 4. De Inter face van Vxlnsight met een spatialisatie van een database. Bron: Sandia Na tional Laboratories http://www. es. san- dia.gov/projects/Vx- InsightlFig2.gif). 4. Waar in dit artikel voor het gemak wordt gesproken over kartogra fen, wordt eigenlijk een groter aantal diseiplines van mensen die zieh met ruimtelijke informatie bezighouden bedoeld (bijvoorbeeld geo-informatici of geo-informatiewetenschappers) 5. Sandia National Laboratories is een aan het Amerikaanse leger ge- lieerd overheidsinstituut. Dat juist dit soort organisaties onderzoek doen naar het visualiseren van abstracte informatie is niet verwon- derlijk, want ze werken voor instituties die zitten te springen om 'intelligence' uit grote hoeveelheden onoverzichtelijke data. Literatuur Davidson, G.S., B. Hendrickson, D.K. Johnson, C.E. Meyers B.N. Wylie (1998), Knowledge Mining with Vxlnsight: Discovery through Interaction. Journal of Intelligent Information Systems (Special Issue on Integrating Artificial Intelligence and Database Technologies), 11 (3): pp. 259-285. url: http://www.cs.sandia.gov/projects/VxInsight/- VxPaper.html. Dodge, M. R. Kitchin (2001), Mapping Cyberspace. London: Routledge. Fabrikant, S.I. (2000), Spatialized browsing in large data archives. Transactions in GIS, 4 (1): pp. 65-78. URL: http://www.geog. uesb. edu/-sara/html/research/pubs/fabrikant_ti g99fdf Fabrikant, S.I. (2001), Visualizing Region and Scale in Information Spaces. Proceedings, The 20th International Cartographic Conference, ICC 2001, Beijing, China, Aug. 6-10, 2001, pp. 2522-2529. url: http://www.geog.ucsb.edu/-sara/ html/research/pubs/fabrikantjtcaot.pd.f Jongh, C. de (2002), Spatialiseren Niet ruimtelijke informatie in kaart gebracht. Afstudeerscriptie Universiteit Utrecht, url: http:llcartography.geog.uu.nl/studentsldejonghl index.htm. Skupin, A. (2000), From Metaphor to Method: Cartographic Perspectives on Information Visualization. In: Roth, S.F. D.A. Keim (Eds.), Proceedings IEEE Symposium on Information Visualization (InfoVis 2000), 9-10 October, Salt Lake City, Utah, pp. 91-97. Los Alamitos: ieee Computer Society. URL: http://www.geog.uno.edu/-askupinl research/pubs/Info Visiooo.pdf.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 19